Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Gece Sık Uyanıyorsanız Dikkat!

Gece Sık Uyanıyorsanız Dikkat!

Psikiyatrist/Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan üney, gece yoğun uyananları uyardı.

“Uyku bütün canlılarda gözlenen doğal bir dinlenme biçimidir” diyen Yrd.Doç.Dr.Rıdvan üney, “Canlılar gündelik işlevlerini gerçekleştirebilmek için uykusuna gereksinim duyarlar. Uyku tam anlamıyla şuursuzluk olarak nitelendirilemez. kişinin uyanma ve uyandırılabilme durumu vardır. insanın yeterli uyku almaması unutkanlık, sinirlilik, dikkat dağınıklığı bunun gibi sorunlara sebep olabilir. ayrıca gereğinden fazla uyku depresyon bunun gibi rahatsızlıklardan kaynaklanıyor olabilir. Uyku insan ömrünün en az 1/3`ünü oluşturur. kişilerin dinlenme gerekliliği itibarı ile günün uygun zamanını uykuda geçirirler. sağlıklı bir uyku, bizi ertesi günün yoğunluğuna karşı dayanıklı kılar. Enerjik olmamızı sağlar” ifadelerini kullandı.

uykuya dalma derdi, erken uyanma, geç uyanma benzeri gece uyanmalarının da önemli bir sorun olduğunu kaydeden Rıdvan üney, “Gece yoğun uyanma bazen bir sıhhat sorunun işareti iken, kimi de normal bir olaydır” diye konuştu.

Sebeleri

Yrd. Doç. Dr. Rıdvan üney, gece yoğun uyanma 20 nedenini şöyle sıraladı:

“Yatağın konforsuzluğu: Konforsuz ve bedeni rahatsız eden çok fazla katı yada çok aşırı yumuşak yataklar; insanın adale ev iskelet sistemini bozarak, yoğun uyanma nedeni olabilir.

değişik bir yerde uyumak: Alışkın olduğunuz yer dışında değişik bir ortamda, gürültülü ya da çok aşırı sessiz bir ortamda uyumak yoğun uyanmanıza neden olabilir. Anacak şahıs belirli bir zaman sonra bu rahatsız edici nedenleri duymaz ve çoğunlukla uyanmaz. örneğin demiryoluna, havaalanına ve ya anayola yakın evlerde uyumak.

Çok yemek yedikten sonra uyumak: Ağır ve çok yemek yemek ve ya geç saatte yenilen yemekten derhal sonra uyumak, kişinin gece uyanmasına sebep olabilmekte.

Çok aşırı sıcak: çok fazla sıcak havalar veya kışın çok sıcak bir ortamda uyumak uykunuzu bozabilir. ekseriyetle sabaha karşı saat üç.00 benzeri vücut kendi sıcaklığını düşürerek enerji harcamasını azaltmaya çalışır. lakin ortam çok sıcaksa şahıs uyanır.

Huzursuz bacak sendromu: kimi ilaçlar sebebi ile bazan ise nedensiz ortaya çıkan huzursuz bacak sendromunda, kişi bacağını rahatsız ve huzursuz hisseder ve bu nedenle yoğun uyanır.

Jet lag: Uzun uçak seyahatleri sonucunda bireyin gece gündüz kavramı karışabilir. bilhassa saat farkının aşırı olduğu ülkelere gidişte şahıs birkaç gün oranın saatine göre değil, geldiği ülkenin saatine göre uyanır.

Uyku apnesi: Burun ya da ağız solunumunun on-40 saniye durmasıdır. fakat karın kası hareketleri devam eder ve hasta soluk alıyormuş benzeri görünür. şahıs gecede 300 defa bu durumu yaşayabilir. Bu durum da sık uyanmaya neden olabilmekte.

Fizyolojik uyanma: Uykunun 2 dönemi bulunmaktadır. Bu dönemler gece boyunca 3-4 kez, artar da birbirini takip eder. Bu dönemlerden bir tanesi, uyanık olduğumuza yakın zihnimizin hareketli bulunduğu bir dönemdir. zaman zaman bu zamanlarda uyanma olabilmektedir.

Kan şekerinin düşmesi: uygulanan ilaçlar ya da şeker hastalığı itibarıyla gece uykuda kan şekeri düşebilir. Bu da çok uyanma sebebi olabilmekte.

Bedensel hastalıklar: Romatizmal hastalıklar, ortopedik sorunlar, burun tıkanıklığı, ağrılar da çok uyanmaya neden olabilmekte.

Gebelik: Gebelik döneminde sırt üstü yatıldığında, hem kan dolaşımı hem de bebeğin basısı uykuda yoğun uyanmaya sebeptir.

Stres: Stresli dönemlerde çok uyanma çokça görülür. Ertesi gün stresimizin yüksek olacağı her hangi bir problem var ise uyku kalitemiz bozulur. sınav, iş görüşmesi, iş yerinde tartışmalı ortam, eşle çatışma bunlardan bir kaçıdır.

Ruhsal hastalıklar: hemen hemen tüm ruhsal bozukluklarda, özellikle; depresyon, panik bozukluk, kaygı bozukluğu gece sık uyanma ve dinlenememe yakınması çoktur.

Gece nöbeti yahut gece vardiyası olan işlerde çalışmak: insanın uyku döngüsünü bozabilecek çalışma koşulları, vardiya olmayan dönemlerde de kişiyi gece uyandırabilir.

Uygunsuz uyku alışkanlığı: Geç yatmak bazı bireyler için alışkanlık olmuştur. Uyku ritmini değişim işlemi istediklerinde yani bundan böyle erken uyumak istediklerinde, bir zaman yoğun uyanırlar.

Kullanılan ilaçlardan ötürü oluşan uykusuzluk: Bazı ilaçlar, hatta uyku ilaçları bile bireyin uykusunu bozabilir. Bu hal çok fazla ender değildir. Bu nedenle kişi ilacı bıraksa dahi hekimini bu konuda bilgilendirmelidir.

Kâbus görme: Stresli zamanlarda, ilaç yan etkisi şekilde yada insanda herhangi bir nedene bağlanamayan kâbuslar uyku düzenini bozabilir.

Alkol- uyuşturucu madde kullanmak: Alkol veya uyuşturucu kullanan kişide sık uyanma kaide gibidir. bazıları çözüm şekilde daha çok alkol ve uyuşturucu alır. Ve sonunda kısır döngü gelişir. yoğun uyanmamak için aldığı maddeler sonunda uykusuzluğa neden olur.

Tane dönemi ile ilişkili uyku bozukluğu: adet öncesi zamanın gerginliğine bağlı şekilde sık uyanma görülebilir. Bu adet öncesi sinirlilik/mutsuzluk sendromun bir parçasıdır.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu: Bu rahatsızlığı olan kişiler, erken yaşlardan itibaren sık uyanma sıkıntısı yaşamaktadırlar. Uykunun kaliteli olması ve kişinin ertesi güne hazırlanabilmesi için bu problem ortadan kaldırılmalı veya tedavi edilmelidir. sıkıntı devam ederse psikolojik ve psikiyatrik sorunlar için uygun bir ortam oluşur.”

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*