Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Fazla kiloların sebebi duygusal açlık olabilir

Fazla kiloların sebebi duygusal açlık olabilir

Diyetisyen Tilekli, kilo eda sürecinin harcanan kalorilerden ibaret olmadığını, duygusal durumların da kilo vermeyi etkilediğini söyledi.

kişilerin içinde bulunduğu her duygusal durumun bedenin fizyolojik şekilde bir karşılığının mutlaka olduğunu belirten FBM hususi Tıp Merkezi Diyetisyeni Mustafa Tilekli, “Takıntılarımız, üzüntülerimiz, sevinçlerimiz, özgüven eksikliğimiz bu gibi çok sayıda durum kilo alıp vermeyi direk etkileyen sebepler arasındadır. Bu his durumları beynimizde iki ciddi madde olan rahatlık hormonu şekilde adlandırılan dopamin ve serotonin seviyelerinin de değişmesine neden olmaktadır. Kilo verirken bu etkenler göz ardı edildiği sürece şahıs kendini bir süre sonra kısır döngüye girmiş olarak bulacaktır. sürekli kilo alıp vermek bir zaman sonra alınan kiloların eskisi bu gibi pratik verilememesine sebep olup, bu kısır döngü yanında halihazırda var olan duygusal sorunların daha da artmasına ve gene kilo alma ile devam edecektir” dedi.

Duygusal durum bozukluğunda nasıl beslenileceği hakkında bilgi sağlayan Tilekli, “öncelikle yemek yeme alışkanlıklarınızı gözden geçirmelisiniz. Bunu yaparken asla yemekten vazgeçemediğiniz gıdaları tespit ederken davranış şekliyle de ilgilenin. Yani sizi o gıdayı yemeye iten çevresel etkiler, yerken hissettikleriniz, yediğiniz ortam, yedikten sonra hissettikleriniz benzeri birçok sebep aslında tek başına iradenizle ve ya o gıdanın lezzetiyle ilgili olmayabilir. O vazgeçemediğinizi düşündüğünüz gıda ve ya yeme davranışı aslında duygusal şekilde bir boşluğu dolduruyor olabilir. Yukarıda bahsettiğim o iki rahatlık hormonunuzdan biri veya ikisi düşük seviyede seyrediyorsa beyniniz o ihtiyacını karşılamak için sizi ya şekerli veya yağlı baharatlı gıdalara yöneltecektir. işte bu ihtiyacı yalnızca yemekten sağladığınız sürece kilo vermek zorlaşmaya ve gittikçe daha da aşırı kilo almaya başlarsınız. Burada yapılması gereken öncelikle var olan menfi his durumlarınızı ortadan kaldırmak yerine onların yanına müspet davranışlar, düşünceler eklemek olmalı.

Bu hormonlar düzenli beslenme egzersiz ve sağlıklı karbonhidrat ve yağlarla yükseltilebilir. Bu beslenmeniz için de geçerli, sağlıksız bir yeme davranışınız yahut sağlıksız bir besin bağımlılığınız varsa bunu bir anda ortadan kaldırmak yerine öncelikle bunların yanına sağlıklı olanları ekleyerek adım atın. Bu süreçte diyetisyenlerden ve psikologlardan yardım almaktan asla çekinmeyin. Sonuçları gördükçe hevesiniz artacak hevesiniz arttıkça kilo vermeniz aşırı daha basit olacaktır” diye konuştu.

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*