Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Faydaları saymakla bitmiyor!

Faydaları saymakla bitmiyor!

İnsan yaşamının devamını sağlayabilmek için beslenmek oldukça önemli bir yer tutar. Ancak insanlığın sağlığı ve hastalıklara şifa bulma noktasında ilk zamanlardan günümüze kadar el üstünde tutulan yiyecekleri sizler için derledik. İşte Türkiye’de yetişen şifalı olarak bilinen yiyecekler…

Zeytin: Zeytinyağı Kuran`da bahsedilen değeri bilim insanı tarafından yeni yeni fark edilen ama yüzyıllardır da çokça zeytinyağı tüketen sağlıklı insanın hayatından sofrasından edindiğimiz bilgilere göre değer sıralamasında en değerli bitkiler listesine girmeyi hak etmiş.

Akdeniz insanının ömrünün uzun olmasının sırrı olarak da biliniyor.

Çörek otu

Çörek Otu, binlerce yıldır bütün dünyada hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Her derde deva olduğu için bu listenin başında yer alması tesadüf değildir.

Keçiboynuzu

Tarihten bugüne kadar birçok formülün ve karışımın içinde yer alan ve insanda büyüme hormonlarını desteklediği, bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinen, gıda olarak da kullanılan değerli bir besin kaynağıdır.

İncir

İncir çekirdeği, incir yağı, incirin yaşı ve kurusu gıda olarak bu sıralamada yer alır. Şifa özelliği de tıpçılar tarafından yüz yıllardır anlatılmaktadır.

Üzüm

Üzüm Anadolu`nun her tarafında yetişen ve her çeşidinin ayrı bir şifa kaynağı olduğu bilinen değerli bir gıdadır. Antioksidan özelliği yüksek kansızlığın ilacı olarak bilinir. Akdeniz insanının ömrünün uzun olmasının sırrı olarak da biliniyor. Günde bir kase tüketilen kuru üzümün hastalıklardan koruyacağı söyleniyor.

Sarımsak

Kokusu herkesi hoşnut etmese de faydaları etkileri ve tadı yemeklere verdiği lezzet ile çok değerli bir bitki. Virüsler üzerinde etkili olan bakteri enfeksiyonlar üzerinde etkili olan değerli bir gıda. Tarihten bugüne kadar sarımsak temizleyici kürler içerisinde yer almış arındırıcı özelliği olan anti bakterisit ve antivirütik özelliği olan bir gıda.

Karabaş otu

Beyin ve sinir sistemi hastalıklarında tarihten bügüne kadar kullanılan astım ve alerjiye iyi gelen ve bağışıklık sistemini güçlendiren, vücuttaki oksijenlenmeyi arttıran çok değerli bir bitki.

Çakşır otu

Astım ve alerjiye iyi gelen ve bağışıklık sistemini güçlendiren, vücuttaki oksijenlenmeyi arttıran çok değerli bir bitki. Çakşır otunun şifasından çokça bahsedemesek de bu bitkinin öyle bir etkisi var ki tek başına bu bitkiyi kahraman etmeye yetiyor. Cinsel afrodizyak olup doğurganlığı arttırıyor. Çakşır bitkisinin hayvanları ikiz doğurttuğu iddiası insanların da dikkatini çekmiş ve bu alanda kullanılmaya sebebiyet vermiştir.

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*