Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Sağlık Haberleri / Erkeklerde obezite sınırı kaçtır?

Erkeklerde obezite sınırı kaçtır?

Aşırı şişman, kilolu olma hastalığı olarak tanımlanan obezite, gün geçtikçe pek çok insanın sorunları arasında yer almaya başlıyor ve birçok kişi obezite sınırının üzerine çıkıp hem bu hastalıkla hem de obezitenin yol açtığı hastalıklarla baş etmeye çalışıyor. Obezite hastalığı erkeklere nazaran kadınlarda daha fazla görülmektedir, ancak yine de bu hastalıkla boğuşan erkeklerin sayısı da az değildir.

Vücut kitle indeksi (VKİ) normal değerlerin üzerine çıktığı zaman, kişinin obeziteye yatkınlığı artıyor. Erkeklerde obezite sınırı tıpkı kadınlarda olduğu gibi 30’un üzeridir. VKİ’si 30’un üzerinde çıkanlar obezite olmaya yatkın bir durumun içindedir demektir. VKİ 40’ın üzerinde çıktığı zaman kesin olarak kişi obezite hastası sayılır. Ağırlığın metre cinsinden boyun karesine oranı şeklinde hesaplanan VKİ’ye örnek bir hesaplama aşağıda gösterilmiştir. Sizlerde VKİ hesabını aşağıdaki gibi yapabilirsiniz.

Boy x Boy = Boyun karesi
Kilo : Boyun karesi = VKİ

1.70 x 1.70 = 2.89
70 : 2.89: 24,2 (Normal)

VKİ hesabında sonuç 30-40 arasında çıkarsa obezite olmaya yatkınlık; 40’ın üzerinde çıkarsa obezite hastalığı var demektir. Erkeklerde obezite oranı hesabında bel çevresi de çok önemlidir. Bir erkeğin bel çevresi 102 cm’i geçmemelidir. Aynı zamanda bel çevresinin kalça çevresine oranı erkekte 0.9’u geçmemelidir. bu değerlerin üzerinde olan erkekler obezite sayılır.

Yaklaşık

Dikkatinize çekebilir

Tüp bebek tedavisi öncesi vücudu nasıl hazırlamalıyız?

Tüp bebek tedavisi öncesi vücudu nasıl hazırlamalıyız?

Tüp bebekte her basamak hamilelik başarısını etkilemektedir. Embriyoloji laboratuvarında işlem görebilen yumurta ve spermin kalitesinin ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*