Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Göz Kapağı Kaşıntısı Niçin Olur?

Göz Kapağı Kaşıntısı Niçin Olur?

Göz kapağında kaşıntı olmasının nedenleri hakkında uzmanlarımız bilgilendirdi. Göz kapağı kaşıntısı sebepleri bakın neler ve göz kapağı kaşıntısı hangi hastalıkları habercisidir?

Göz kapaklarındaki kaşıntıya çoğunlukla göz kapaklarının tahriş ve enfekte olması gibi vaziyetler kapı aralar. Yanı sıra alerjiler, enfeksiyonlar ve uyku eksikliği de göz kapaklarınızın kaşınmasına kapı aralayabilir. Göz kapağı kaşıntısı birçok vaziyette tek bir belirti değildir buna çoğunlukla kızarıklık, şişme, gözlerde kum varmış gibi bir his, tahriş duygusu, şişkinlik ve göz yaşı imalatımın artması ve keza de akıntı gibi belirtiler de eşlik eder.

bahar nezlesi yada göz için kullanılan makyaj malzemeleri göz kapaklarında alerjik tepkiye kapı aralayan etmenlerdir. Alerjinin göz kapağı iç astarında yada göz akında alana gelirse bu rahatsızlık “alerjik konjonktivit” olarak isimlendirilir.

Göz kapağı kenarı yada hududundaki enfeksiyonlardan Blefarit (göz kapağı kenarındaki inflamasyon), Salazyon (göz kapağındaki bir yağ bezinin irini) ve arpacık (göz kapağındaki kirpik folikülü veyahut bir yağ bezine sabit bakteriyel enfeksiyon) çoğu vaziyette göz kapağında kaşıntı olarak belirti verir.

Nadir rastlanır bir şart olsa da, göz kapağı kaşıntısı anafilaksi habercisi olabilir. Anafilaksi hayatı eden bir vaziyettir ve göz kapağı kaşıntısını akla getirmeyecek kadar ani görünüm kaybı, şuur farklıkları, şiddet benzi atmış alma, yüzde, dilde ve dudaklarda ani şişme gibi daha önemli belirtilere kapı aralar.

Göz kapağı çok hassastır ve bu bölge kan damarı ve sinirler itibariyle zengindir. Bu yüzden buradaki hafif bir enfeksiyon göz kapaklarınızın kaşıntı şeklinde cevaplamasına kapı aralar. Yaygın nedenler aşağıdaki gibidir;

  • Blefarit
  • Salazyon
  • Soğuk algınlığı (viral solunum yolu enfeksiyonu)
  • Konjonktivit (göz yüzeyinin irini)
  • saman nezlesi veya hayvan tüyü, toz, kozmetik ürünler ya da polene karşı gösterilen alerjik tepki
  • Makyaj veya kişisel bakım ürünlerine aleyhinde alrjik tepki (kontakt dermatit)
  • Arpacık

Göz kapağı kaşıntısı nasıl geçer?

Göz kapağındaki enfeksiyon hayatı korkutma edecek yada görüşünüzü etkileyecek kadar önemli değildirler ve birçok vaziyette birkaç gün içinde kendiliğinden kaybolur. Evde soğuk pres yapılarak yada reçetesiz satılan antihistaminikler kullanılarak göz kapağı kaşıntısı azaltılabilir ama ellerinde gözlerden uzak tutulması önemlidir. Huysuz durumda tahriş gelişir.

Yaklaşık

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*