Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Göbek eritme yöntemleri nelerdir?

Göbek eritme yöntemleri nelerdir?

Göbek bölgesinde bulunan yağlardan kurtulmak sadece dış görünüşümüz için değil aynı zamanda sağlığımız içinde son derece önemli. Bu bölgede biriken yağların başlıca kötü etkisi kolesterolün yükselmesine neden olmasıdır. Kandaki kötü kolesterol artıkça kan şekerinin kontrolü de zorlaşıyor ve şeker hastalığının önü açılıyor. Göbek eritme yolculuğunuzda ek bir motivasyon sağlaması için bunların altını bir kez daha çizmek istedim. Yani göbeği sadece fit görünmek için değil daha sağlıklı olmak için de eritmeliyiz.

Bu arada şu notu da ileteyim; uzmanlar erkeklerde görülen göbek bölgesi yağlanmasının kadınlara oranla daha tehlikeli olduğunu belirtiyorlar. Çünkü erkeklerde görülen koroner hastalıkların sayısı daha fazladır. Ayrıca erkeklerde göbek bölgesi yağlanması kadınlara göre daha erken yaşlarda başlıyor ve kalp, damar hastalıkları dışında 60 yaşından sonra sertleşme bozukluğu riskini yükseltiyor.

Kadınlar ise daha çok bel bölgesinin altında kalan kalça bölgesinden yağlanıyor. Bu bölgedeki yağlanma belki kap ve damar hastalıkları için büyük bir risk oluşturmuyor ancak bu yağlanmanın tamamen zararsız olduğu anlamına gelmiyor. Bel bölgesinden yağlanan kadınların çeşitli hastalıklara yakalanma oranlarının verildiği istatistikler ise hiç iç açıcı değil. Örneğin bel bölgesinde fazla yağ bulunan kadınlar diğer kadınlara oranla 5 kat daha fazla kalp hastalığı riskiyle karşı karşıya. Bu bölgedeki yağlanma meme kanseri riskini %30, safrakesesi taşı riskini %50 artırıyor. Ayrıca göbekli kadınların hamile kalma oranının daha düşük olduğu bilinen bir gerçek.

Göbek Eritme Yöntemleri Nelerdir?

Peki, bu fazla kilolar neden göbek bölgesinde birikiyor da vücut geneline yayılmıyor? Bu sorunun cevabı oldukça basit; fazla kiloların vücudun ortasında (göbek, kalça, bel bölgesi) birikmesinin nedeni vücudumuzun dengeyi bozmak istememesi ve bu yağların taşınmasında bize kolaylık sağlamasıdır. Vücudumuz bu yağları “yemek bulamayacağımız” kötü günler için taşıması kolay yerlerde biriktiriyor.

Göbek eritme yöntemlerine gelince. Tek bir göbek eritme yöntemi bulunmuyor. Göbeğin erimesi için bir kaç şeyi bir arada yapmak ve bunda ısrarcı olmak gerekiyor. Örneğin sağlıklı bir beslenme programına geçemiyorsanız istediğiniz kadar kardiyo egzersizi yapın yada mekik çekin göbek bölgesinde bulunan yağlardan kurtulmanız pek mümkün değil. Veya tam tersi istediğiniz kadar az kalori tüketin düzenli olarak spor yapmazsanız bu bölgede yağlanma oluşacaktır.

Aldığınız Kaloriyi Kontrol Altında Tutun

Göbek yağlarından kurtulmak için atmanız gereken ilk adım gün içinde ne yediğinize, içtiğinize dikkat etmek olmalı. Eğer gün içinde gıdalardan aldığınız enerji tükettiğiniz enerjiden fazla olursa bu fazla kaloriler size yağ olarak geri dönecektir. Aldığınız kaloriyi harcadığınız kaloriden az tutarsanız ve bunun düzenli olarak yaparsanız yağ depolayan vücudunuz enerji için depoları kullanmaya başlayacaktır.

Sadece Göbek Bölgesine Odaklanmayın

Kilo verirken tüm vücudunuzu göz önünde bulundurun. Sadece göbek bölgesine odaklanmak bu bölgedeki yağların zor erimesinden dolayı şevkinizi kırabilir. Kilo kaybına genel olarak bakın ve sadece göbeğinizin eriyip erimediğine değil genel olarak nasıl göründüğünüze ve ne kadar kilo kaybettiğinize odaklanın.

