Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Sağlık Haberleri / Göz Kuruluğu Neden Olur Tedavisi Nasıldır?

Göz Kuruluğu Neden Olur Tedavisi Nasıldır?

Günümüzde en sık karşılaşılan afiyet problemleri başında göz kuruluğu da yer almaktadır. Peki, göz kuruluğunun sebepleri nelerdir ve göz kuruluğu nasıl çare edilir? İşte bu sorularınızı uzmanlarımızı yanıtladı.

Göz kuruluğu yakıntısı artık çok daha fazla kulağınıza geliyor olabilir zira teknolojiyle beraber, gözümüzü kırpmadan baktığımız aydınlık ekranların sayısı her geçen gün artmakta. Tek kapı aralamasa da, gözleri kırpmadan uzun müddet telefon, tablet, dizüstü bilgisayar gibi ekranlara odaklanmak göz kuruluğuna sebep olan etkenlerin başında gelir. Göz kuruluğu gözlerin yeterince göz yaşı üretmemesi olarak özetlenebilir. Kuruluğun bir diğer nedeni de gözyaşlarının yeterince yoğun olmaması ve fazla çabuk buharlaşması olabilir.

Göz Kuruluğu Neden Olur?

Gözyaşlarımız, göz sağlığımızı korumakta, gözlerimizi her türlü enfeksiyona aleyhinde savunmaktadır. Gözde kuruluk şehvetli olması ve bulanık görme de gözyaşları doğruca engellenmiş olur. Ama, gözlerde kuruluk, batma, yanma, net görememe gibi şikayetler söz konusu ise, göz yaşının azlığı veya bazı göz sağlığı sorunları akla getirilmelidir. İşte, gözde kuruluk nedenleri.

Yaşa ast göz kuruluğu: Yaşlandıkça favori kuruluk başlaması normaldir zira gövde kendi kendine gözyaşı üretimini azaltır.

Hormonal farklıklar: Bilhassa menopoz sonrası kadınlarda hormonal değişiklikten ötürü sık yaşanır.

Gözyaşının eksik üretilmesi: Belki yaşlanmaya veya hormonal farklıklara yan değilse, gözyaşının daha eksik üretilmesi A vitamini eksikliği veya şeker hastalığına bağlı olabilir.

Gözü eksik kırpmak

Kontakt lens kullanımı

İlaçlar: Yaygın olarak kullanılan öyle fazla hap göz kuruluğuna kapı aralayabilir.

Bağışıklık sistemi bozuklukları

Çevresel etkenler : Sert rüzgar, klima veya havadaki polenlerin artması gibi durumlar göz kuruluğuna kapı aralar.

Göz kapağı işlev bozukluğu

Göz Kuruluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Hastalığın belirtileri, kendini derhal hissettirmeye başlamaktadır. En keskin özelliklerin başında yanma, ağrı, bulanık veyahut daha az görme, kızarıklık, favori batma, kaşıntı, favori toz veyahut kirpik varmış gibi algılama, göz kapağında önem, fazla derece sulanma gibi vaziyetler, göz kuruluğunun belirtileridir. Çare olasıdır ama birincil belirtileri hissettiğiniz anda bir hekime müracaat ederseniz daha erken sonuçlar elde edersiniz. Birincil metot gözün ihtiyaç duyulan olduğu nem miktarını dengelemek için yapay gözyaşı metodu uygulanmaktadır. Şayet ilerlemiş bir durum ise cerrahi müdahaleye başvuru edilmektedir.

Yaklaşık

Dikkatinize çekebilir

Tüp bebek tedavisi öncesi vücudu nasıl hazırlamalıyız?

Tüp bebek tedavisi öncesi vücudu nasıl hazırlamalıyız?

Tüp bebekte her basamak hamilelik başarısını etkilemektedir. Embriyoloji laboratuvarında işlem görebilen yumurta ve spermin kalitesinin ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*