Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Göz Ağrısı Niçin Olur?

Göz Ağrısı Niçin Olur?

Göz ağrısı, göz yüzeyinde pürüzlülük şehvetli, yanma ya da kaşınma şehvetli olarak ortaya çıkabilir. Yüzeydeki ağrı genelde yabancı bir maddeden, enfeksiyondan veya incinmeden kaynaklanır. Bu herif bir sızı çoğu süre göz damlaları veya dinlenmeyle zahmetsizce tedavi edilebilir.

Gözün içinde ortaya meydana çıkan ağrıda ise, acıyan, pütürlü, saplanan ya da çarpıntı biçiminde bir sızı hissedilebilir. Bu tip bir sızı daha önemli bir tedavi gerektirebilir fakat nadiren daha önemli bir problemin habercisidir.

bununla birlikte, göz ağrısına görme kaybı eşlik ediyorsa, acele olarak bakılması gereken tıbbi bir durumla karşı karşıya olabilirsiniz. Anında bir göz doktoruyla görüşmeyi ihmal etmeyin.

Gözün Yüzeyindeki (Oküler) Göz Ağrısı Nedenleri
Aşağıdakiler göz yüzeyinde ortaya meydana çıkan ağrının nedenleri olabilir.

Yabancı Bir Madde
Göz ağrısının en yaygın sebebi göze tanıdık olmayan bir maddenin temas etmesi veya kaçmasıdır. Kirpik, bir tutam kir, makyaj malzemesi veya başka bir madde göze girdiğinde, gözde iritasyon (tahriş), kırmızılık, sulanma ve ağrıya neden olabilir.

Konjonktivit (Göz Nezlesi)
Konjonktiva göz kapaklarının iç yüzeyi ile gözakının bir kısmını örten ince bir zardır. Bu çeper enfeksiyon ya da iltihap kapabilir. Genel Olarak bunun sebebi bir enfeksiyon ya da alerjidir. Ağrı genelde orta düzeyde olsa da, iltihap kaşıntıya, kızarıklığa ve iltihap atımına niçin olur.

Kontakt Lens Tahrişi
Geceleri kontakt lens takan kişilerde ya da lenslerini düzgünce dezenfekte etmeyenlerde iritasyona (tahrişe) veya enfeksiyona alt göz ağrısı görülebilir.

Kornea Abrazyonu
Kornea, gözü kaplayan transparan yüzeye bahşedilen isimdir. Kornea yaralanmalara karşı fazla hassastır. Korneal abrazyon olan kişiler, gözün içinde bir şey var gibi hissederler. Bu durumda, yabancı cismi çıkarmayı amaçlayan gözü yıkama gibi tedaviler ağrıyı ve rahatsızlığı dindirmez.

Yaralanma
Kimyasal yanıklar ve parlama yanıkları göze önemli ölçüde sızı verebilir. Bu yanıklar genellikle tahriş edici bir şeye bir süre maruz kalındığında ortaya çıkar. Çamaşır suyu veya güneşin, solaryum makinesinin, kaynak makinesinin yoğun ışığı gözde yaralanmaya niçin olarak, ağrıya sebebiyet verebilir.

Blefarit (Göz Kapağı Yangısı)
Blefarit göz kapağının kenarındaki yağ bezlerinin enfeksiyon ya da iltihap kapması sonucu ortaya çıkar ve göz ağrısına sebep olur.

Arpacık
Eğer blefarit enfeksiyonu göz kapağında bir nodül ya da yumru oluşturursa, buna arpacık adı verilir. Arpacık fazla sancı verebilir. Arpacığın etrafındaki alan dokunmaya aleyhinde çok alıngan olabilir.

Gözün İçindeki (Orbital) Göz Ağrısı Nedenleri
Gözün içinde hissedilen ağrının nedeni aşağıdakilerden biri olabilir.

Glokom Hastalığı
“Gözün içinden bir baskı hissedilmesi” olarak kendini belli eder. Glokomun öteki belirtileri mide bulantısı, baş ağrısı ve görünüm kaybıdır. Aniden gözde oluşan zorlama acele bir durumdur ve kalıcı görme kaybını alıkoymak için tedaviye ihtiyaç vardır.

Optik Nörit
Optik asap (gözün arkadaki kısmını beyne bağlayan asap) cerahat kaparsa, görüş kaybı ile beraber göz ağrısı tecrübe edebilirsiniz. Bir bağışıklık hastalığı ya da virüssel veya bakteriye bir enfeksiyon iltihaba niçin olabilir.

Sinüzit
Sinüslerdeki bir enfeksiyon gözlerin arkasında bir baskının hissedilmesine sebep olabilir. Enfeksiyon ciddileştikçe bir gözde ya da ikisinde aniden sancı artarak, hissedilir.

Migren
Migren baş ağrılarının bir etkisi de favori ağrıdır.

Yaralanma
Göze bir cismin batması, göze yumruk gelmesi veya bir kaza önemli göz ağrısına neden olabilir.

Göz Ağrısı Neden Olur?

Yaklaşık

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*