Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Grip, influenza, Gripal Enfeksiyona, grip salğını, kuş gribi, domuz gribi

Grip, influenza, Gripal Enfeksiyona, grip salğını, kuş gribi, domuz gribi

grip

 

Grip, influenza
Grip nedir?

Girip nefesyolları enfeksiyonu demektir ve buna influenza ismi ile anılan virüs sebep olur. Bu virüsler nefesyolları mukozasını tahripeder. Böylece tahrip olan mukozaya diğer bakteri, virüs ve diğer zehirli maddeler daha kolay yerleşir. Akut gripte yüksek ateş, döğülmüş gibi dermansızlık, uzuv ağrıları, başağrısı, tahrişedici öksürük vehatta kemiklerin sızlaması ile beli olur. Grip nedeniyle immün sistemi o kadar zayıflarki diğer enfeksiyonlara karşı birşey yapamaz durum gelir.
Grip genekikle grip sezonu olarak bilinen Kasım-Nisan ayları arasında oldukca sık görülür. Salğın hastalığın bölgesel veya kıtalar arası olmasına göre iki gruba ayrılır. Şayet bir ülkede veya bir bölgede görülüyorsa buna epidemik grip veya bölgesel grip, eğer kıtalar arasında ise bunada pandemik grip denir. Son yıllarda Rus gripi, Afrika gripi ve Hong hong gripi gibi isimlerle anılan salgın türleri bir anda ortaya çıkmakta ve kayıp olmaktadırlar.
Grip nasıl ortaya çıkar?
İnfluenza virüslarının sebep olduğu bu hastalık insandan insana damlacık enfeksiyonu ile yayılır. Hapşırma ,öksürme, öpüşme ve konuşma sırasında tükrükle birlikte çevredeki insanlara bu virüs yayılır. Ekübasyon (incubation) süresi, yani hastalığa sebep olan virüsün vücuda girişi ile hastalık belitilerinin meydana çıkışı arasında patojen (hastalık yapıcı ) mikroorganizmanın vüvutta gelişim süresidir. Bu süre kişiye göre farklılık gösterir ve 1-5 gün arasında değişebilir.

Gripin bilinen üç türü mevcuttur:
1-) İnfulenza A-Virüsü: En yaygın ve en ağır olanı olp hem epidemik (bölgesl salgın), hemde pandemik (kıtalararası salgın) şeklinde görülebilir. Bu virüs kendi genetik yapısında küçük değişikliklerle her 2-3 yılda bir salgına sebep olur. Bu virüsler hayvanlardaki bazı virüslerle karışarak daha tehlikeli salgın hastalıklara sebep olabilir. İnsanın bağışıklık sistemi (immün sistemi) hiç tanımadığı yeni ve kompleks virüs karşısında çaresiz kalır. Tıp oteritelerinin bir virüse karşı geliştirdikleri antiviral bir ilaç birkaç ay sonra etkisiz olabilir, çünkü virüsler sürekli değişirler ve gelişirler.

İnfulenza B-Virüsü: Bu virüs genelikle çoçuklarda ve gençlerde görülür ve İnfulenza A-Virüsüne göre oldukca hafif geçer.
İnfulenza C-Virüsü: Bu virüste diğer ikisine göre daha hafif bir yoğunlukta atlatabilecek bir salgına sebep olur.
İmmün zafiyeti olan küçük çoçuklar, yaşlılar ve hastalar grip salgını sırasında en çok tehlikeye açık olanlardır. Bu nedenle özeliklede immün sistemini kuvvetlendirmek gerekir.

Gripin belirtileri:
1-) Başağrısı
2-) Kas- ve eklem ağrıları
3-) Dermansızlık sanki döğülmüş gibi vede yorğunluk
4-) Aniden ortaya çıkan yüksek ateş ve titreme (üşütme nedeniyle)
5-) Boğaz ağrısı ve yutkunma zorlukları
6-) Kuru öksürük ve yapışkan balgam tükürme
7-) Gözlerin yanması ve ışığa karşı aşırı duyarlılık
Grip ve üşütme virüslerini sebep olduğu rahatsızlıklar bir birine benzer. Grip daha yoğun ve daha hızlı ortaya çıkar.

