Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Hangi bel fıtığı hastaları ameliyat edilmelidir?

Hangi bel fıtığı hastaları ameliyat edilmelidir?

Bel fıtığına yakalanan hastaların büyük çoğunluğu cerrahi dışı yöntemlerle tedavi edilir. Ama bazı hastalar vardır fakat, mutlaka ameliyat olmaları gerekir.

Konservatif çare dediğimiz cerrahi dışı metodlarla tedavi edilen hasta herşeye karşın iyileşmiyorsa, yani dayanılmaz inatçı bir ağrıya sahipse ve bu sızı doğal olarak yaşam kalitesinin düşük seyretmesine yol açıyorsa, laf konusu hasta cerrahiye aday demektir. Ne kendisinin ne de çevresinin kesintisiz ıstırap çekmesine gerek yoktur.

Bazı hastalar konservatif tedaviyle iyileşirler fakat bir zaman daha sonra rahatsızlıkları tekrar nükseder. Ara Sıra iyi, bazen fena durumdadırlar. Hastalığı bu şekilde senelerce sürüp dışarı giden insanlar vardır. Her hastalık döneminde meslek, aile ve sosyal hayatları bundan önemli şekilde etkilenir ve neredeyse başaşağı olur. Bunlar başlıca cerrahiden fazla korkan hastalardır. Bel fıtığı böyle sık nükseden ve bilhassa iş hayatlarındaki verim ve kalite önemli boyutlarda düşen, bu şekilde haftalar boyu bayağı yaşantıdan kopan kişilerde cerrahi müdahale gündeme gelmektedir. Bu gruptaki hastalara rahatsızlıklarının nedeni teferruatlı olarak anlatılmalı ve ameliyat kararı kendilerine bırakılmalıdır.

Bel ve üçgenin taban olmayan kenarı ağrısıyla birlikte bacaklarında duyumsuzlaşma, zaaf, etap adalelerinde zayıflama ve incelme bulunan hastalar da vardır. Kesintisiz kötüye gitmektedirler. Bunların daha fazla kötüye gitmelerine izin verilmemeli, ameliyatın gerekliliği kendilerine anlatılmalıdır.

Bel fıtığı bulunan bir hastada idrar ve büyük abdest yapamama veya tutamama, makat ve cinsel organlar civarında duyu yitimi, bacaklarda felce gidiş gibi belirtiler varsa o birey derhal ameliyata alınmalıdır. Böyle bir hastada saatlerin hatta dakikaların deha önemi vardır. Gece yarısında bile olsa anında ameliyata girilerek sinir elemanları üzerindeki bası bir lahza önce ortadan kaldırılmalıdır.

Beklendiği takdirde bel fıtığının kendiliğinden iyileşeceği fikri her hasta için geçerli değildir. Bizim uzun yılları kapsayan tecrübelerimiz göstermiştir fakat, başarılı bir cerrahi teşebbüs iyileşme sürecini kısaltmakta ve hastalar işlerinin başına genel olarak daha kısa sürede dönmektedirler.

Yaklaşık

Dikkatinize çekebilir

Kadın kısırlığı ve tedavisi

Kadın kısırlığı ve tedavisi

1- TÜPLERLE – RAHİM KANALLARIYLA İLGİLİ PROBLEMLER Rahmin iki yanına yer alan tüpler yumurta ve ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*