Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / İş Stresinden kurtaran besinler

İş Stresinden kurtaran besinler

Diyetisyen Özge Akar Özyaman, doğru beslenmenin iş stresini azaltabileceğini ayrıca zekayı geliştirebileceğini söyledi. Özyaman, ayrıca C vitamini deposu besinlerin de stresi azaltmada yardımcı olduğunu belirtti

Diyetisyen Özge Akar Özyaman, doğru beslenen kişilerin sadece kilo verip görüntülerini değiştirmekle kalmayacaklarını, aynı zamanda iş stresini yönetebileceklerini vurguladı. Özyaman, “İhtiyacınıza göre besin tükettiğinizde, zekanızın gelişmesine de katkı koyarsınız” dedi. Bitter çikolatanın endorfin hormonunun salınımını artırarak kişinin kendini mutlu hissetmesini sağladığını böylece stresin azaldığını söyleyen Özyaman, bitter çikolata tüketiminin kontrollü yapılması gerektiğine de dikkat çekti.

Ihlamur çayı için de “Adrenalin seviyesini azalttığı için sıcak veya ılık olarak ara öğünlerde tüketilebilir” diyen Özyaman, C vitamini deposu olan portakal, kivi ve çileğin de stresi azalttığını kaydetti. Diyetisyen Özge Akar Özyaman, bazı besinlerin stres ve zeka üzerindeki etkilerini şöyle sıraladı:

Yaban mersini: C vitamininin yanı sıra bağışıklık sistemini koruyan antioksidanlardan da zengin bir meyvedir. C vitamini stresle savaşan birincil besin öğesidir, kan basıncını düşürmektedir. Her öğününüzde C vitamini yönünden zengin olan bir yiyecek tüketmeye çalışın. Sivri biber: C vitamini içeriği yüksek olması nedeniyle tüketmeye çalışmamız gereken bir besin. Hatta C vitamini neredeyse portakaldan bile daha fazla.

Somon: Omega 3 yağ asitlerinin stres hormonları olan kortizol ve adrenalinin düzeyini azalttığı bilinmektedir. Stres esnasında salgılanan adrenalin ve kortizol hormonları, somon balığında bolca bulunan omega-3 yağ asitleri sayesinde azalmaktadır ve dolayısıyla strese yol açan neden ortadan kalkmaktadır.

Ispanak: Magnezyumdan zengin bir sebzedir. Magnezyum ise mutluluk hormonunun salgılanmasını artırmaktadır. Badem, kakao ve kabak çekirdeği de magnezyumdan zengin besinlerdir. Böylelikle stresli anlarda magnezyum içeren bir yiyecek kurtarıcınız olacaktır.

Kahve: İçeriğindeki kafeinin fazlası zararlı olsa da yeterli miktarda alındığı takdirde daha iyi hafızaya sahip olmayı sağlamaktadır. Ortalama bir fincan filtre kahve, beyninizin ön lobunu harekete geçirmekte ve böylece çok iyi bir hafızaya sahip olmanızı sağlamaktadır.

Badem: B2 ve E vitamini bakımından zengin olan badem hem stresi azaltır, hem de bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Günde çeyrek fincan badem yiyerek daha stressiz bir gün geçirebilirsiniz.

Avokado: kalbi koruyan esansiyel yağ asitlerinden zengin bir yiyecek, ayrıca muzla eşdeğer seviyede de potasyum içermekte. Potasyum kan basıncını ayarlayan ve dolayısıyla stresi azaltan bir mineral.

Balık: Omega-3 değeri yüksek bir besin olan balık ki özellikle yağlı balıklardan hamsi ve somon sinir sistemini onaran besinlerdir. Haftada en az iki kez tüketilmesi gerekir.

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*