Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Gözlerin ‘vücudun aynası’ olduğu kanıtlandı

Gözlerin ‘vücudun aynası’ olduğu kanıtlandı

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Tıp Fakültesi Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümünde yürütülen araştırmada, “Gözlerin vücudun aynası olduğunu” kanıtlayan bulgular elde edildi.   Çalışmanın, göz rahatsızlığı bulunanlarda kalp, romatizma, tansiyon ve diyabet gibi hastalıklara karşı önlem alınması açısından önem taşıdığı bildirildi.

Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Kemal Türkyılmaz, yaptığı açıklamada, göz hastalıklarına bağlı farklı rahatsızlıkların tespiti ve gözle bağlantı nedenlerin belirlenmesi amacıyla yaklaşık bir yıl süren çalışma yürüttüklerini belirtti.

Özellikle 40 yaş üstü hastalarda göz muayenesi ile mevcut hastalıkların tespit edilebildiğini vurgulayan Türkyılmaz, “Göz, insanın dünyaya açılan penceresidir ve bir anlamda insanın kalp damar sağlığını yansıtır. Gözün histolojik yapısı ve damar sertliğini ölçen cihazlar yardımıyla hastanın gerek göz gerekse de diğer rahatsızlıklarını araştırdık” dedi.

Türkyılmaz, araştırmayla göz hastalıklarının tanımlandığını, sınıflandırıldığını ve diğer hastalıklarla ilişkilerinin tespit edildiğini belirterek, “Araştırmamızın sonuçları, adeta gözlerin vücudun aynası olduğu görüşünü destekledi. Araştırmaya katılan hastaların 51’inde kalp-damar, romatizma, 59’unda tansiyon, kolesterol ve diyabete bağlı rahatsızlıklar, 14’ünde ise boyun damarında darlık gibi sorunları tespit ettik. Hastalarımızın 76’sında ise göz rahatsızlıkları dışında bulguya rastlamadık” diye konuştu.

Göz damarlarında bozulma olan hastalarda, göz sinirlerinde de incelme tespit ettiklerine dikkati çeken Türkyılmaz, “Kişinin göz damarlarında sertlik ve incelik varsa kalp ve iç hastalıkları bölümüne erkenden yönlendirerek daha ciddi problemleri önceden engellemeyi amaçlıyoruz. Araştırmamız, önleyici sağlık tedbirleri açısından son derece önemli” dedi.    “Rahatsızlığı gözden tanıyabiliyoruz”   Türkyılmaz, araştırmaya ilişkin şu şekilde konuştu:   “Romatizmal hastalıkları, beyin ve tansiyon hastalıkları, şeker hastalığının safhaları, vitamin ve demir eksikliği, vücutta madde birikimine bağlı hastalıklar gibi birçok rahatsızlığı gözden tanıyabiliyoruz. Göz muayenesi için bize gelen hastaları bazı ilave bulgular açısından araştırıyoruz. Şüphe doğuracak bulgulara rastladığımızda kalp doktorlarına sevk ediyor ve erken tedavi alınmasını sağlıyoruz.” 

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*