Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Ereksiyon kaybı bir alın yazısı mi?

Ereksiyon kaybı bir alın yazısı mi?

EREKSİYON BOZUKLUKLARI

Kolay olarak doktorların cinsel performans için tatmin edici olan sertleşme seviyesini sağlayamama ve/ya da bu sertliği koruyamama durumu için kullandıkları klinik bir terimdir. Üç ayı aşkın bir vakit bir insanın cinsellikle ilgili arzu duyup ilişkiye girmek için yeterince sertleşme elde edememesi durumuna sertleşme sorunu adı verilir. Yani hayatının belirtilmiş bir döneminde tek bir kere başarısız olan insanın hemencecik doktora koşması gerekmemektedir. Ama bu durum altı ay devam ederse doktora başvurmalıdır.
Bir Takım erkekler sertleşme fonksiyonunun yaşlandıkça doğal olarak azaldığına inanmaktadırlar. Ancak yaş kendi başına sertleşme sorunlarına niçin olmaz. Neden yaşın yanısıra öteki sıhhat koşulları, ilaçlar ve yaşam tarzı gibi sıradan kan akışını değiştiren konulardır. Bu sağlık durumu durumlarından bazıları erkekler yaşlandıkça daha sık olarak ortaya çıkmaya başlar: Aşağıdaki durumları yaşayan her erkek sertleşme fonksiyonunda bir metamorfoz meydana geldiğini anlayabilir:

•Cinsel birleşme için gerekli şekilde sertleşme sağlayamama
•Sertlik halinin devam ettirilmesinde zorluk
•Cinsel birleşme için tatmin edici olan oysa eskiye kadar daha kuvvetsiz olan sertleşme
•Sertleşebileceğinize ve sertliğinizi koruyabileceğinize olan güveninizin azalması

Sertleşme Sorunları Düşündüğünüzden Daha Yaygındır
Dünya genelinde 152 milyon erkek tekrarlayan sertleşme sorunları yaşamaktadır ve bu rakamın 2025 yılında 222 milyonu bulması beklenmektedir. Sebep olarak da beslenme ve yaşam tarzındaki değişikliklerden strese değin birçok faktörün etkin olduğu düşünülmektedir.

40 yaşın üzerindeki erkeklerin yarısından fazlasında bu sorunun olduğu varsayım edilmektedir. Ne eyvah ki, bu hastaların sadece %2′lik kısmında sorunlar içten teşhis edilerek çare içten yapılmaktadır. %98′inde ise maalesef ya dürüst teşhis veya içten çare eksikliği doğmaktadır.

Türkiye’deki çalışmalarımızda tespit ettiğimize kadar 40 yaş üzerindeki erkeklerde cinsel fonksiyon bozukluğu oranı yüzde 70′e değin çıkmaktadır,hafif, orta, ağır olarak

Hangi tıbbi şartlar Sertleşme Sorununa zemin hazırlar?
Sertleşme Sorunu olan vakaların çoğunluğunun (%75) psikolojik yok fiziksel kökenli olduğu bundan böyle bilinmektedir. Psikolojik kaynaklı ereksiyon bozukluğu, galibiyet kaygısı ve iç çatışmaların negatif görünümlerine ast iken somut nedenler arasında anatomik, sinirsel kaynaklı, endokrinolojik, hap benzer ve damar sistemi kaynaklı komplikasyonlar yer almaktadır. Damar sorunları, ereksiyon bozukluğunun en sık rastlanan nedenidir.

Sertleşme Sorunu, yaşın ilerlemesinin yanı sıra koroner arter hastalığı, yüksek kolesterol düzeyi, yüksek tansiyon ve şeker hastalığı gibi bir dizi hastalığa emrindeki olarak ortaya çıkmaktadır. diyabet durumunda, arterlerde ve penise kan taşıyan daha minik kan damarlarında meydana gelen değişmeler ve ereksiyon işlevinde bulunan sinirlerin hasar görmesi erkeklerin %50 ila 70′ini ereksiyon bozukluğuna meyilli ayla getirmektedir.

Şeker Hastalığı
Diyabet sertleşme sorunu için yaygın bir tehlike faktörü olarak değerlendirilir ve diyabet hastası olan bir çok erkekte sertleşme bozukluğu görülmektedir. Diyabetli erkeklerde sertleşme sorunu normal erkeklere göre daha erken dönemlerde ortaya çıkmaktadır. Ilave olarak, diyabetli erkeklerde sertleşme sorunu görülme olasılığı normal erkeklere göre üç kat daha fazladır. Diyabetli hastalara teşhis konulmasından 10 sene ardından yarısında sertleşme sorunu görülmektedir.

Yüksek Kan Basıncı
Yüksek tansiyon kan damarlarınızın sertleşmesine ve daralmasına niçin olabilir. Bu da kanın penise akışını kısıtlar ve sertleşme sorununa niçin olur. Ek olarak, yüksek kan basıncını tedavi etmek için kullanılan bir takım ilaçlar sertleşme sorununa neden olabilmektedir.