Erkeklerin Daha Fazla Çaba Göstermesi Gerekiyor

Eğer erkekseniz göbek yağları sizi terk edecek en son kilolar olacaktır. Erkekler önce yüz, kol, bacak ve göğüs bölgesinden kilo vermeye başlar. İnatçı olursanız sıra kaçınılmaz olarak göbek bölgesine de gelecektir.

Egzersiz Yapmalısınız

Ne yaparsanız yapın, isterseniz eskiden aldığınız kalorinin yarısını alın, isterseniz sadece salata yiyin düzenli egzersiz yapmadan düz bir karın elde etmek neredeyse imkansız. Ayrıca egzersizi düzenli olarak yapmalısınız. Bir hafta 5 gün diğer hafta 1 gün spor yapmak pek işe yaramıyor. Tabi şimdi dışarı çıkıp 10 kilometre koşun demiyorum ama haftada 4-5 gün, 45 dakika iyice terleyeceğiniz, nabzınızın yükseleceği bir egzersiz programı oluşturmalısınız. Vaktiniz kısıtlıysa yürümeniz gereken yerlere tempolu yürüyüşle gidin, merdiven çıkın ve mümkün olan her an ekstra hareket edin. Spor salonuna gidecek bütçeniz ve vaktiniz yoksa kendinize bir “adım sayar” alın ve günde en az 10.000 adım atmaya çalışın.

Göbek Eritmenin Kolay Bir Yöntemi Yok

Kitapçılarda “göbek eritme yöntemleri” başlığı altında onlarca kitap, eczanelerde “göbeğiniz kolayca erisin” sloganıyla satılan pek çok ilaç, hatta “göbek eritme” vaadiyle satılan akıllı telefon uygulamaları bulabilirsiniz. Bu tip yayınlar belki size motivasyon sağlayabilir ancak göbeğinizden kurtulmak istiyorsanız mutlaka hareket etmeli ve daha az kalori tüketmelisiniz. Yani göbek eritmek için sihirli bir formül, kitap, ilaç veya bitki yok maalesef.

Uyku Mutlaka Düzenli Olmalı

Gerektiğinden az uyursanız gün içinde azalan enerjiyi yerine koymak için daha fazla yemek yemek zorunda kalırsınız. Bu bilinçli yapılan bir hareket değildir vücudunuz sizi buna yönlendirir. Göbek eritmek ve genel olarak kilo vermek için düzenli uyumalısınız.

Bir Klasik; “Kahvaltı Günün En Önemli Öğünüdür”

Tamam klişe olduğunu kabul ediyorum ancak klişe olmasının iyi bir nedeni var. Protein bakımından zengin bir kahvaltı gün içinde daha fazla yağ yakmanıza yardımcı oluyor. Eğer kahvaltıyı atlarsanız metabolizmanız uykudan uyanmıyor ve ilk yiyeceğiniz yemeğe kadar yavaş tempoda çalışıyor. Bu da daha fazla kalori yakmanıza engel oluyor. Ayrıca kahvaltı yapmadığınız için bunu takip eden ilk öğünde gerekenden fazla yemek yemeniz büyük ihtimal. Onun için kahvaltıyı es geçmeyin ve protein ağırlıklı (yumurta, peynir, sebze, meyve) bir kahvaltıyla güne başlayın.

Kararlı olmalısınız

Göbeği ortadan kaldırmak için sihirli bir yöntem bulunmuyor. Göbek yağlarından kurtulmak ve daha sağlıklı olmak istiyorsanız bu konuda kararlı davranmalısınız. Hayatınızda yaptığınız değişiklikleri sadece göbek yağlarını eritmek için geçici bir dönem olarak görmeyin. Bilinçli beslenmek ve daha çok hareket yaşam göbek yağlarından kurtulmanızı sağlarken kalitenizi yükselten ve hayatınızın geri kalanında ortaya çıkabilecek sağlık sorunlarının riskini azaltan olumlu değişikliklerdir.

Yaklaşık

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*