Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / İshal olduğunuzda uzak durmanız gereken gıdalar

İshal olduğunuzda uzak durmanız gereken gıdalar

Süt 
Süt ve süt ürünlerinde bulunan laktoz siz ishal iken bağırsaklarınızı daha çok yoracaktır. Eğer bu süreç içinde süt tüketirseniz, laktoz bağırsaklarınıza giderek ishalinizin şiddetini arttıracaktır.

Alkol 
Alkol mide için bir toksindir. Ayrıca, karaciğer metabolizmasını da değiştirdiğinden hazımsızlığa yol açar. Alkol tüketmek ishalinizi arttırarak, daha fazla su kaybına uğramanıza sebep olur.

Kahve 
Kafeinin diüretik etkisi ishal sebebi ile oluşan dehidrasyonu kötüleştirir. İshal olduğunuz dönemlerde kafein içermeyen; zencefil ya da naneli bitki çaylarını tercih etmelisiniz.

Baklagiller 
Baklagiller, hem gazın hem de ishalin başlıca sebeplerinden biridir. Bağırsaklarda iltihaba neden olan lektinler baklagillerde bol miktarda bulunur.

Kuruyemişler
Kuruyemişleri sindirmek zordur. Bu nedenle bağırsağınızı tahriş edebilir ve şişkinliğe neden olabilirler.

Tatlandırıcılar 
Tatlandırıcılar sofra şekerinden daha yavaş emildiği için bağırsaklara absorbe edilmeden ulaşır. Bunun sonucunda ishaliniz daha kötüleşir.

Turpgiller 
İshal iken brokoli, karnabahar ve lahana gibi bazı sebzeler sindirimi zor karbonhidratlar içerdiğinden ishalinizi kötüleştirebilir. Bu turpgil sebzelerin yanı sıra enginar, Brüksel lahanası, soğan,  pırasa ve kuşkonmaz alımını da sınırlandırın.

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*