Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Gripten korunmak için eller sık sık yıkanmalı

Gripten korunmak için eller sık sık yıkanmalı

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Başhekim Yardımcısı Prof. Dr. Dilara İnan, H1N1 virüsüne karşı alınması gereken önlemlere dikkati çekerek “Özellikle toplu taşıma araçlarına binip indikten, kapı kolu gibi ortak kullanılan telefonlar gibi bunlara temastan sonra mutlaka eller bol sabun ve suyla iyice yıkanmalı” dedi.
İnan, hastanede düzenlediği basın toplantısında, H1N1’in 2009’dan bu yana mevsimsel virüs olarak görüldüğünü söyledi.Tüm griplerin yaklaşık yüzde 70’inin nedeninin söz konusu virüs olduğunu belirten İnan, özellikle korunmada aşının önemine değindi.

Gribe karşı ellerin bol su ve sabunla sık sık yıkanması gereğine işaret eden İnan, “Özellikle toplu taşıma araçlarına binip indikten sonra. Kapı kolu gibi ortak kullanılan telefonlar gibi bunlara temastan sonra mutlaka ellerin bol sabun ve suyla iyice yıkanması gerekiyor. Yine de aşı en önemli korunma yolu. Ocak ayında grip vakaları pik yapıyor fakat bu dönem dahil aşılanmaya devam edilebilir. Yeterli sıvı alınması, iyi beslenilmesi de yine gribe karşı koruyucu önlemler arasında yer alıyor” diye konuştu.

Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. Melike Cengiz de hastanede bir hastanın yoğun bakımda tedavi altına alındığını belirterek, hastanın İstanbul’da ikamet ettiğini, 8 Ocak’ta Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Acil Servisi’ne yüksek ateş ve grip bulgularıyla başvurduğunu açıkladı.

Zaman zaman değişik etkenlerle grip vakalarının ağırlaşabildiğini anımsatan Cengiz, “Hastalarda solunum sıkıntısı daha şiddetli hale gelebiliyor ve solunum cihazlarına bağlanabiliyor. Şu anda yoğun bakımımızda benzer bir virüsle enfekte olmuş olduğu tespit edilen bir hasta var ama solunum cihazına bile bağlı değil” ifadesini kullandı.

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*