Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Gözdeki sarı nokta körlüğe yol açabilir

Gözdeki sarı nokta körlüğe yol açabilir

Uzmanlar, özellikle 60 yaş üstü bireylerde görülen sarı nokta hastalığının tedavi edilmediği takdirde kör ettiğini açıkladı

İzmir Üniversitesi Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Mucize Yararcan, merkezi görmeden sorumlu bir retina hastalığı olan sarı noktanın (makula dejenerasyonu) yaşamı olumsuz etkilediğini belirterek “Sarı nokta, görmeyi sağlayan hücrelerin bulunduğu retinanın okuma gibi ayrıntılı görmeyi sağlayan bölgesidir. Genellikle 60 yaş üstü kişilerde yıpranma ve bozulma olması sonucu görme azalmasına ve körlüğe neden olur. Gözün arka kısmında bulunan ve merkezi görmeyi sağlayan bölge olan sarı noktayı korumak, görme yetisinin kaybedilmemesi açısından büyük önem taşır. Bu hastalığa sahip kişiler baktığı noktanın ortasını iyi göremez. Okuma zorlaşır, çizgiler kırık ve eğri görülür, renkler soluklaşır. Kısa sürede mutlaka göz hekimine danışmalıdır” dedi.

“YAŞ TİPİ HIZLI İLERLİYOR”

Hastalığın kuru ve yaş tip olarak ikiye ayrıldığını ifade eden Yararcan, “Yaşa bağlı sarı nokta hastalığının kuru ve yaş olmak üzere iki formu vardır. Kuru tip daha yavaş ilerler. Görme kaybı daha uzun sürede oluşur. Yaş tipte ise ani ve hızlı görme kaybı yaşatmaktadır. Yıpranan ve bozulan makula hücrelerinin altında gelişen yeni damar oluşumları, makula ve retinaya sıvı sızıntısına ve kanamaya yol açar. Tedaviye hemen başlanırsa görme kaybının önüne geçilir. Göz içine yapılan ilaç enjeksiyonu ile tedavi edilir” diye konuştu.

“GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ KULLANIN”

Havaların ısınmasının göz sağlığı açısından olumsuz etkileri olduğunu ifade eden Yararcan, şunları söyledi:
“Gözümüzün zarar görmemesi için kaliteli güneş gözlüğü kullanmalıyız. Güneşe direkt olarak bakmamalıyız. Sigara içmemeli, ıspanak, brokoli ve koyu renkli sebze ve meyve tüketmeliyiz. Bunlara dikkat etmemiz göz sağlığımız açısından önemlidir.”

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*