Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Halitosis (ağız kokusu) sebepleri ve tedavileri

Halitosis (ağız kokusu) sebepleri ve tedavileri

Halitosis (ağız kokusu) sebepleri ve tedavileri

Hem psikolojik problemleri beraberinde getiren hem de sosyal bir incinme sebebi olan ağızdaki kötü kokuya ağız kokusu veya halitosis denir. Ağız kokusu, başlı başına bir hastalık olmaktan ziyade çok önemli hastalıkların bir işaretçisi olabilir. Ağız kokusunu patolojik ve fizyolojik olmak üzere iki kısma ayırmak mümkündür.

Fizyolojik ağız kokusu: 

Sabah uyanıldığında sindirim kanalında biriken gazlar veya dil sırtında üreyen bakteriler ağız kokusuna sebep olabilmektedir. Dil sırtını fırçalamak ve sürekli olmamak şartıyla çinko içeren ağız gargaraları kullanmak, tükürük salınımını uyarıcı etkiye sahip sakızlar çiğnemek bu probleme bir çözüm oluşturabilmektedir.
Beslenme sonrasında görülen, nefesteki kötü koku da fizyolojiktir. Örneğin sarımsak veya soğan yiyen bir insanın kanına geçen uçucu aromatik bileşikler, dışarı atılır. Kan gazlarının akciğerden atılımının sebep olduğu bu koku bir hastalık değildir ve herhangi bir tedavi gerektirmez.

Patolojik Ağız Koksu (Gerçek halitosis):  

Patolojik halitosisi olan hastalar diş hekimine ağız kokusu şikayetiyle müracaat etmeyebilirler. Ağızlarındaki çirkin kokunun ya farkında değildirler, ya tolere etmektedirler veya kabullenmişlerdir.

Sebepleri: 

Sinüs ve akciğer kaynaklı enfeksiyonlarda, 
 Şeker hastalığı (aseton kokusu gibidir), 
 Böbrek yetmezliği (balık kokusu gibidir), 
 Karaciğer yetmezliği, 
 Metabolizma bozuklukları
 Açlık, diyet, ağız kuruması, oruçlu olmak

NE YAPMALI ?

Ağız Kaynaklı Ağız Kokusunun Tedavisi için; 

1- Dişlerinizi ve dişetlerinizi koruyun
Diş çürükleri, diş eti iltihapları ağız kokusu önemli nedenlerindendir. Diş ve diş eti hastalıkları önemli ölçüde kötü koku yapar. Bu sebeple diş sağlığı ve bakımına önem verilmelidir. 

2- Ağızda var olanprotez ve köprüleri kontrol ettirin
Ağız içindeki eskimiş köprü ve diş protezleri zamanla gıda birikmesine yol açacağından kötü kokulara sebep olabilir. Bu durumlarda yenilenmesi gerekenleri değiştirilmeli, eksik olan dişlerin yerleri için gerekli tedavileri yaptırılmalıdır.

3- Sakız çiğneyin
Tükürük ağız kokusu ile savaşmanın en güçlü yoludur. Bu nedenle şeker gibi bazı hastalıklarda, pek çok ilacın yan etkisi olarak ortaya çıkan kuru ağızlar daima kötü kokuludur. Şekersiz sakız çiğnemek tükürük salgınızı artırarak ağız temizliğinize yardımcı olur.

4- Tarçın kullanın
Tarçın ağız içi bakterilerle mücadelede önemli bir silahtır. Bu sebeple tarçının içeceklerde ve yiyeceklerde bu amaçla kullanılmasını tavsiye edebiliyoruz.

5- Daha fazla su için
Su ağız içindeki bakterilerin minimumda tutulması için direk yardımcıdır. Ayrıca tükürük salgısını artırarak da yardımcı olur.

6- Burnunuz tıkalı uyumayın
Sinüzit gibi hava yolu rahatsızlıkları ve burun tıkanmasına neden olan diğer durumlar geceleri ağızdan nefes almamıza neden olur. Bu durum ağzı ve boğazı kurutarak bakterilerin üremesi için ideal bir ortam oluşturur. Bu durumda bir kulak burun boğaz doktorundan yardım almak en ideal çözümdür.

7- Basit şeker tüketiminizi azaltın
Beyaz un, beyaz şeker, glukoz/fruktoz şurubu ile tatlandırılmış tüm hazır gıdalar ağız içindeki bakteriler için inanılmaz bir hazinedir. Bu tür şekerleri çok kolay kullanarak hızla çoğalırlar. Basit şekerler  diş çürüklerine neden olur ve ağız sağlığını büyük bir süratle bozarlar

8- Lokmaları iyi çiğneyin
Bu sayede yiyeceklerle tükürük salgısı iyice karışır ve ağızda yemek parçası kalma olasılığı düşer. Daha çok çiğneme hareketi daha çok bakterinin yerinden koparak mideye gitmesine yardımcı olur. 

9- Diş ipi kullanın
Diş ipi sayesinde fırçanın çıkaramadığı yerlerdeki bakteri ve yemek artıklarını sökebilirsiniz. Böylelikle de kokuya sebep olan bir etkeni daha ortadan kaldırabilirsiniz.

10- Sigara
Sigara içmek ağız kuruluğuna neden olduğundan ağız kokusuna sebep olur. Ayrıca diğer bir ağız kokusu nedeni olan diş eti hastalıklarına da zemin hazırlar.

Bunların dışında sistemik durumdan kaynaklı ağız kokusu tedavisi için ise ilgili alanda uzman bir tıp hekimi ( Dahiliye, Kulak Burun Boğaz) ile konsülte çalışılmalıdır.

Yaklaşık

Dikkatinize çekebilir

Kadın kısırlığı ve tedavisi

Kadın kısırlığı ve tedavisi

1- TÜPLERLE – RAHİM KANALLARIYLA İLGİLİ PROBLEMLER Rahmin iki yanına yer alan tüpler yumurta ve ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*