Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Gribal Enfeksiyon Nedir

Gribal Enfeksiyon Nedir

Gribal Enfeksiyon, virüs hastalıklarının başında gelen ve salgın bir hastalıktır. Bağışıklık sistemi güçsüz kişilerde zatürre, menenjit, kalp kası iltihabı gibi daha önemli rahatsızlıklara ve hatta ölüme yol açabilmektedir.

Daha çok kış aylarında sıkça görülen gribal enfeksiyonlar her yaştan kişiyi etkilemektedir. Bilhassa kronik rahatsızlığı bulunanları, yaşlıları, çocukları ve bağışıklık sistemi güçsüz olan kişileri etkileyen gribal enfeksiyonlar tedavi edilmediğinde ölümlere bile yol açabilmektedir.

 

Gribal Enfeksiyon Nedir?

Gribal enfeksiyon enflüanza da denen viral bir hastalıktır. Orthomyxoviridae familyasından olan virüs, aralıksız genom değişikliğine uğrar. böylece grip virüsüne aleyhinde bağışıklık kazanmak sadece geçici bir zaman için hastalığı önlemektedir. Aynı sebepten grip aşıları her yıl yenilenmektedir. Sağlıklı kişilerde ortalama bir hafta sonunda geçen bu hastalık bağışıklık sistemi güçsüz kişilerde zatürre, menenjit, yürek kası iltihabı gibi daha ciddi rahatsızlıklara ve hatta ölüme yol açabilmektedir.

 

Gribal Enfeksiyon Nedenleri

Gribal Enfeksiyon Nedenleri

Gribal enfeksiyonun nedeni grip virüsüdür. Bu virüs vücut direncinin düştüğü soğuk havalarda, yetkisiz gıda, kronik hastalık gibi durumlarda kişilere bulaşmakta ve hastalığa yol açmaktadır. Özellikle salgın döneminde mektep, hastane, toplu taşıma araçları gibi kalabalık mekânlarda kişiden kişiye bulaşmaktadır. Öksürme, aksırma, tokalaşma, öpüşme gibi temaslar ve hasta kişilere ait havlu, kadeh gibi kişisel eşyaların kullanımı virüsün yayılmasına niçin olur.

 

Gribal Enfeksiyon Nasıl Önlenir?

Grip virüsü genom dizilimi değiştirerek aralıksız bir evrimleşme sürecinde olduğundan her sene ayrı tip virüsün niçin olduğu salgınlar yaşanmaktadır. böylece her sene grip aşısı edinmek gribin etkilerinin o yıl için engellenmesini ve azalmasını sağlayacaktır. aynı zamanda salgın dönemlerinde hasta kişilerle temastan kaçınmak, kişisel temizliğe tartma vermek, bol akışkan tüketimi, vitaminli gıdalarla beslenmek gibi önlemler de griple karşılaşmayı önleyecek ve gribin etkilerini hafifletecektir.

 

Gribal Enfeksiyon Çare Süreci

Gribal enfeksiyon virütik bir hastalık olduğundan antibiyotik ilaçla tedavisi olası değildir. Doktorların verdiği ilaçlar gribin etkilerini hafifletmeye yöneliktir. Baş ağrısı, öksürük, burun akıntısı gibi şikâyetleri azaltmak için doktor tavsiyesiyle hap kullanılabilir. aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendiren gıdaların tüketimi ve bol sıvı alımı da hastalığın ivedi geçmesini sağlayacaktır. Dinç bireylerde semptomlar ortalama 1 hafta içinde kendiliğinden kaybolur.

 

Gribal Enfeksiyon Nedir

Gribal enfeksiyonun sebep olduğu rahatsızlıkları gidermede doğal yöntemlerden de yararlanılmaktadır. Ihlamur, adaçayı, nane, zencefil, okaliptüs çayları öksürük, nezle gibi şikâyetleri hafifletmeye yardımcı olur. Keza portakal, limon, mandalina gibi meyvelerle yeşil yapraklı sebzeler C vitamini içerikleri bir uçtan bir uca griple savaşmada oldukça etkilidir.

Yaklaşık

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*