Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / İrritabl Bağırsak Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir?

İrritabl Bağırsak Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Karında şişkinlik, ağrı, aşırı gaz, kabızlık ve ishal atakları; irritabl bağırsak sendromunun en önemli belirtilerinin başında gelmektedir. İBS, bir diğer adıyla Hassas Bağırsak Hastalığı (HBH), sosyal hayatı da etkileyen bir sorun olma özelliği taşıyor.

 

İrritabl Bağırrsak Sendromu, toplumun neredeyse yüzde 15’inde görülen, en yaygın sindirim sistemi rahatsızlığıdır. İrritabl Bağırsak Sendromu, düzensiz barsak hareketleri, belirgin derece şişkinlik, karında rahatsızlık hissi, şiişlik ve acil tuvalet ihtiyacı gibi belirtileri bir arada gösteren bir sendrom türüdür.

 

Bağırsak veya herhangi bir organda organik bir bozukluk yoktur. Yapılan tetkik ve tahlillerde herhangi bir anormallik saptanmaz. Bu rahatsızlığı geçiren hastalarda dışkılama ve gaz çıkarma ile geçen karın ağrısı, ishal ya da kabızlık gibi bağırsak alışkanlıklarının değişmesi gibi etkiler görülmektedir. Ayıca karında şişlik ve rahatsızlık hisside bulunur. İşte bu şekilde ortaya çıkan ve seyreden hastalığa irritabl bağırsak sendromu denir. Bazı hastalarda ise  çok sulu ishal ya da kabızlık görülmektedir. Her ikisinin de görüldüğü durumlar mevcuttur.

 

Bu hastalığın en önemli noktalarından biri ise yanlış bilgidir. Bu rahatsızlık bilinenin aksine çok fazla tehlikeli bir rahatsızlık türü değildir ve tehlikeli komplikasyonlara  neden olmamaktadır. Ama insanların yaşam kalitesibi öenmli ölçüde etkilemektedir. İşyeri, okul gibi yerlerde kişiyi oldukça rahatsız etmektedir.

İrritabl Bağırsak Sendromunda Risk Faktörleri

İrritabl Bağırsak Sendromu 15-50 yaş arasında görülür. Diğer yaşlarda görülme ihtimali daha düşüktür. Bu hastalık cinsete göre de değişiklik göstermektedir. İrritabl Bağırsak Sendromu kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülmektedir. Bazı besinler bağırsak hareketlerinde değişmelere yol açar. Kahve, çay, kola, alkol, baharatlı yiyecekler, süt gibi besinler bunların başında gelmektedir

 

 

İrritabl Bağırsak Sendromunun Belirtileri

 

İrritabl Bağırsak Sendromu belirtileri şunlardır; 

*Eğer hafatda en az üçkere ya da günde 3 defadan fazla dışkılamaya çıkıyorsanız,

 *Dışkılama çok sert, pelte şeklinde ve keçi pisliği görünümünde oluyorsa,

*Kramp şeklinde karın ağrısı da görülüyorsa,

*Acil şekilde dışkılama hissi varsa,

* Dışkılama ya da gaz çıkarma ile rahatlama varsa,

*Kabızlık veya ishal oluyorsa,

*Dışkılama zamanı ve sıklığı değişmişse,

*Dışkılama ile birlikte sümük şeklinde salgı oluyorsa,

Yukarıda saydığımız belirtilere göre sizde İrritabl Bağırsak Sendromu olabilir.

 

İrritabl Bağırsak Sendromunun Teşhisi

Hastalığı teşhis etmek için diğer hastalıkların olmadığı kesinleştirilmelidir. Çünkü bu hastalığın tanısı; hastanın şikayetleri, hastalığın bulguları ve hastadan alınan öykü çok önemlidir. İrritabl bağırsak sendromunda tanı için uygulanacak herhangi bir tetkik yoktur. 

Beslenme alışkanlıkları değiştirilmeli

Hastalığın tedavisi belirtileri ortadan kaldırmaya yöneliktir. Eğer İrritabl Bağırsak Sendromuna yakalanmışsanız bunun için beslenme alışkanlığınızı da değiştirmeniz gerekmektedir. İshal varsa sıvıdan, kabızlık varsa katı gıda ve yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Çok fazla ve ağır yemeklerden kaçınılmalı, hafif yemeklere yönelinmelidir. Stresi azaltarak ve gevşeme yöntemleriyle de bağırsakta oluşan kasılmaları engelleyebilirsiniz.

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*