Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Favori Çapak Neden Olur Nasıl Geçer?

Favori Çapak Neden Olur Nasıl Geçer?

Gözlerde ortaya meydana çıkan çapak nedenleri ve tedavisi hakkında sizleri bilgilendirdik. Makalemizde keza bebeklerde göz çapağı nedenleri ve tedavisi ayrıca de yetişkinlerde favori çapak sebepleri ve nasıl geçer sorularının yanıtlarına ulaşacaksınız.

Sabahtan uyandıktan daha sonra çoğu kişi gözünde çapak olduğunu fark eder ve bu şart biz uykudayken gerçekleşir. Sebebi ise uykudayken gözyaşları kanalıyla nemlenen gözlerde, nemin sabaha değin kurumasıdır. Ama uyandıktan daha sonra, gün içerisinde gözlerde sümük güya, yoğun kıvamda, renkli bir çapaklanma husule geliyor ve net görmeyi engelliyorsa, bu durumda enfeksiyon gibi faktörler düşünülür. Favori çapak nedenlerini çakmak çözüm bulmayı kolaylaştıracaktır oysa her koşulda, bilhassa de çapakla birlikte gözlerde kızarma, yanma, bulanıklık benzeri başka belirtiler de varsa, mutlaka bir doktora gözükmek en iyisidir.

  • Göz İltihabı
  • Göz Alerjileri
  • Göz Kuruluğu
  • Kornea Ülseri

Bebeklerde göz çapaklanması niçin olur?

Göz çapaklanması meselesi da bebeğinizin birincil haftalarında karşılaştığı sorunların başında gelmektedir. Daha açık konuşmak gerekirse yetişkinlerde de oluşabilen bu sorunun gözyaşı kanalının tıkanmasından husule kazanç. Bilindiği gibi gözyaşı gözün, kendi çukurunda gizli hareket etmesine muavenet eder. Buradaki işlevini gördükten sonra gözyaşı kanalları yolu ile burun içine akar. İşte, bu noktadaki bir tıkanıklık çapaklanma biçiminde betimleme edilir.

Yetişkin ve Bebeklerde Gözde Çapak Nasıl Geçer?

Bebeklerde görülen göz çapaklanmasının tedavisi ekseri ilk 6-9 ayda kendiliğinden geçiş gösterir. Uzman bir hekimin tavsiyesi üzerine hekiminiz tarafından size gösterilen şekilde bebeğinizin gözaltına masaj yaparak kanalın açılmasını kolaylaştırabilir ve bu sayede bebeklerde görülen göz çapaklanmasının geçmesi daha da kısa zamanda ve kolay olur. Eğer tedaviye yanıt alınmazsa, hekiminize başvurunuz. Bu gibi durumlarda çelik sonda müdahalesi ile kanalın açılması sağlanıyor.

Yetişkinlerde husule gelen göz çapaklanması kendinden geçebilecek zararsız bir şey olabileceği gibi enfeksiyon kaynaklı bir hastalık da olabilir, elbette tedavisi dikkatsizlik edilmemelidir. Yetişkinlerde göz çapaklanması tedavisi yapılmadığı sürece daha büyük rahatsızlıklara yol açabildiğinden, bu gibi durumlarda mutlaka bilirkişi bir hekime muayene elde etmek gerekir.

Yaklaşık

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*