Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Gribe Ne iyi Gelir?

Gribe Ne iyi Gelir?

grip 

Grip, solunum yoluyla insan vücuduna giren influenza isimli virüsün neden olduğu bir enfeksiyon hastalığıdır. Üst solunum yolunda burun, boğaz, bronş ve akciğerleri etkileyen grip hastalığı bulaşıcı, hatta salgınlara yol açan viral (virüs kökenli) enfeksiyonlardan biridir. Tahmini olarak dünya nüfusunun %10-20’ si her yıl gribe yakalanır. Belirli bir zaman ve bölgede insanların % 10’ undan fazlasına bulaşırsa salgından söz edilir.

               Gribal enfeksiyon önemsenmesi gereken bir hastalıktır. Kalp ve akciğer hastaları, yaşlılar, hamileler ve çocuklar gibi risk gruplarında ölümle bile sonuçlanabilen ciddi sonuçlar doğurabilir.

               Nezle ve soğuk algınlığı gibi diğer üst solunum yolu enfeksiyonları ile kolayca karıştırılabilir. Grip onlardan farklı olarak yüksek ateşin eşlik ettiği daha ağır bir tablo sergiler. Ama çocuklarda basit bir nezlede de ateş çıkabilir. Bu yüzden tahliller sonucuna göre teşhis konmalıdır.

               Grip daha çok sinema, tiyatro gibi sosyal alanların çok olduğu kent yaşamlarında görülür. Mikrobu alan kişi, belirtiler başlamadan 2 gün önce, başlamasından 7 gün sonraya dek çevreye virüs bulaştırırlar. Bu kişilerin mümkünse toplu yaşanan yerlerde bulunmamaları gerekir. Eğer bulunmak zorunda iseler öksürük ve aksırık gibi virüsü hızlıca yayan belirtileri azaltmak için,  ilaç ve bitkisel tedavi yöntemlerini kullanmaları fayda sağlar.

               Grip nasıl geçer?  

               Bu viral enfeksiyon sağlıklı kişilerde bol sıvı tüketerek, ılık bitki çayları içerek ve dinlenerek kendiliğinden geçer. Ama riskli gruplar dediğimiz kronik hasta, yaşlı ve çocuklarda vücut dirençleri düşük olması sebebiyle tablo ağır seyredebilir. Burada devreye bilim adamlarının da ortak görüş bildirdiği, alternatif tıp araçları girer. Grip için şifalı bitkiler kullanmak olumlu sonuçlar verir.

               Gribe ne iyi gelir?

Grip için kullanılan bitkilerin en etkilisi ekinezyadır. Bağışıklık sistemini güçlendiren bu bitki, aynı zamanda yerleşmiş olan virüsü öldürerek boğaz ve akciğerde oluşabilecek hasarı önler.

Ihlamur bitkisinin iltihabı ve ağrıyı giderici, boğazı yumuşatıp tahrişi önleyici etkisi vardır.

Adaçayı boğaz iltihaplarında son derece faydalıdır. Gargara yapılması tavsiye edilir.

Tavuk suyuna çorba da,  12. yüzyıldan beri kullanılan, hafif antibiyotik etkisi gösteren ve hastayı rahatlatan doğal bir çözümdür. Limon eşliğinde kullanmak etkisini artırır.

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*