Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / İshal yapan yiyecekler nelerdir?

İshal yapan yiyecekler nelerdir?

Sindirim sistemimizi olumsuz yönde etkileyen durumların başında gelen ishal genellikle kısa süreli olur. Uzun süreli ishaller ise tehlikelidir ve kişi genellikle tedavi altına alınır. Yediğimiz veya içtiğimiz besinlerin ishale büyük etkisi vardır. Peki, bu besinler nelerdir? Haberimizin detaylarında…

Genellikle kabızlık durumlarında önerilen bu yiyecekler ciddi bir ishal durumuna yol açmaz. Fakat sürekli tekrarlandığında ishalin farklı bir boyuta ulaşmasına neden olur. İşte haberimizin detayları…

Acı biber

Dünyanın birçok yerinde sindirimi düzenlemek ve kabızlığı önlemek adına tüketilen acı biber oldukça yararlı bir besindir. İçeriğindeki kapsaisin maddesi ile metabolizmayı hızlandırır. Fakat fazla tüketilen acı biber yanma hissiyle birlikte ishale yol açar.

Kiraz

Bol lifli gıda olan kirazın pek çok yararı vardır. Vitamin ve mineral açısından zengin olan kiraz sindirim sistemini düzenleyerek kabızlığı önler. Lifli yapısından dolayı bağırsak sistemini düzenleyerek gereğinden fazla çalıştırır ve ishale neden olur.

Yoğurt

Genellikle ishale iyi geldiği bilinen yoğurt günümüzde hazır şekilde market raflarında yerini almaktadır. Doğal olmayan tatlandırıcılar yüzünden ishali tetikleyen yoğurt, laktoz intoleransından muzdarip kişilerinde korkulu rüyası olabilir.

Patates cipsi

Oldukça sağlıksız bir madde olan patates cipsleri vücudumuzda olumsuz etkiler bırakır. Hem kilo aldıran hem kanser riski taşıyan bu cipslerin içinde bulunan olestra adlı madde tokluk hissi vermez ve mideye gitmeden direkt bağırsaklara iner.

Kavun

Genellikle kış aylarında soğuk bir şekilde tüketilen kavun, içinde barındırdığı çeşitli maddeler dolayısıyla ishal yapabiliyor. Bozulan besin değerleri sindirim sistemini olumsuz yönde etkileyebiliyor.

Alkol

Vücudumuza giren su ve sodyum gibi maddelerin sindirilmesini engelleyen alkol bağışıklı sistemimizi zayıflatarak sindirim sisteminin çökmesine ve ishale neden olur.

Kafein

Sürekli kafein tüketmek çeşitli rahatsızlıklarına sebebiyet verir. En başta uykusuzluk, kas spazmları, psikolojik etkiler bunlara birkaç örnek olabilir. İshalde bunlardan birisidir. Su ve vitamin depolarını bitiren kahve vücudun sıvı dengesini bozabilir.

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*