Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Göz Nezlesine Dikkat Edin

Göz Nezlesine Dikkat Edin

Göz nezlesinin son birkaç yıldır her dönemde görülmeye başlandığını ifade eden Fırat Üniversitesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fatma Işık Halkası Çeliker, bulaşıcı olan bu hastalıkla uğraş ederken insanların gözlerini ovmamalarını ve ellerini kesintisiz yıkamalarını istedi.

Fırat Üniversitesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fatma Ülkü Çeliker, son birkaç yıldır 4 mevsim görülmeye başlanan Konjektivit (Göz nezlesi) ile ilgili bilgilendirme de bulundu. Virüsün son derece bulaşıcı olduğunu ve aile bireylerinin arasında bir kişinin hastalığı geçirmesiyle öteki aile fertlerine de fazla seri bir şekilde bulaşabildiğini bildiren Çeliker, “Onun için hijyen kurallarına ve benzer havlunun kullanılmamasına uyarı edilmelidir, Virüsler canlı yerlerde yaşamayı severler. Kapı tokmaklarında bile 7 güne değin yaşayabildiğini biliyoruz. O nedenle biz kendi polikliniğimizde bile hijyen açısından son derece itinalı olmaya çalışıyoruz” dedi.

Hastalığın sadece Elazığ’da sınırlı kalmadığını Türkiye’de de son 2-3 yıldır yaygın olduğunu vurgulayan Çeliker, şunları kaydetti: “pek yaygın ancak göz doktorları da hasta tetkik ederken hastalığı kendileri de alıyorlar. Kendi önlemlerimizi alıyoruz. Hastaların en sık el yıkamaya dikkat etmeleri lüzumlu. Hiçbir şekilde gözlerini elleriyle ovmayacaklar. Hiçbir dönemde bunu önermiyoruz. Bilhassa bu endemik halde bulunan bulaşıcı göz hastalığının korunması için sık sık el yıkayıp temizlemek gereklidir. El yıkama alışkanlığı bir sürü bulaşıcı hastalıkta çok önde gelen bir önlemdir. Basit bir önlemdir ama insanlarımızın dikkat etmediği bir önlemdir. Ben kendi adıma konuşursam ayrıca göz hekimi ayrıca de insan olarak aralıksız elim sudadır. Hastaların, her türlü hastaneye gittiğinde el, göz temasını yapmamaya çalışmaları ve sık sık el yıkamaya dikkat etmeleri gerekmektedir. Ebeveynlerin, çocuklarının özellikle göz ovuşturma olayını fazla artı engellemeleri muhtemel olmayabilir ama gerçi itinalı olmalarında fayda var.

Yaklaşık

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*