Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Gerilim Tipi Baş Ağrısı Tedavisi

Gerilim Tipi Baş Ağrısı Tedavisi

ger

Gerilim Tipi Baş Ağrısı Tedavisi

Kafanın arka bölgesinden başlayıp ön kısımlarına doğru yayılan şiddetli ağrılara migren denmektedir. Migren, sebep olduğu şiddeli ağrı bazen birkaç saat bazen de günlerce hatta haftalarca sürebilir. Migrenin bir çeşidi olan gerilim tipi baş ağrısı başın yarısını hedef almış zonklayıcı bir ağrı, kusma, bulantı, bulanık görme, ışık ve sese karşı duyarlılık gibi belirtilerle husule gelir. Peki gerili tipi baş ağrısı nasıl tedavi edilir.

Migren genellikle kafanın arka kısmından başlayıp öne yayılan ağrılardır. Kadınlarda yüzde 18, erkeklerde yüzde 6 oranında görülür.Y üzde 70’ i ailevidir. Bulantı, kusma, bulanık görme, çift görme, ışıktan ve sesten rahatsız olma şikayetleri de başlar. Ağrı zonklayıcı ve yarım baş ağrısı şeklindedir. Kişiler en az 24 saat dinlenme ihtiyacı hissederler. İşten, güçten olurlar. Yaşam kaliteleri ileri derecede bozulur. Genellikle aşta sıkışma, basınç ya da gerilme şeklinde bir his oluşturan ağrılardır. Genellikle stres sonucu oluşmaktadır. Işık ve ses hassasiyeti, bulantı-kusma bu tip ağrılarda olmaz. Başın iki yarısında da ağrı hissedilir. Bu tip ağrıların altından genellikle depresyon, kaygı bozukluğu gibi psikiyatrik sebepler çıkmaktadır. O yüzden psikiyatrist tarafından değerlendirilmeleri gerekir.

Son dönemde özellikle migren tedavisi için yapılan araştırmalarda yeni bulgulara rastlanmıştır. Klasik tedavide, basit ağrı kesiciler kullanılmaktadır. Bu basit ağrı kesicilerin, baş ağrılarının basit ve orta düzeyli olanlarında işe yaradıkları görülmüştür. Daha şiddetli ağrılar için günümüzde beyindeki serotonin hormonunun alımını tetikleyen ilaçların etkili olduğu görülmüştür. Son yıllarda migen tedavisinde en etkili olduğu düşünülen ilaç grubu antidepresanlardır. Antidepresanlar hem atakların önlenmesinde hem de tedavisinde etkili olmaktadır. Stresten etkilenmeyi önleyen tedavi yaklaşımlarının etkili olduğu görülmektedir.

Ağrı Ve PsikoterapiStres tipi başağrıları EMDR yönteminin en etkili olduğu alanlardan biridir. EMDR yönteminin de dahil edildiği entegre bir yöntem uygulanmakta ve bir çok durumda 2 ile 4 seans arasında tekrarlamamak üzere ağrılar ortadan kalkmaktadır. Bu yeni bir yöntemdir. Bu yöntem Amerika’da yapılan araştırmalarda etkinliğini göstermiştir. Biz de klinik uygulamalarımızda bu doğrultuda sonuçlar görmekteyiz. Yeni bir yöntemdir ve oldukça etkilidir. Baş ağrıları yaşayan kişilerin bir çoğunda geçmiş travma deneyimleri olduğu görülmektedir. Bazı durumlarda da devam eden güncel stresler ağrıya neden olmaktadır. Nedenler değerlendirilir ve Entegre EMDR yöntemi uygulanır. Bazı kişilerde 1 seansta dahi sonuç alındığına şahit olmaktayız.

Yoğun baş ağrılarında, özellikle de migrende ağrının kendisi çok şiddetli yaşandığından travmatik etki bırakır. Dolayısıyla migren ataklarının kendisine de EMDR ile duyarsızlaştırma yapılır.

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*