Hastanın yapabilecekleri: 
1-) Yüksek ateş nedeniyle hasta aşırı su kaybeder, bu nedenle şifalı bitki çayları: ıhlamur, kuşburnu, ballı limon (limon çayı mümkünse kabuğu ile birlikte kulanılmalıdır.) çayı içilir.
2-) Şayet ateş düşmüyorsa baldırlara sirkeli bez sarılır (hidroterapiye bak)
3-) Şayet rahatsızlıklar 2 günde azalmysa mutlaka doktora gidilmelidir.
4-) Tedavi süresi sonunda kulak- ve boğaz ağrıları devamediyorda ve ateş düşmüyorsa mutlaka doktora baş vurulmalıdır.

Grip tedavi edilmez ise hangi komlikasyonlara sebep olabilir?
Çoçuklar, yaşlılar ve hastalıklı insanlarda grip daha başka komplikasyonlara (complication: bir hastalığın seyri veya tedavisi sırasında diğer bir hastalık veya bozukluğun ortaya çıkması, buna karışma veya ihtilatta denir.) sebep olabilir.Grip virüsünün sebep olduğu tahribat nedeniyle bakteri ve virüsler hemen kolayca mukozaya yerleşerek buradan tahribrt yaparlar ve çeşitli hastalıklara sebep olurlar.

Gripin sebep olabileceği bazı hastalıklar: 
1-) Sinüzit ve ortakulak iltihaplanması
2-) Kas iltihaplanması
3-) Beyin- ve beyinzarı iltihaplanması (meningoensefalit)
4-) Sinir iltihaplanması (nervit)
5-) Zatürre (akçiğer iltihaplanması, pnömoni)

Grip nasıl tedavi edilebilir?
Antibiyotik ilaçlar adı üzerinde bakterilere karşı etkili olduğundan virüslerin sebep olduğu enfeksiyona karşı herhangi bir etkileri yoktur. Bu nedenle yapılacak tek şey immün sistemini kuvvetlendirmektir. Bunların başında Gökçek Tonik, Gökçek İksiri, Çinko, ve C-Vitamini gelir. Ayrıca ıhlamur, kuşburnu, ballı limon, söğüt kabuğu çayı içilmesi vede C-Vitamini içeren yiyecekler yenmelidir. Ayrıca haftada 2-3 defa hamama gitmekte iyi gelir, böylece derideki artık maddeler dışarı atılır ve kendini temizler.

Bağırsak florası ve kılcal kan dolaşımı sağlıklı yaşayabilmek için çok önemlidir. Çünkü vitamin, mineral, aminoasit, enzim, glikoz, vb, besleyici maddenin hazırlanması, hücrelere ulaşması ve de mikroplarla mücadele eden makrofaj, T ve B- Hücreleri gibi savunma mekanizmalarının hücre aralarında dolaşması buna bağlıdır.Tabii doğru beslenirseniz tedavi sürecide o oranda kısalır. Asla peynir yememeli, çünkü asidoza ve iltihaplanmaya sebep olur.Siyah çay, kahve ve kola içilmemeli, çünkü bağırsakları kurutur ve vitamin, mineral ve aminoasitlerin alımını (absorbesini) önler.Alkol ve sigaranın zararları belli kanser, damarların yağlanması vb, artı uzun süre bira içilirse cinsel ikdidarsızlık ve hatta kısırlığa sebep olmaktadır.Sucuk salam sosis gibi et mamullerine 5-6 ay ara vermek gerekir (sade temiz et az yenilebilir) çünkü asidoza sebep olmaktadır.Bu da birçok hastalığın ana kaynağıdır.Akşam yemeği yerine yoğurt, meyve veya salata yenilebilir veya sebze çorbası içilebilir.Hayvansal besinler, patates, tahıl (beyaz pirinç), bakliyat ve hamurlu yiyecekler, özelikle de tatlılar akşam yenirse tam sindirilmez ve zamanla problemlere sebep olur.Ne kadar beyaz pirinç, patates, hamurlu yiyecekler, tatlı yiyecek ve içecekler, o kadar yağ oluşturur.Çünkü nişasta glikoza (şekere) dönüşür, şekerde yağa dönüşerek vücutta depolanır.Şeker ve antibiyotikler bağırsak mantarları çoğaltır, mantarlar ise her türlü hastalığı tetikler.Tatlı deyince akıla baklava, çikolata, dondurma vs gelir, kavun, karpuz ve üzümde tatlıdır ve bunlarda mantarı tetikler, çünkü aşırı şeker içeriler.
Konu maturidi tarafından (08-08-2009 Saat 12:35 ) değiştirilmiştir

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*