Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Grip bağırsak enfeksiyonu ile karıştırılabilir

Grip bağırsak enfeksiyonu ile karıştırılabilir

KIŞ yaklaşırken solunum yolları enfeksiyonu rahatsızlıklarında artış başladı. Bazı durumlarda bağırsak enfeksiyonuyla karıştırılan rahatsızlıkların altında aslında grip virüsü yatıyor olabilir. İzmir Halk Sağlığı Müdürü Bediha Salnur, gripten korunmada aşının önemini vurgulayarak, “Kronik akciğer hastalığı olanlar, diyabet, kalp, kanser hastalıkları varsa, yaşlı, hamile veya bebek ise öldürücü olabilir.

Havanın soğumasıyla kişiden kişiye bulaşan viral solunum yolu enfeksiyonlarında artış gözleniyor. Ateş, karın ağrısı, ishal ve halsizlik şikayetiyle doktora başvuran hastalar bağırsak enfeksiyonundan şüphelenirken aslında şikayetlerinin nedeni grip virüsü olabiliyor. Gribin bağırsak enfeksiyonlarıyla karıştırılabileceğini belirten İzmir Halk Sağlığı Müdürü Bediha Salnur, “Havaların soğumaya başladığı aylarda mevsimsel grip dediğimiz salgınlar da artış gösterebiliyor.

Grip virüsü bazı hastalarda, ishal, bazılarında ateş ve halsizlik yapıyor. Bazı durumlarda hastaneye yatmak bile gerekebiliyor. Hata halk arasında bağırsak enfeksiyonlarıyla karıştırılabiliyor.

GRİP ÖLÜMCÜL OLABİLİR

Gribin bazı durumlarda ölümcül olabileceğinin altını çizen Salnur, şöyle konuştu:

“Bu dönemde grip özellikle korunmamız gereken bir hastalık. Kronik akciğer hastalığı olanlar, diyabet, kalp, kanser hastalıkları varsa, yaşlı, hamile veya bebek ise öldürücü olabilir.

ribi, ‘paçavra hastalığı’ olarak tanımlayabiliriz. İnsanı o düşkünlükle, ateşle, halsizlikle, ishalle, bulantı-kusmayla paçavraya çeviriyor. Hayatının 5-10 gününü perişan edebiliyor, işinden geri kalmasına neden olabiliyor. Hasta çocuksa okulda, kreşte, çalışansa iş yerindeki arkadaşlarına bulaştırabiliyor.”

GRİP MEKANLARA TUTUNABİLEN BİR VİRÜS

Gribin aynı ortamda solunan havayla bulaşabileceği gibi el temasıyla da yayılım gösterdiğini anlatan Bediha Salnur, bu nedenle el hijyeninin önemli olduğunu söyledi. Grip virüsünün mekanlara tutunabildiğini, hapşırırken ağzını eliyle kapatan bir hastayla el sıkışıldığında da bulaşabildiğini aktaran Salnur, ellerin sık sık yıkanması gerektiğini, yıkanamadığı durumlarda ise dezenfektan içeren mendillerle silinebileceğini söyledi.

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*