Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Hindistan cevizi yağı saç uzatır mı?

Hindistan cevizi yağı saç uzatır mı?

Hepimiz saçlarımızın parlamasını, şampuan reklamlarındaki gibi çizgili ve hoş gözükmesini isteriz. Bilhassa yaz aylarında güneşin de etkisiyle daha artı yıpranan saçlar için geliştirilmiş çoğu bakım yöntemi var. Bunlardan bir tanesi…

Hepimiz saçlarımızın parlamasını, şampuan reklamlarındaki gibi kaplı ve hoş gözükmesini isteriz. Özellikle yaz aylarında güneşin de etkisiyle daha pozitif yıpranan saçlar için geliştirilmiş çoğu bakım yöntemi var. Bunlardan bir parça başına de son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz ve doğal olması sebebiyle ilgimizi çeken Hindistan cevizi yağı.

Aktarlarda ve marketlerde zahmetsizce bulabileceğiniz Hindistan cevizi yağı katı bir görünüme sahipken, avucunuz içerisinde eriyebilen yapısı baştan sona saça ve cilde rahatça uygulanabilir.

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞININ SAÇA FAYDALARI NELERDİR?

Hindistan cevizi yağı yoğun nemlendirme özelliğine sahip olması sebebiyle saçlarınızı besler ve güçlendirir. Tatlı ve hoş kokulu bir meyve olan Hindistan cevizinden üretilen Hindistan cevizi yağı son zamanlarda birçok alanda kullanılmaktadır. Hindistan cevizi yağının içeriğindeki zinde vitamin ve mineral deposu doğruca tıbbi alanda rahatsızlıkları tedavi etmede, cilt ve saç bakımı ürünü olarak sektörde birçok alanda kullanılır. Yapısında; kalsiyum, C vitamini, B6 vitamini, magnezyum, demir, sodyum, potasyum, karbonhidrat, perhiz lifi ve şeker bulunur. Hindistan cevizi yağı çokça antioksidan içerdiği için deri bakımında da rahatça kullanılabilir.

Hindistan cevizi yağının içeriğinde laurik asit olarak bilinen bir yağlı asit bulunur. Bu asit saçınızdaki doğal proteinleri andırır ve saçların daha kuvvetli ayla gelmesine tezgâhtar olur. aynı zamanda içeriğindeki antibakteriyel ve antifungal özellikler doğru saçtaki bit ve kepek oluşumunu da önler. Alkol, silikon ya da saçınıza hasar verebilecek herhangi bir kimyasal içermeyen bu yağın çeşitli saçlar üzerindeki etkisi bilimsel olarak da kanıtlanmıştır.

Saçları Uzatır

Hindistan cevizi yağının saç köklerini besler ve nemlendirir. Saç diplerine uygulanırken yapılan masaj doğruca saç derisindeki dolaşımı arttırır ve saçların hızlı uzamasına muavin olur. Sürekli kullanımda saçlarınızın gür, uzun ve aydınlık görünmesinde etkilidir. İçeriğindeki Laurik asit dahil almak üzere zorunlu besinler saça nüfuz eder ve saçın sağlıklı ve hızlı uzamasına yol açar.

Kuru saçları onarır

Boya ve kimyasallar saçlarımızı kurutur, yıpratır ve nemini kaybetmesine neden olur. Nem saç sağlığı açısından çok önemli bir etkendir. Hindistan cevizi yağı sahip olduğu yoğun nemlendirme özelliği sayesinde saça içe doğru nüfuz ederek nemi saça hapseder. Sürekli kullanımda saçları canlandırır ve onarır.

Saça parlaklık verir

Hindistan cevizi yağının içerisinde yer alan antioksidanlar ve besinler saçı kökten uca besleyerek saça doğal bir parlaklık verir. Doğal olması nedeniyle öteki kimyasal yağların tersine geçici yok kalıcı bir çözüm sunar.

Kepeği önler

Kepek en önemli saç problemlerinden biridir. Hindistan cevizi yağında yer alan farklı alanlara yönlendirilmiş yağ asitleri, kepek önleyici bir özelliğe sahiptir. Uyumlu ve dürüst kullanımda, kepekten kurtulmaya tezgâhtar olur. Saç ve saç derisine periyodik olarak masaj biçiminde uygulanması epeyce etkilidir. Bu etkiyi almak için, kafa derisine ayda bir ila dört kere Hindistan cevizi yağı uygulamanız yeterlidir.

Saçlarınızı şekillendirir

Hindistan cevizi yağı saç şekillendirmede zahmetsizce kullanılabilir. Katı halde bulunan oysa avuç içerisinde eriyen yapısı bir uçtan bir uca saça rahatça uygulanır ve saçı şekillendirir. İçerisindeki doğal besinler bir uçtan bir uca saç şekillendirmede kullanılan öteki kremlerin aksine saça hasar vermez. Saçı şekillendirirken aynı zamanda besler.