Kalp Hastalığı ve Yüksek Kolesterol
Yüksek kan basıncı gibi, kalp hastalığı ve yüksek kolesterol de kanın penisinize akışını etkileyerek sertleşme sorununa niçin olabilir. Sertleşme sorunu bulunan erkeklerde eşlik eden hastalık bulunma prevalansı daha yüksektir.

Depresyon
Stres, üzüntü ve başarısızlık korkusunun yanında depresyon sertleşme sorununa neden olabilir. Fiziksel bir nedenden nedeniyle sertleşme sorunu yaşamış erkekler kendilerini aynı zamanda depresyonda, stresli ve evhamlı hissedebilirler.

Prostat Ameliyatı
Prostat ameliyatı- özellikle prostat kanseri ameliyatı- prostatın yanında bulunan sinirlere ve damarlara hasar vererek, sertleşme sorununa neden olabilir.

Öteki Sıhhat Durumları
Sertleşme sorununa neden olabilecek diğer sıhhat durumları şunlardır:

•Böbrek hastalığı
•Kronik alkolizm
•Multipl skleroz

İlaçlar
Diğer sağlık sorunlarınız için aldığınız bir takım ilaçlar emrindeki etki olarak sertleşme sorununa neden olabilir. Bunlar yüksek kan basıncı, yürek hastalığı, alerjiler, depresyon, üzüntü ve ülser gibi hastalıkları tedavi etmek için kullanılan bir takım ilaçları içermektedir.

Alışkanlıklar ve Yaşam Biçimi
Sertleşme fonksiyonunun azalmasına niçin olabilecek veya sertleşme sorununa katkıda bulunabilecek çok sayıda alışkanlık bulunmaktadır. Bunlar:

Sigara İçme
Sigara içmek damarlara zarar verir. Sigara içmeniz halinde, bu sertleşmenizi ve sertliğinizi korumanızı zorlaştıracak kan akışı sorunlarına niçin olabilir. Sigara içiminin sertleşme sorunu riskini takriben iki kat artırdığı düşünülmektedir.

Aşırı Alkol Alımı
Fazla derecede alkol olmak sertleşme sorununa niçin olabilir.

Uyuşturucu veya Doping İlaçları Kullanımı
Esrar veya kokain gibi uyuşturucuların sertleşme fonksiyonu üzerinde olumsuz etkileri bulunmaktadır. Bu koşul anabolik steroidler için de geçerlidir.

Beslenme Alışkanlıkları ve Kolesterol
Yüksek derecede yağlı gıdalar taşıyan bir besin, damarların tıkanmasına ve sertleşme sorunlarının en temel nedenlerinden biri olan kan akımı azalmasına neden olur. Yüksek kolesterol seviyeleri de sertleşme fonksiyonunda azalma olması riskini arttırmaktadır.

Ancak, bütün kolesterol tipleri fena değildir. İyi kolesterolü yükselterek (yüksek yoğunlukta lipo-protein yada HDL) ve fena kolesterolü azaltarak (düşük yoğunluklu lipo- protein, yada LDL) sertleşme fonksiyonunuzda bir azalma meydana gelmesi riskini düşürebilirsiniz. HDL’yi yükseltmek ve LDL’yi eksilmek için bir takım püf noktaları:

•Yüksek lif içeren gıdalar tüketiniz.
•Eğer yemeklerinizi yağda pişiriyor iseniz, zeytinyağı gibi doymamış yağ oranı yüksek istikrarsız nebati yağlar kullanmayı seçim ediniz.
•Uyumlu olarak çalışma yapınız.
•İçiyorsanız, sigarayı bırakınız.
Doktorunuz Destek Edebilir
Eğer sertleşmede sorun yaşadığınızı düşünüyorsanız, bir doktora danışmanızı öneririz. Cinsel sağlığınızı iyileştirmek ve sertleşme sorununuzu tedavi etmek kendinize olan güveninizi baştan kazanmanızı sağlar. Böylece öyle fazla erkek, eşiyle özel yaşamını her yerde kurabilir ve cinsel duygularını tekrar yaşayabilir. Oysa unutulmaması gereken birkaç nokta var:

Tedaviler doğrudan cinsel ricası artırmaz. Siz ve doktorunuzun çare seçimi hemencecik ve defalarca netice vermeyebilir. Eğer beklediğiniz sonuçları alamazsanız doktorunuzu arayınız. Onunla birlikte sizin için en yerinde tedaviyi ve dozunu belirleyebilirsiniz. Tedavi, ilişkinizin temelinde yatan öteki sorunları çözmez. Eşiniz ve doktorunuzla iletişim yollarını açık tutmanız, tedavinin etkisinin daimi olmasına yardımcı olur.

