Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Sağlık Bilgileri / İyi uyuyun

İyi uyuyun

Uyku, onsuz yapamayacağımız, bedenimizin asla vazgeçeme­yeceği yakıtıdır. Aynı şey gıda ve su için de geçerli olduğundan yemeden ve içmeden bir gün geçiremeyeceğimizi de hepimiz bili­riz. Bedenlerimizin belirlenmiş bir miktar uykuya gereksinimi vardu- ve her yirmi dört saatte bir gerçekleştirilen iyi bir uyku laf konusu ol­duğunda da çok daha iyi çalışırlar.

Askeri liderler askerler için en manâlı tehdit unsurunun uyku­suzluk olduğunu belirtmektedirler. Deniz Kuvvetleri’nden Albay Jim Chartier uykusuzluk için, “En büyük düşmanımızdır. En basit görevi bile güçleştirir,” diyor.
“Uykusuzluk söz konusu olduğunda yola çıkmak istemeyiz,” diyor Hava Kuvvetleri’nde araştırmacı olarak görev yapan John Caldvvell.

“Uykunun yerine konulacak diğer bir şey yoktur,” diye bakış­lerini belirtiyor Albay Gregory Belenky.
Beyin taramaları uyumayan geçen bir gecenin beynin alın lobu-nun önünde olan, mantık ve yargıdan sorumlu bölüm olan prefontal kortekste metabolizmaya ait yüzde 12 ile 14 aralarında bir düşüşün gözlendiğini ortaya çıkarmıştır. Askerler ve pilotlar için bu da dos­tu düşmandan ayırt edebilecek, hedefleri saptayabilecek, savaş bölge­larının üstünde uçabilecek yeteneklerin azalması veya değil olması anlamına gelmektedir. Uyku araştırmacıları kazara meydana çıkan yangınla­rın ve güya kazaların yorgunluktan ve uykusuzluktan gerçekleş­tiğini saptamışlardır.

“Hem iyi keza de kötü haberlerim var,” diyor Albay Belenky. “Uzun süre uykusuz askeri birlikler tekrar ve her koşulda rahatça uyuyabilirler. Balçık içinde kırk beş dakikalık bir şekerle­me bile uyumayan geçen bir geceden fazla daha iyidir. Askerlerimiz er­ken yatıp uyumalan gerektiğini bilirler.”

Ama Albay Belenky bunun aynı zamanda fena olduğunu da ileri sürüyor. “Az bir uykuyla askeri birliklerimiz kimyasal bir sal­dın sırasında nöbet tutarken ya da güvenli olmayan bir ekipmanın başınday­ken derhal uyuyabilirler ve savaş esnasında dü daima tehlikeli ekipmanlar laf konusudur.”

Uykusuz geçen bir gecenin bile askerlerin tep­ama vermelerinin azaldığını, dikkatlerin zahmetsizce dağıldığını ve unut­kanlığın söz konusu olduğunu ileri sürüyor. “Uyumayan bir insan dü­şüncesizce hareket edebilir, tez öfkelenebilir, duyarlılık göstere­bilir ve kompleks sorunlar karşı tepki gösteremez bir ülkü ge­lir,” diye sözlerine ekliyor. Uykusuzluk insanların olayları bedel­lendirmelerini de olumsuz etkilemektedir.

Uyku konusunda yaptığı bir araştırma­ya kadar gün içinde uyku sersemi olan yetişkinlerin yüzde 40′nın gün­lük aktivitelerinin uykusuzluktan etkilendiği saptanmıştır. As­ğin yayınladığı raporda uykusuzluğun antikorlarla bağışıklık hücrelerinde yüzde 10 ile 35 aralarında bir düşme saptandığı belirtilmiştir. Bağışıklık hücrelerinin onarılması için uyku başkoşuldur. İnsanların her gece asgari sekiz saat uyumaları, has­ta oldukları zaman da daha uzun bir zaman uyumaları gerekmektedir.

Yaklaşık

Dikkatinize çekebilir

Akne Nasıl Oluşur ?

Akne Nasıl Oluşur ?

Akne oluşumunun nedenleri Akne gençler ve yetişkinler arasında yüzde 85’ten fazlasını etkileyen, en sık görülen ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*