Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / idrar tutamama, incontinence

idrar tutamama, incontinence

idrar_21-405x300

 

İdrar tutamama, incontinence

İdrar tutamama, şayet kişi istemediği halde idrarını kaçırırsa buna idrar tutamama denir. Kişi yaşlandıkca idrar kaçırma zafiyetide o oranda büyür. Yaşlı kadınlarda idrar tutamama yaşlı erkeklere göre daha çok görülür, çünkü kadınlarda idrar yolları erkeklere göre oldukca kısadır.

Kadınlarda görülen idrar tutamamanın sebepleri!
1-) Mesane zafiyeti nedeniyle idrar kaçırma
2-) Menopoz devresinde görülen hormon anaomalikleri nedeniyle mesane ve çevresinde kas ve dokularda gevşeme olur ve idrar kaçırır.
3-) Sürekli stresli bayanlarda sinirsel zafiyet nedeniyle aradokularda zafiyet görülür ve bu idrar kaçırmaya sebep olur.
4-) Ayrıca şişmanlık ve kabızlık nedeniyle mesane kasları sürekli baskı altında kalır ve buda mesane kaslarını gevşetir ve buda idrar kaçırmaya neden olur.
5-) İdrar yolları enfeksiyonu mesane zafiyetine sebep olur.
6-) Mesaneye yakın yörede yapılan amaliyatlar mesane zafiyetine sebep olurve buda idrar kaçırmaya sebep olur.
Ne napılabilir?
1-) Karın altındaki kasları güclendirmek için jimnastik yapılır.
2-) Menopoz nedeniyle ortaya çıkan idrar kaçırması tedavi edilmelidir.
3-) Mesane kaslarındaki zafiyeti önlemek için doğal ilaçlar kulanılır.
4-) Kadınların uygun pet kulanmaları gerekir.
5-) Kas zafiyetini güçlendirmek için uygun yerlere iğne ile kolajen yapılır.
6-) Amaliyat gerekli ise uygun yerlerde ufak amaliyatlar yapılır.
7-) Kadınlarda mesane zafiyeti genelikle enfeksiyon nedeniyle olur, çünkü idrar yollarının çok kısa olması nedeniyle defi-hacetin (dışkı ) sadece tuvalet kağıdı ile silinmesi yetmez aynı zamanda suyla iyice yıkamak, yani taharetlenmek gerekir. Aksi halde bakteriler bu kısa yoldan bütün idrar yollarının iltihaplanmasına sebep olur.
B-) Mesane hasaslaşması nedeniyle idrar tutamama:
Bir çok faktör mesane kaslarının aşırı duyarlı olamsına neden olabilir. Bunların başında sık sık tuvalette gitme (polakiuri), geçeleri sık sık idrar yapmak için kalkmak zorunda olma (niktüri), aşırı idrar yapmak zorlanma gibi sebepler mesayiyi tahrişeder ve aşırı duyarlı yapar. Bunların hariçinde idrar yolları iltihaplanması, kronik idrar yolları iltihaplanması, mesane taş, kum ve urlarıda mesaniyi zayıflatır.
C-) Erkeklerde görülen idrar kaçırma:
Burada ana sebep genelikle prostat büyümesi nedeniyle ortaya çıkar. Prostat büyürse prostat içinden geçen geçen idrar kordonu sıkışır ve idrar dışarı atılamaz. Bu aşırı miktardaki idrar sürekli mesane kaslarını zorlaması nedeniyle mesane zafiyeti ortaya çıkar. Bu nedenle özelikle prostat büyümesinin tedavi edilmesi gerekir.
D-) Refleks nedeniyle idrar tutamama:
Burada rahatsızlığa kaza sonucu beyin ve omuriliğin zedelenmesi nedeniyle mesane kasının konturol edilememesi nedeniyle idrar tutamama görülür, çünkü mesane kaslarını konturoleden sinirler devre dışı kalır.
E-) Tedavi:
Üroloji doktorlarının idrar tutmamanın sebeplerinin teşhisinden sonra uygun tedaviler uygulanır. Mesane kaslarının zafiyeti nedeniyle ortaya çıkan idrar kaçırmaya karşı incir kaktüsü preparatları en uygun olanıdır. Enfeksiyonun sebep olduğu idrar kaçırmasına karşı altınbaşakotu-, ısırganotu-, huşyaprağı-, ve ortosifon preparatları en uygundur. Kadınlardaki menopoz devresinde görülen hormon denğesizlikleri nedeniyle ortaya çıkan idrar kaçırmaya hayıt- ve kadınkökü preparatları kulanılır. Prostat büyümesi nedeniyle ortaya çıkan idrar kaçırmaya meraotu-, ısırganotu- ve sabal meyvesi preparatları kulanılır. Beyin ve omurilikteki zedelenmeler nedeniyle ortaya çıkıyorsa buna karşı kılıçotu preparatları iyi gelir. Ayrıca genel olarak idrar kaçırmaya karşı Gökçek İksiri, Gökçek Tonik veya ZYEkulanılır.
Bağırsak florası ve kılcal kan dolaşımı sağlıklı yaşayabilmek için çok önemlidir. Çünkü vitamin, mineral, aminoasit, enzim, glikoz, vb, besleyici maddenin hazırlanması, hücrelere ulaşması ve de mikroplarla mücadele eden makrofaj, T ve B- Hücreleri gibi savunma mekanizmalarının hücre aralarında dolaşması buna bağlıdır.Tabii doğru beslenirseniz tedavi sürecide o oranda kısalır. Asla peynir yememeli, çünkü asidoza ve iltihaplanmaya sebep olur.Siyah çay, kahve ve kola içilmemeli, çünkü bağırsakları kurutur ve vitamin, mineral ve aminoasitlerin alımını (absorbesini) önler.Alkol ve sigaranın zararları belli kanser, damarların yağlanması vb, artı uzun süre bira içilirse cinsel ikdidarsızlık ve hatta kısırlığa sebep olmaktadır.Sucuk salam sosis gibi et mamullerine 5-6 ay ara vermek gerekir (sade temiz et az yenilebilir) çünkü asidoza sebep olmaktadır.Bu da birçok hastalığın ana kaynağıdır.Akşam yemeği yerine yoğurt, meyve veya salata yenilebilir veya sebze çorbası içilebilir.Hayvansal besinler, patates, tahıl (beyaz pirinç), bakliyat ve hamurlu yiyecekler, özelikle de tatlılar akşam yenirse tam sindirilmez ve zamanla problemlere sebep olur.Ne kadar beyaz pirinç, patates, hamurlu yiyecekler, tatlı yiyecek ve içecekler, o kadar yağ oluşturur.Çünkü nişasta glikoza (şekere) dönüşür, şekerde yağa dönüşerek vücutta depolanır.Şeker ve antibiyotikler bağırsak mantarları çoğaltır, mantarlar ise her türlü hastalığı tetikler.Tatlı deyince akıla baklava, çikolata, dondurma vs gelir, kavun, karpuz ve üzümde tatlıdır ve bunlarda mantarı tetikler, çünkü aşırı şeker içeriler.

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*