Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Fast Food ve Obezite Sorunu

Fast Food ve Obezite Sorunu

Dünyada obezitenin en çok görüldüğü ülkeler ABD ve İngiltere. Yani iyi bir önlem alınmaz ve bu şekilde devam ederse 2030’da Amerikalıların yaklaşık yarısı, İngilizlerinse yüzde 40’ı obez olacak. Bu da sağlık sistemlerine büyük bir ek masraf getirecek.

Obeziteden kaynaklanan şeker ve diğer hastalıklar, şu anda pek çok ülkenin sağlık masraflarının yüzde 3-7’sini oluşturmaktadır.

Dünyada 520 milyon obez var, Bunlardan 171 milyonu çocuk, 1,5 milyar kişi ise aşırı kilolu. Lakin bu vakalar hızla artıyor; öyle ki önlenebilir kronik hastalıkların bir numaralı sebebi olan sigaranın yerini obezite almaya başladı bile.
Bilim adamları obezitenin artmaması için insanlar ve sanayii çevresine de görevler düştüğünü fakat öncelikle ülkelerin derhal radikal önlemler alması gerektiğini belirttiler.

Fast – food ürünlerinden uzak durulmalı

Abur cubur yiyeceklerin reklamlarına kısıtlama getirilsin. Çocuklar TV seyretme dışında aktivitelere teşvik edilsin. Gıdalara trafik ışığı renkleri kullanılarak sağlık uyarısı etiketleri konsun. Okullarda spor ve sağlıklı beslenmeye ağırlık verilsin. Okullara yürüyerek gitmek için gruplar oluşturulsun.

Obez yetişkin ve gençlere ameliyat imkanı sağlansın..

Dünyada 1,5 milyar aşırı kilolu, 500 milyon obez yetişkin olduğu söyleniyor. ABD halen her üç insandan biri, İngiltere’de ise dört kişiden bir tanesi obez. Japonya ve Çin’de her 20 kadından biri, Hollanda’da her 10 kadından biri, Avustralya’da her dört kadından biri ve Tonga’da her 10 kadından yedisi bu sınıfa giriyor.

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*