Bit tedavisinde etkilidir

Bitler, oldukça yaygın ve kayda değer bir saç rahatsızlığıdır. Bit tedavisinde kullanılmak üzere aşina birçok mahsul ve yöntem vardır. Lakin saça uygulanan birçok kimyasal ürün saç ve saç derisine hasar verir. Hindistan cevizi yağı ise, anti-bakteriyel yapısı baştan sona saçın bitlerden arınmasına asistan olurken, saçı koruyarak bit probleminin tekrarlanmasını önler. Bu çare için Hindistan cevizi yağının yanında elma sirkesi kullanılması da önerilir. Saçı elma sirkesi ile uygunca ıslatın, yıkamayarak kurutun. Sirke kuruduktan daha sonra, saça bolca hindistan cevizi yağını saç diplerinize masaj yaparak uygulayın. Yağı saçlarınızda bir zaman beklettikten sonradan sirke tarağı kullanarak her zamanki gibi tarayın, şampuanlayın ve bakım yapın. Eğer bu yöntem işinize yaramadıysa bit nasıl temizlenir konusunda 150 kişiden uygulama yöntemlerini de içeren bu yazıyı okumanızı tavsiye ederiz.

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI NASIL UYGULANIR?

Hindistan cevizi yağından faydalanabilmemiz için içerisinde katkı maddesi barındırmayan, doğal ve katı halini kullanmamız gerekir. Siz de marketlerden, aktarlardan veya internet üzerinden rahatça temin edebilirsiniz.

Hindistan cevizi yağının çoğu dilekçe yöntemi vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Hindistan cevizi yağı ile saç maskesi yapımı

1 çorba kaşığı Hindistan cevizi yağını saç diplerinden başlayarak uçlarına dürüst masaj yaparak uygulayın ve yağı saçınızda bekletin. Eğer saçlarınız fazla kuru ve yıpranmışsa umma süresini uzatabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı fazla hafif ve basit emilen bir yağ olduğu için gece boyu saçınızda kalması saçınıza zarar vermez. Saçınıza duş bonesi takarak yağın gece boyu saçınızda kalmasını sağlayabilirsiniz. Alışılagelmiş saçlar için 30 dakika bekletip yıkayıp temizlemek yeterlidir.

  • Bitlerden kurtulmak için tarif

3 çorba kaşığı hindistan cevizi yağı 1 çay kaşığı ylang ylang, anason veya nehir ağacı yağları ile karıştırın. Saç derisinden başlayarak saç uçlarına dürüst ayrıntılarıyla uygulayın. Saçlarınızı bir duş bonesi veya havlu ile kapatın ve 2 saat boyunca bekletin. Saç kurutma makinesi yardımıyla prebiyotik olarak saçlarınızı ısıtmanız halinde maskenin etkisi artacaktır. 2 saatin sonunda saçınızı en ince ayrıntısına kadar yıkayın ve ince bir tarakla tarayın. Saç hala ıslak iken, ufak bir sprey şişesi içinde 2 bardak elma sirkesi ve 1 kadeh su koyun. Karışımı saç ve saç derisine uygulayın. Lavaboya yaklaşıp, kalan karışımı saç üzerine hafifçe masaj yaparak dökün. Ardından tamamen durulayın ve ince bir tarakla bir kere daha tarayın. Bu işlemin haftada 1 defa düzenli olarak tekrarlanması tedavinin faydasını arttıracaktır.

  • Kepekleri yok eden tarif

2 çay kaşığı hindistan cevizi yağını lavanta, kekik ya da çay ağacı yağı ile karıştırın ve kafa derisine masaj yaparak uygulayın. Karışımın saç derisine nüfuz ettiğine emin olduktan sonradan bir duş bonesi ile saçınızı örtün. Mümkünse belirli aralıklarla, bir kurutma makinesi yardımıyla saçlarınıza ısı uygulayın. Boneyi çıkarın ve saçlarınızı doğal bir şampuanla yıkayın. Dilerseniz saç uzatma maskesi uygularken yaptığınız gibi karışımı gece boyunca saçınızda bekletebilirsiniz. Haftada 2 ila 3 kez tekrarlamanız halinde tarifin etkisi artacaktır.

Saçlarınızı canlandırmak istiyorsanız aloe vera ve Hindistan cevizi yağını birleştirin Aloe vera bitkisinden aldığınız 10 adet yaprağı keserek içinlerindeki berrak jeli ayıklayın. Bu jeli Hindistan cevizi yağıyla karıştırın. Aynı Yapılı Olan bir karışım elde edinceye kadar fazla düşük sıcaklıkta ısıtın. Isıttığınız karışımı saç diplerinden uçlarına dürüst uygulayın ve 30 dakika bekletin. Bu sürenin sonunda saçlarınızı durulayın ve kurutun.

Yaklaşık

Dikkatinize çekebilir

Kadın kısırlığı ve tedavisi

Kadın kısırlığı ve tedavisi

1- TÜPLERLE – RAHİM KANALLARIYLA İLGİLİ PROBLEMLER Rahmin iki yanına yer alan tüpler yumurta ve ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir