Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Grip, Grip Belirtileri Nelerdir?, Gripten Korunmanın Yolları, Grip Tedavisi

Grip, Grip Belirtileri Nelerdir?, Gripten Korunmanın Yolları, Grip Tedavisi

 

GRİP

Grip, viral bulaşıcı bir hastalıktır. Özellikle kış aylarında bulaşma oranı oldukça yüksektir. Çünkü kapalı alanlarda yaşıyor olmak ve kış aylarında bağışıklık sisteminin düşük olması nedeniyle gribe yatkınlık gözlenmektedir. Grip oldukça tehlikeli komplikasyonları olan ve hatta ölümle sonuçlanabilen ciddi ve önemsenmesi gereken bir hastalıktır. Böyle korkutucu sonuçlar doğurabilen bu hastalık, halk arasında ise, soğuk algınlığı ile karıştırılmaktadır.

Grip Belirtileri

Gribe neden olan virüslerdir. Bu virüsler, solunum yoluyla temasla vücutta hastalığa dönüşür. Sistemik belirtiler oluşsa da, öncelikle üst solunum yolları enfeksiyonuyla karşımıza çıkar. Gribe yakalanan kişilerde, ateşin eşlik ettiği çok şiddetli  kas ağrıları, eklem ağrıları, kol ve bacaklarda ağrı, halsizlik, burun akıntısı, kırgınlık, bitkinlik, baş ağrısı, kuru öksürük, hapşırma gibi belirtiler görülmektedir.

Gripten korunmanın başlıca yolları 

Virüs; öksürük, hapşırma, öpüşme ve tokalaşma yoluyla yayılır ve bulaşır. Bu nedenle, vücut direncinin düşmesini engellemek, kapalı alanlardan uzak durmak, gripli olan kişilerle yakın temastan kaçınmak, bol sıvı tüketmek, taze sebze ve meyve tüketmek ,  vitamin desteği almak, antioksidan içerikli besinler tüketmek, dengeli beslenmek,  karbonhidrattan fakir beslenmek, bol lifli gıdaları tüketmek, gribe yakalanmış kişilerle  ortak eşya kullanımından kaçınmak, elleri bol bol yıkamak  gerekmektedir.

Grip Tedavisi

Grip, viral bir enfeksiyon olduğu için bilinen bir tedavisi yoktur. Antibiyotik tedavisine yer verilmez. Ancak virüslere yönelik antiviral ilaçlar kullanılır. Yaklaşık olarak,  1 hafta içinde hastalık kendiliğinden geçer. Hekime gitmek ve istirahat etmek oldukça faydalı olacaktır. Ateşin düşürülmesi, burun akıntısının giderilmesi, hastada oluşan halsizlik ve kırgınlığın giderilmesine yönelik tedavi uygulanır. Bol sıvı tüketilmesiyle viral enfeksiyonların rahatça dışarı atılması sağlanarak, iyileşme süreci hızlandırılır. Dünya Sağlık Örgütü, Grip aşısının kış mevsiminin başında ve grip enfeksiyonuna yakalanmadan  olması gerektiğini şiddetle öneriyor. Ayrıca, viral grip enfeksiyonu geçiren kişiler, hastalığın tamamen geçmesinin ardından grip aşısı olabilirler. Grip aşısını kullanması gereken grup ise şöyle sıralanabilir. Kronik akciğer hastalığı, kronik kalp ve damar hastalığı,  bağışıklık sistemi baskılanmış kişiler, şeker hastalıkları, kan hastalıkları olan ve 65 yaş üstü kişilerin düzenli aşı olması gereklidir. Bu arada, sağlıklı kişilerinde her sene grip aşısını tekrarlaması gerekir. 

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*