Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Ganglion nedir ?

Ganglion nedir ?

Ganglion nedir ?

Ganglion kisti elde ve el bileğinde eklemlerin ya da tendonların yakınlarında görülen şişliklerdir. En fazla el bileği üstünde ve el bileğinin iç tarafında, parmakların tabanlarının iç kısmında ve parmak üstlerinde görülür. Ganglion kistleri içinde akıcı olan ve sapı bulunan balona benzetilebilir. İçerisinde berrak jelimsi, jölemsi bir değişken bulunur. Bu kistlerin sebepleri genellikle belli değildir lakin çoğunlukla ekleme yakın bölgede olmasından dolayı mekanik şansın dönmesi ve tendonların irritasyonuna tabi geliştiği düşünülür. Bu kistlerin süre içerisinde büyüklükleri değişebilir. Bazen büyüme gösterirken, zamanla küçülüp adamakıllı de kaybolabilirler. Ağrılı olabildiği gibi hiçbir şikayet vermeyen ganglionlar da olabilir. Bu kistler fena huylu lezyonlar değillerdir, vücudun başka bir yerine dağılmazlar ve yayılmazlar.

Nasıl Teşhis Edilir ?

Fizik tetkik bulgularıyla karekteristik özelliklerinin anlaşılması teşhisi koymaya yeterlidir. Çoğunlukla dairesel, yumuşak ve sınırları bariz, üzeri düzgündürler. Parmak iç yüzündekiler sert olabilirken, el bileği üzerindekiler değişik şekillerde, daha yumuşak, hareketli veya sabit olabilirler. Radyolojik çözümleme gerektirebilir. Bir Takım kistler dejeneratif değişiklikleri olan eklemlerin üstünde oluşabilir.

Nasıl Çare Edilir ?

Sıklıkla ameliyat gerektirmezler ve gözlemle takip edilirler. Ama ganglion kistleri ağrılıysa, etkilediği eklemin hareketlerini kısıtlıyorsa, kozmetik olarak kabul edilemez derecede büyük ise diğer tedaviler gündeme gelebilir. Atel kullanımı, anti-inflamatuar ilaçlar ağrıyı geçirebilir, günlük yaşam kalitesini düzeltebilir. Enjektörle içindeki sıvının aspire edilerek boşaltılması geçici rahatlıklar sağlayabilir. Eğer ameliyat dışı çare seçenekleri ağrının geçmesine etkili olmuyorsa, kist sık sık nüksediyorsa cerrahi tedavi alternatifleri gündeme kazanç. Kistin ameliyat ile tamamının çıkartılması ya da artroskopik tekniklerle endoskopik ameliyatların yapılması laf konusu olabilir.

Yaklaşık

Dikkatinize çekebilir

Kadın kısırlığı ve tedavisi

Kadın kısırlığı ve tedavisi

1- TÜPLERLE – RAHİM KANALLARIYLA İLGİLİ PROBLEMLER Rahmin iki yanına yer alan tüpler yumurta ve ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*