Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Güneşle gelen D vitamini

Güneşle gelen D vitamini

Vücutta D vitaminin yalnızca güneş ışığı ile aktifleştirebilirsiniz.

D vitamininin başta kemikler olmak üzere vücudun birçok yerinde önemli görevleri olan bir vitamin olduğunu belirten Denizli Devlet Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzm. Dr. Gökmen Azatçam, “D vitamini kandaki kalsiyum ve fosforun normal sınırlarda kalmasını sağlayarak kemik erimesini (osteoporozu) önler. Kemikleri ve dişleri güçlendirir. Kaslara güç verir. Eksikliğinde kas güçsüzlüğü ve ağrı olur. Devamlı yorgunluk ve vücudunda yaygın ağrısı olan hastalar mutlaka kanda D vitamini düzeyine baktırmalıdır.

D vitamini bağışıklığı koruyup geliştirir. İnsülin direncine önemli katkısı vardır. D vitamini eksikliği olanlarda diyabet, kalp- damar hastalığı, hipoglisemi (şeker düşmesi),inme daha sık görülür. Eksikliğinde meme, rahim, barsak kanserleri gibi kanserlerin sıklığında artış olur” dedi.

Hareket etmek zorlaşabilir
D vitamininin temel kaynağının güneş olduğunu ve vücudun güneş ışığı almasının engellenmesinin D vitamini eksikliğine yol açacağını anlatan Dr. Azatçam, “Vücut kalsiyum dengesi bozulduğundan kemiklerdeki kalsiyum kana geçer ve kemikler zayıflar. Kırık oluşma riski artar. Kas gücü azalır. Unutkanlık olabilir. Yürüme, merdiven inip-çıkma zorlaşır. Dengede bozulma olup, düşme riski artar. Yorgunluk olur. Unutkanlık olabilir. Yaygın vücut ağrıları oluşur. Depresyona eğilim artar. Kemik erimesi ve kemiklerde kırılmaya yol açarak sakatlığa neden olabilir” ifadelerini kaydetti.

Yetişkinlerde ve çocuklarda görülen belirtiler
D vitamini eksikliğinin en çok yaşlıları ve çocukları etkilediğini açıklayan Uzm. Dr. Azatçam, “70 yaşından sonra deride renk değişikliği artmış olanlarda, şişmanlar, obezlerde, hamilelik ve emzirme döneminde, güneşlenirken devamlı cilt koruyucu krem kullananlarda, devamlı kapalı ortamlarda çalışanlarda, beslenme bozukluğu olanlarda, böbrek ve karaciğer yetersizliği olanlarda, sara ilacı ve kortizon kullananlarda D vitamini eksikliği görülebilir. Çocuklarda gece huzursuzlukları, aşırı terleme, renk solukluğu, iştahsızlık, isteksizlik ilk belirtileridir. Kaslarda genel bir güçsüzlük vardır.

Tedavi edilmeyen çocuklarda boy uzaması olmaz, yürümede gecikme ve ördek vari yürüme görülür. Yetişkinlerde sırt omurları, kalça, ayak ve bazen de kaburgalar en çok ağrıyan kemiklerdir. Yaşlılarda da dengede bozulmaya, kas gücünde azalmaya yol açtığı için düşme artar ve kemiklerde özellikle kalçada kırık oluşabilir. Yürüme ve hareket etme kabiliyeti azalır. Enfeksiyon riski artabilir ve sık sık hastalanabilirler” dedi.

D vitamini güneşle aktifleşir
D vitamini bakımından zengin yumurta sarısı, balık, balık yağı, tereyağı, et, sebzeler ve karaciğer gibi gıdaları da tüketmek gerektiğini söyleyen Dr. Azatçam, “D vitaminin vücutta aktif hale gelmesi için mutlaka güneş ışığından faydalanılmalıdır. Her gün 10-15 dakika güneş koruyucu krem sürmeden diz ve dirseklerden güneşlenmek gerekir. Senede bir defa kanda D vitamin düzeyine baktırıp eksiklik varsa D vitamini tedavisi yaptırmak gerekir” diye konuştu.

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*