Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Gut Hastalığı ve Bitkisel Tedavi Yöntemi

Gut Hastalığı ve Bitkisel Tedavi Yöntemi

gut-400x300

Halk arasında “zengin hastalığı” olarak bilinen “gut”un, kalp krizi ve felç sonucu gerçekleşen ölümlerle yakından ilişkisi bulunduğu tesbit edildi. Bu sebeple gut ve benzeri hastalıklardan korunmak için aşırı protein ve alkol tüketiminden kaçınılması gerekmektedir. Çünkü gut hastalığı, kırmızı et ve kırmızı etten üretilmiş salam, ıstakoz, havyar ile tohumlu bitkiler, nohut, bezelye ve fasulye gibi gıdaların fazla tüketilmesi sonucu meydana geliyor. Bu tür beslenme, vücutta ürik asit üretiminin artmasına sebep oluyor. Böbrekler ürik asidi yeteri kadar dışarı atamayınca rahatsızlık baş gösteriyor. Alkollü içecekler de vücutta ürik asit düzeyini artırır. Kanda ürik asit seviyesinin artması sonucunda iğne biçimindeki ürik asit kristalleri el ve ayak eklemlerinde birikerek, kızarma, şişme ve çok ciddi ağrılara sebep olur.

Gut hastalığı erkeklerde daha çok görülüyor
Tedbir alınmazsa, gut hastalığı ve sebep olduğu komplikasyonlar giderek yaygınlaşır. Gut hastalığı‘nın, kadınlara oranla erkeklerde daha çok görüldüğünü belirten uzmanlar bu konuda şunları söylüyor: “Ürik asit yüksekliği ve gut hastalığı, şişmanlık, yüksek tansiyon, kan yağlarının yüksekliği ve şeker hastalığıyla yakından ilişkilidir. Gut hastalığı‘nın, kalp krizi ve felç sonucu gerçekleşen ölümlerle de yakından ilişkisi olduğu bilinmektedir.
Hastalığın doğru bir biçimde teşhis edilmesi önemlidir. Gut krizi sırasında, kandaki ürik asit düzeyi normal sınırlar içerisinde olabileceği gibi, ürik asit düzeyi yüksek olan kişilerde gutla ilgili bir soruna rastlanmayabilir. Ancak kesin teşhisi koyduran, akut gut krizi sırasında alınan eklem sıvısında ürik asit kristallerinin tesbit edilmesidir.”
Acılı, tuzlu, sirkeli ve şekerli yiyecekler terkedilmeli. Alkol ve sigara bırakılmalı. Dana, koyun ve kuzu eti yenmemeli. Diğer etler, yağ ve nişastalı yiyecekler mümkün olduğu kadar azaltılmalı. Şeker yerine bal kullanılmalı.
Az patates, yağsız beyaz peynir, yağsız süt, yoğurt, enginar, havuç, kereviz, kiraz, lahana, fasulye, zeytin, maydanoz, armut, çilek, erik, kara turp, üzüm, domates ve pırasa gibi besin maddeleri tercih edilmeli. Ayrıca mümkün olduğu kadar çok limon suyu içilmeli.

Gut hastalığı bitkisel tedavi

Kereviz, domates ve havuçun suyu ayrı ayrı çıkarılır. Her birinden birer kahve fincanı karıştırılarak içilir. Aynı işlem, günde 2 kere tekrarlanır.
4 bardak suya; 1 avuç menekşe yaprağı konur. 20 dakika kaynatıldıktan sonra, şişeye süzülür. Güneş gören bir yerde 15 gün bekletilir. Sonra, her gün birer kahve fincanı içilir. Bitince, yenisi yapılır.
4 bardak suya; 1 kahve fincanı dolusu keten tohumu konur. Pelte hâline gelinceye kadar kaynatılır. Üzerine 2 çorba kaşığı hardal tozu ekilip, iyice karıştırılır. Sonra, iki parça tülbentin arasına dökülüp Nikris olan yerlere bağlanır. Aynı işlem, haftada 2 kere tekrarlanır.
Küçük bir leğene bol sabunlu sıcak su hazırlanır. Ilıdıktan sonra, bu suya batırılan temiz bez parçaları Nikrisli yerlere sarılır. Kurudukça değiştirilir. Aynı işlem, gün aşırı uygulanır.
1 kahve kaşığı dövülmüş çörekotu ile 1 kahve kaşığı süzme bal karıştırılıp, bir kerede yenir. Aynı işlem, her gün tekrarlanır.
4 bardak suya; 2 tutam (25 gram) fındık yaprağı konur. Kaynatılıp, süzülür. Günde 2 kere, birer kahve fincanı içilir.
4 bardak suya;40 gram çilek kökü konur. Kaynatılıp, süzülür. Sabah, öğle ve akşam yemeklerinden önce birer çay bardağı içilir. Her gün, iyice yıkanmış 250 gram çilek yemek de çok faydalıdır.
4 bardak suya; yarım avuç ahûdudu çiçeği konur. 10 dakika kaynatılıp, süzülür. Günde 1 kere, 1 kahve fincanı içilir.

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*