Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / İnsülin direnci ne demek?

İnsülin direnci ne demek?

Sürekli duyduğumuz bir terim olan insülin direnci nedir, ne tür bir hastalığı işaret etmektedir bu makalemizaracığıyla sizlerle paylaşıyoruz. Öncelikle insülinin tanımı ile başlayalım. İnsülin, pankreas organı tarafından salgılanmakta olan, kan şekerini düşürücü etkisi bulunan bir hormondur. Bu hormonun vücuttan tamamen yok olması tip1 diyabet; insülin azlığı, insülin direnci ya da her ikisinin birlikte husule gelmesi ise tip2 diyabet hastalığına yol açmaktadır.
İnsülin direnci nedir?

İnsülin direnci, kanda yüksek miktarda bulunan insülin hormonunun görevi olan kan şekerini hücrelere sokmaişlevini yerine getiremez olmasıdır. İnsülin direnci hastalarında kan şekerinin kas, yağ ve karaciğer hücrelerine girmesi zorlaşmış ve bu sebeple de kanda aşırı şeker birikmesi husule gelmiş olur. Bu durum pankreası da etkiler. Çünkü pankreas daha fazla şeker almak için daha çok insülin hormonu üretmeye çalışacağından aşırı yorulacak ve bu özelliğini zamanla yitirecektir.

İnsülin direnci, kilosu fazla olanlarda, polikistik over sendromu hastalarında, kortizonlu ilaç kullananlarda, belçevresinde aşırı yağlanma bulunanlarda, hareketsiz yaşamı olanlarda görülme ihtimali yüksek bir sorundur. Eğer ki sabahları yorgun uyanıyor, geceleri uykunuzdan kalkıp tatlı bir şeyler tüketmek istiyor, öğle yemeği sonrası yorgunluk ve halsizlik geliyorsa, insülin direnci hastası olmuşsunuz demektir.

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*