Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Sağlık Haberleri / Göz Kaşıntısının Nedenleri Nelerdir?

Göz Kaşıntısının Nedenleri Nelerdir?

Göz kaşıntısı genelde alerjiler nedeniyle ortaya çıkar. Göze temas eden tanıdık olmayan bir maddeye (alerjen) bağışık sistemi tepki verdiğinde histamin hormonu salgılanır. Bu da gözde kaşınmaya niçin olur.

Göz kaşıntısı ile hepimiz zaman zaman karşılaşırız. Toz gibi minik maddeler gözlerimizde birkaç dakika süren kaşınma hissi ortaya çıkarabilir. Lakin, bir takım afiyet problemleri saatler, günler, hatta aylar süren kaşıntıya neden olabilir. Bunlar birçok süre tıbbi bakıma gereklilik duyulan durumlardır.

Göz Kaşıntısı Nedenleri – Alerjiler
Göz kaşıntısının en yaygın nedeni alerjilerdir. Alerjik konjonktivit olarak da adlandırılan göz alerjilerinin dünya üstünde 5 insandan 1’ini etkilediği düşünülmektedir.

Göz alerjileri iki kategoride incelenebilir:

Mevsimsel Alerjiler
Yılın belli zamanlarında ortaya meydana çıkan mevsimsel alerjiler göz kaşıntısına sebep olabilir. saman nezlesi mevsimsel alerjilerin alışılmış bir formudur. Beden havadaki polene tepki verdiğinde ortaya çıkar. Bambaşka polenler insanları farklı etkilediği için, sizin gözleriniz kaşınırken, göz alerjisi problemi olan bir kişi aynı anda bu sorundan etkilenmeyebilir.

Kesintisiz Alerjiler
Bu alerjiler yıl her tarafında devam edebilir. Kapalı ortam alerjisi olarak da bilinir. Çünkü ev tozu belirtilerin esas sebebidir. Ev tozu mantar sporlarını, küfü ve hayvan kepeğini tuttuğu için ve bu maddeler bağışıklık sisteminizin reaksiyon vermesine sebep olduğu için alerjiye neden olur. Hem spesifik bir takım tetikleyicilerin de göz kaşıntısına niçin olduğunu ayrım edebilirsiniz.

Göz Kaşınıtısı Nedenleri – Diğer Durumlar
Göz kaşıntısına niçin olabilecek çeşitli durumlar şunlardır.

Tanıdık Olmayan Maddeler
Bir kirpik ya da bir parça leke gözde kaşınmaya neden olabilir. Göze giren tanıdık olmayan cisme karşı gövde derhal enflamatuar bir tepki gösterir, bu da favori sulanma ve göz kaşıntısı olarak kendini gösterir.

Korneanın Çizilmesi
Gözün ön yüzeyi korneanın çizilmesiyle göz hasar alabilir. Bu sorun bir maddenin göze sert bir teması ya da bir göz enfeksiyonu sebebiyle ortaya çıkabilir. Bu çizik gözü her kırpışınızda hastalık verir ve favori iltihaba, kaşıntıya neden olur.

Göz Enfeksiyonu
Virüsler, bakteriler, mantarlar gibi bir takım organizmalar gözde enfeksiyona neden olarak, göz kaşıntısı yaratabilir. Bu enfeksiyonlar gözün beyaz kısmını (konjonktiva) ya da ön kısmını (kornea) etkileyebilir.

Göz Kuruluğu
Gözü ıslatmak, yağlandırmak ve gözetmek için yeterince göz yaşı üretimi olmadığında göz kuruluğu meydana kazanç. Bunun sonucu gözde irin ve kaşıntı ortaya çıkar. Enfeksiyonlar göz kapaklarını da etkileyebilir. Bu durumda da blefarit (göz kapağı yangısı) oluşur. Göz enfeksiyonları kontakt lens kullananlarda daha yaygındır.

Kontakt Lensler
Kontakt lensler göz yüzeyinde kuruluğa niçin olacağı için, kaşıntı yaratabilir.

Yaklaşık

Dikkatinize çekebilir

Tüp bebek tedavisi öncesi vücudu nasıl hazırlamalıyız?

Tüp bebek tedavisi öncesi vücudu nasıl hazırlamalıyız?

Tüp bebekte her basamak hamilelik başarısını etkilemektedir. Embriyoloji laboratuvarında işlem görebilen yumurta ve spermin kalitesinin ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*