Unutmayın, sertleşme sorununuz olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuzla konuşmak bu sorunun tedavisinde atacağınız en esas adımdır.

Yeni Sertleşme Sorunu İlaçları Hakkında Bilgilenin:
Ağızdan ilaç tedavisi sertleşme sağlayabilmeniz için, ağız aracılığıyla hap (haplar) alınmasıdır. Hap alımı güvenilir ve basit bir tedavi yöntemidir. Ağız yoluyla ilaç alımı, kanın penise akmasını kolaylaştırmak suretiyle etki eder. İlacın tesir edebilmesi için erkeğin cinsel olarak uyarılmış olması gerekmektedir.. Ağız yoluyla tedavinin bildirilen en yaygın yan etkileri baş ağrısı, yüzde kızarıklık, dispepsi ve burun tıkanıklığıdır.

Hap tedavisi herkes için yerinde değildir, bu yüzden bu seçeneğin sizin için yerinde olup olmadığı konusunda doktorunuza danışınız. Ağız aracılığıyla alınan ilaçları kullanıp kullanamayacağınızı tıbbi geçmişiniz hakkında veri sahibi olan doktorunuzla konuşun. Nitrat taşıyan ilaç (göğüs ağrıları için nitrogliserin gibi) kullanıyor iseniz, oldukça seyrek aralıklarla da alsanız sertleşme sorununa karşısında herhangi bir ilaç kullanmayınız. Diğer herhangi bir ilaç almanın güvenliği konusunda mutlaka doktorunuza danışınız.

Üretral Tabletler
Üretral tabletler sertleşme sağlamanıza asistan olabilmek için penisinizin içine yerleştirilir.

Üretral tabletler, penise kan akışına müsade verilmesi ve birkaç dakika içerisinde sertleşme sağlanması biçiminde çalışır. Birçok erkek için bu tedavi güvenli ve etkin olarak değerlendirilmiştir.

Enjeksiyon Tedavisi
Enjeksiyon tedavisinde, sertleşme sağlamanıza asistan olacak ilaç ile doymuş olan iğneler kullanılır. Bu hap kanın penise akmasına muavin olarak kasları gevşetir ve yaklaşık olarak 5 ile 10 dakika içerisinde sertleşme sağlar.

Enjeksiyon tedavisi 30- 60 dakika arası süren sertleşme sağlayarak epeyce etkin olabilir.

Cihazlar
Vakum cihazları penisinizin üstüne geçirdiğiniz bir tüp (vakum etkisi yaparak sertleşmeye yardımcı olmak için) ve penisinizin gövdesine taktığınız bir halkadan (sertleşmeyi koruyabilmek için) oluşur. Vakumlama kanı penise çeker ve halka da kanı “hapsederek” sertleşme sağlar.

Vakum cihazları genelde güvenli ve etkin cihazlardır, oysa tek bir seferde 30 dakikadan daha uzun kullanılmaları tavsiye edilmez. Halka çıkarıldığı zaman sertleşme gider.

Cerrahi Yöntemler
Bu çare, peniste sertleşmeyi karşılayan dokuların yerine bir yerine geçen kimse yerleştirilmesinden oluşur. İmplantların başlıca iki tipi vardır: Bir, iki veya üç bileşenli şişirilebilir (hidrolik) aygıtlar ve orta sertlikte yumuşak protezler. Bu iki müşteri aletin uygulanması da, geri dönüşsüz bir ameliyat gerektirdiğinden genel olarak sadece diğer çare seçeneklerinin başarısız olduğu hastalarda düşünülmektedir.

Psikoterapi
Bir psikiyatrist, psikolog ya da cinsel terapist ile sertleşme sağlayabilme ve sertliği koruyabilme becerisini etkileyen cinsel veya öteki sorunlarınızı konuşabilirsiniz.

Nebati Çare
Cinsel arzu, cinsel tutku ve performansı artırabileceği iddia edilen fazla sayıda bitkisel mahsul üretilmiştir. Ancak bu ürünlerin güvenirliliği veya etkinliği hakkında genel kabul görmüş bir bilimsel kanıt bulunmamaktadır.

Hormon Protez Tedavisi
Azalan sertleşme kalitesi, çok düşük olan testosteron seviyelerinden kaynaklanabilir (kan testi ile testosteron seviyeniz ölçülebilir). Hormon tedavisi testosteron seviyenizi yükseltebilir. Tedavi cilt üzerinden, düzenli enjeksiyon ya da ağız yoluyla uygulanabilir

Yaklaşık

Dikkatinize çekebilir

Kadın kısırlığı ve tedavisi

Kadın kısırlığı ve tedavisi

1- TÜPLERLE – RAHİM KANALLARIYLA İLGİLİ PROBLEMLER Rahmin iki yanına yer alan tüpler yumurta ve ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*