Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Halsizlik, Halsizlik Nedenleri, Halsizliğe Karşı Yapılması Gerekenler, Halsizlik Tedavisi

Halsizlik, Halsizlik Nedenleri, Halsizliğe Karşı Yapılması Gerekenler, Halsizlik Tedavisi

 

Halsizlik

ruhsal, fiziksel  ve zihinsel  yorgunlukla karakterize  görülen düşük enerji halidir. Birçok hastalığın seyrinde halsizlik  görülebilir.  Halsizlik;  tek başına bir hastalık kaynağı olabileceği gibi, birçok hastalık neticesinde de ortaya çıkar. Eğer, herhangi bir hastalıkla birlikte görülmüyorsa ve kişinin yaşam kalitesini düşürmüyorsa bir süre sonra halsizlik kaybolabilir. Özellikle dinlenmekle geçmeyen halsizlik durumlarında  mutlaka hekime başvurulması gereklidir.

Halsizlik Nedenleri

Halsizlik belli bir hastalığa  özgü bir semptom olmadığından, birçok farklı nedenle ortaya çıkabilir. Özellikle kansızlık, tiroid bezlerinin az çalışması, çeşitli bağ dokusu hastalıkları, şeker metabolizma bozuklukları ve hipoglisemi seyrinde de olabilir, ya da psikolojik nedenlerle de kişinin kendini iyi hissetmemesi, depresyon gibi durumlarda da halsizlik ilk bulgu olarak görülmektedir. Ayrıca, uyku bozuklukları halsizliğe neden olabilmektedir. Uzun süreli stres, depresyon, grip gibi hastalıklar ve  yetersiz beslenme de halsizlik oluşmasında etkilidir. Bazı alerji ilaçları, antidepresanlar, hipertansiyon ilaçları da halsizliğe neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra, bazı eklem hastalıkları ve bağ dokusu rahatsızlıklarında halsizlik gözlemlenir. Lupus hastalığı, romatoid artrit, fibromiyalji ve bağışıklık sistemi hastalıkları da halsizliğe neden olabilen diğer hastalıklardır.

Halsizliğe karşı yapılması gerekenler

Halsizliğe iyi gelen gıdaların başında protein gelir. Protein, kaslar için gereken enerjinin ana kaynağıdır. Sığır eti, yumurta, tavuk eti, yoğurt, demirden zengin et, balık , yeşil  yapraklı sebzeler  ve baklagillerle halsizlik giderilebilir. Ayrıca bol su içmekte halsizlikte faydalı bir yöntemdir. Hazır gıdalardan, yağlı, tuzlu ve şekerli yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Vücudun  ihtiyacı kadar uyumaya özen gösterilmelidir. Yoga ve meditasyon yöntemleriyle, zihnin  ve bedenin rahatlatılması sağlanmalıdır. Alkol ve sigaradan uzak durulmalı, düzenli egzersiz yapılmalı ve çalışma saatlerinin kontrol altına alınması gereklidir.

Halsizlik Tedavisi

Halsizlik şikayetiyle hekime başvuran kişinin, iyi bir Dahiliye kontrolünden geçmesi gereklidir. Dahiliye hekiminin muayenesinin ardından, hekimin isteği doğrultusunda birtakım tetkiklerin incelenmesi söz konusu olabilir. Öncelikle halsizlik yapabilecek kansızlık hastalığının olup olmadığı incelenmelidir. Kişinin demir depoları, kan sayımı yapılmalıdır. Bununla birlikte kişinin  tiroid bezlerine bakılmalıdır. Hipoglisemi yani şeker metabolizmasının  anlaşılabilmesi için, hekim gerekli gördüğü taktirde şeker yüklemesi testi yapılmalıdır. Hastanın  sedimantasyon düzeyine, hemogram, demir, B12 testlerine, tiroid testlerine bakılarak gerekli tedaviler uygulanır. 

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*