Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Huzursuz bacak sendromu genetik!

Huzursuz bacak sendromu genetik!

Nöroloji Uzmanı Dr. Gamze Almak, huzursuz bacak sendromunu, bacaklardaki rahatsız edici, hoşa gitmeyen, garip duyumsamalar sonrasında bacaklara karşı konulmaz biçimde devinim ettirme arzusu şeklinde açıklayarak, konusunda bilgi verdi

Nöroloji Uzmanı Dr. Gamze Almak, sebebi belirgin olmayan huzursuz bacak sendromunun yüzde 50`sinin genetik geçişli olduğunu söyledi.

Dr. Gamze Almak, huzursuz bacak sendromunun, bacaklardaki rahatsız edici, hoşa gitmeyen, garip duyumsamalar sonrasında bacaklara karşı konulmaz şekilde devinim ettirme tutkusu ile karakterize yoğun görülen nörolojik bir hastalık olduğunu belirtti.

Rahatsız edici ve hoşa gitmeyen bu duyumsamaların bazı hastalar tarafından bacağın içinden gelen tarif edemedikleri bir his olarak tanımlandığını söyleyen Dr. Almak, diğerlerinin bunu karıncalanma, yanma, gerilme, çekilme, kaşınma, gıdıklanma, hareketli kurtçuklar şekilde tanımlayabildiğini, bazı hastalarda da bu rahatsız edici durumun bacaklarda olmak koşuluyla ilave olarak kollarda, nadiren karın, göğüs, genital bölgelerde de hissedilebildiğini kaydetti.

Bu duyumsamaların özellikle akşam yada gece saatlerinde ve uykuya dalmadan öncelikle, dinlenme sırasında ya da vasıta, otobüs, uçak yolculukları, toplantı benzeri uzun süre hareketsiz kalınan durumlarda ortaya çıkarak tipik şekilde bacakları hareket ettirmekle kaybolduğunu belirten Dr. Almak, fakat ağır olgularda bulguların 24 saat sürebildiğini, bu duyumsamaların uykuya dalma güçlüğü, uykuda bölünme ve uykuyu sürdürme zorluklarına sebep olabildiğini anlattı.

Hanımlarda Daha Çok Görülüyor

Hastalığın toplumda görülme sıklığının yüzde 5-on olduğunu ve daha çok aşırı bayanlarda görüldüğünü, yaşla birlikte sıklığının arttığını vurgulayan Dr. Gamze Almak, sözlerine şöyle devam etti:

“fakat çocuklarda da görülebilir ve genellikle `büyüme ağrısı` diye geçiştirilmektedir. çok iyi bilinmediği ve teşhis konulmadığı için oldukça çok hasta huzursuz bacak sendromu yaşamaktadır. Sebebi çok iyi bilinmemekle beraber beynimizden salınan bir takım kimyasal maddelerin hareket sistemi üstündeki etkilerinden olduğu düşünülmektedir. Dopamin hormonu ve demir seviyelerindeki anormallik üzerine odaklanılmıştır.”

Huzursuz bacak sendromunun sebebi göze çarpan olmayan ve başka hastalıklara bağlı şekilde ortaya çıkan iki şekli olduğunu anlatan Dr. Almak, sözlerine şöyle devam etti: “Sebebi dikkat çekici olmayan huzursuz bacak sendromunun yüzde 50`si genetik geçişlidir ve aile öyküsü vardır.

başka bir hastalığa bağlı şekilde ortaya çıkan huzursuz bacak sendromunun yoğun nedenleri demir eksikliği anemisi, sinir uçlarının hasar görmesine bağlı olarak ortaya çıkan nöropati, B12 vitamini eksikliği, diyabet, böbrek yetmezliği, magnezyum eksikliği, bağ dokusu hastalıkları ve gebeliktir.

bununla beraber bazı alerji ilaçları, bulantı ilaçları, antidepresan, tansiyon ilaçları, sigara tiryakiliği, kahve yada alkolü fazla tüketmek, stres, devinim azlığı ve obezite de huzursuz bacak sendromu bulgularını tetikleyici faktörler şekilde bilinmektedir. Parkinson rahatsızlığı, fibromiyalji, dolaşım bozuklukları, kas hastalıkları, mafsal ağrıları, bel fıtığına bağlı ağrılar huzursuz bacak sendromunu taklit edebilir. EMG ve uyku testi başka hastalıklardan ayrımında yardımcı olmakta.”

Huzursuz Bacak Sendromu Tedavi Edilmektedir Mi?

ilaç tedavisine başlamadan önce yapılabilecek bazı rahatlatıcı devinim ve önlemler bulunduğunu belirten Dr. Gamze Almak, şunları söyledi: “Huzursuz bacak sendromunda ilk prensip hastalığın alevlenmesine neden olacak madde ve gıdalardan kaçınmaktır. Anemi, diyabet, beslenme bozuklukları, varis, böbrek hastalıkları benzeri hastalıklar varsa evvela bunlar tedavi edilmelidir.

Masaj, yataktan kalkıp dolaşma, sıcak uygulama, bazan de soğuk uygulama ile kısa süreli de olsa bir rahatlama sağlanabilir. Bazı hastalar uyumadan evvela kitap okuma, çok sohbet etme, bilgisayar oyunu oynama gibi davranışsal teknikler kullanarak kısmen rahatlayabilir.

Bu önlemle cevap alınamazsa ilaç tedavisi başlanabilmektedir. Huzursuz bacak sendromunda ilaç şikayetleri baskılar, uykuyu sürdürebilmeyi sağlar ve hastanın yaşam kalitesini mühim oranda yükseltir. Huzursuz bacak sendromu genellikle hayat boyu süren bir şeydir ve bununla yaşayabilmek için hastalar, hayatlarını kolaylaştırmaya yarayacak kendi yöntemlerini geliştirmelidir.”

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*