Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Gözde oluşan kırmızılığa dikkat!

Gözde oluşan kırmızılığa dikkat!

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. şeyda Atabay, gözde oluşan kırmızılığa dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.

çocuklarda yada yetişkinlerde en sık rastlanan göz hastalığının kırmızı göz olduğunu belirten Op. Dr. şeyda Atabay, “Gözdeki kırmızılığın sebebi konjonktiva tabakasındaki kan damarlarının çok derecede genişleyerek göze çarpan olmasındandır. Konjonktiva tabakası gözün beyaz kısmının üzerinde olan ince zarımsı tabakadır. Normalde çok sayıda kan damarı taşısa da damarların çok ince olmasından dolayı damarlar belli değildir ve tabaka beyazımsı gözükür. lakin herhangi bir nedenle damarlar daha göze çarpan bir hale geldiğinde kırmızı renge bürünmektedir” diye konuştu.

Hastada çapaklanma olabilmekte

al göz hastalığının en sık sebebinin enfeksiyonlar olduğunu dile getiren Atabay, “Bakterilere bağlı oluşan enfeksiyonlarda ek olarak sekresyon oluşarak hastada çapaklanma olmaktadır. Hastalığın en masum olanıdır. Viral etkenlere bağlı oluşan enfeksiyonlar en kırmızı, hatta kanama odakları yapan hastalıktır. aşırı bulaşıcıdır. Uzun süreli olabilmekte, kornea tutulumlarına neden olabilir.” ifadelerini kullandı.

Gözde lekeler oluşturarak görmede azalmalara neden olur

Op. Dr. Atabay, “Göz kornea tabakası hastalıklarından biri olan kornea ülseri ise oldukça mühim olan ve gözde lekeler oluşturarak görmede azalmalara sebep olan bir hastalıktır. Allerik konjonktivitler ile özellikle göze kaşıma sonrasında dikkat çekici kanlanma odakları olabilmekte. Göz travmaları başka bir kırmızı göz nedenidir. Göz konjonkivasında travmaya bağlı kanama, yırtılma sebebi ile olabilir. Ameliyat ile tedavi gerektirebilir.” diye konuştu.

Çoğunlukla hipertansiyon itibarıyla olmakta

Kendiliğinden olan ve genelde hastanın farkında olmadığına dikkat çeken Atabay, ” çevresindekilerin uyardığı kırmızı göz nedeni subkonjonktival hemoraji şekilde tanımlanır. çoğunlukla hipertansiyon nedeniyle olmakta. Hastalar için uyarıcıdır. Vücutta zorlanma itibarıyla olmaktadır” dedi.

öteki bir mühim al göz sebebinin ise üveit hastalığı olduğunu söyleyen Op. Dr. Atabay, “üveit rahatsızlığı gözde belli görme kayıplarına sebep olabilen immun sistem hastalığıdır. Silyer enjeksiyon dediğimiz ayrıcalıklı bir al göz hastalığına neden olur ve görme azlığı ile birliktedir. Bunlardan daha diğer şekilde glokom yani göz tansiyonu benzeri, göz kuruluğu bu gibi pek çok değişik hastalıklar al göz sebebi olabilir.” açıklamasında bulundu.

Her hastalığın tedavisi farklıdır, bir hastalık için verilecek tedavinin diğer hastalık için sakıncalı olabildiğini vurgulayan Atabay sözlerini şöyle tamamladı:

“Hastalarımızdan telefon ve ya mail ile al göz bulgularını bahsetmeleri ile muayene yapılmaksızın tanı koymak hatalı ve ya noksan olabilmekte. Bu biçimde muayene etmeden tedavi vermek ise doğru değildir. bütün bu sebepler için al göz hastalığımız mevcut ise her zaman en kısa zamanda göz hastalıkları uzmanı muayenesi olmalarını önermekteyiz” biçiminde konuştu.

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*