Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Görme Bozuklukları İçin Basit Ev Tedavileri

Görme Bozuklukları İçin Basit Ev Tedavileri

goz-odaklanma-sorunlari

Gözleriniz cisimlere doğru bir şekilde odaklanamıyorsa bulanık görürsünüz. Sorunun geleneksel çözümü gözlük veya lens kullanmaktır. Ancak, basit ev tedavileri, beslenme rejimi düzenlemeleri ve egzersiz yapmak gözlerin bozulma hızını yavaşlatabilir ve hatta bazı durumlarda daha iyi görmenizi sağlayabilir.

Göz küresinin fazla uzun veya fazla kısa olması miyop ve göz yüzeyinin kıvamındaki bozukluklar astigmat bulanık görme nedenleri arasındadır. Gözdeki doğal lensler orta yaşlarda sertleşmeye başladığı (presbiyopi) için gözün yakındaki cisimleri odaklanması gittikçe zorlaşır. Lensin dumanlanması katarakt, gözlerde fazla sıvı birikimi ve yaşlanma sonucu retinada meydana gelen değişiklikler (maküler dejenerasyon) bulanık görmenin diğer nedenleri arasındadır.

Korunma

Görme bozukluklarının bir kısmı kalıtımsal olduğu için bunları önlemek imkânsızdır. Ancak gözlerinizin sağlığına dikkat ederek diğer Astigmat bozukluklardan korunabilirsiniz.

Ultraviyole ışınların verdiği zararların birikimi sonucu oluşan katarakt riskini azaltmak için güneş ışınlarının kuvvetli olduğu zamanlar güneş gözlüğü takın. Tehlikeli işler yaparken koruyucu gözlük takın. Bol sebze ve meyve yiyerek gözlerinizi, göz damarlannı ve sinirlerini iyi besleyin. Aşağıdaki resimde görülenler ve koyu yeşil yapraklı sebzeler bilhassa faydalıdır.

Retinada meydana gelen ve maküler dejenerasyona neden olan serbest radikallerden korunmak için doymuş yağları kısıtlayın ve sigara dumanından uzak durun.

Tedavi  (Doğal Yöntemler & Bitkisel Çözümler)

Görme bozuklukları doğal yöntemlerle tedavi edilemese de, bu bozuklukların yavaş seyretmesi için yapabileceğiniz pek çok şey vardır.

Gözlerinizi, okumak eylemi gibi yakın bir mesafe için kullanırken aydınlatmanın iyi olmasına dikkat edin. Sağ elinizi kullanıyorsanız, okurken ışığı sol omzunuzun, solak iseniz sağ omzunuzun üstünden gelecek şekilde ayarlayın.
Gazete okurken küçük yazılardan önce haber başlıkları gibi büyük yazılan okuyun.
Kataraktınız varsa yaban mersini ekstresi alın. Araştırmalar, proantosiyanidin denilen antioksidan pigmentler içeren bu bitkisel ilacın kataraktın gelişmesini yavaşlattığını kanıtlamıştır.

Homeopati:  Gözler yorulup da odaklama sorunu ortaya çıkınca, örneğin, bilgisayar önünde uzun zaman oturunca Sedefotu (Ruta) kullanın.

Bates metodu:  Bu metodun amacı göz kaslannı “yeniden eğiterek” daha iyi görmeyi sağlamaktır. Bates eğitmenleri aşağıda verilen egzersizleri uygular. (Bu egzersizleri yaparken gözlük veya lens kullanmayın.)

Her sabah, kapalı gözlerinize önce 20 kere ılık su, ardından 20 kere soğuk su çarpın. Yatmadan önce egzersizi soğuk su ile başlayarak tekrarlayın.
Gün içinde sık sık gözlerinizi kırpıştırın; dakikada yaklaşık 15 kere. Günde üç veya dört kez gözlerinizi avuçlarınızla kapayarak dinlendirin. Dirseklerinizi bir masaya dayayarak oturun, küçük parmaklarınızın tabanını burun kemiğinin üstüne koyarak gözlerinizi avuçlarınızla örtün. Bunu birkaç dakika süre ile yapın. Bu arada müzik dinlemek sizi daha da rahatlatabilir. Başparmağınızı gözlerinizden 15-25 santimetre uzakta tutun. Parmağı bir omuzdan diğerine hareket ettirin ve gözlerinizle takip edin. Bunu yaparken boynunuzu rahat bırakın ve başınızı parmağınızla birlikte hareket ettirin. Gözleriniz parmağa odaklanmalı, fakat hareket eden arka planın da farkında olmalıdır. Hareketi tersten de birkaç kez tekrarlayın.
Aynı egzersizi parmağınız yerine hareket eden arka plana odaklanarak da uygulayın.

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*