Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Kabızlık diyeti

Kabızlık diyeti

Kabızlık diyeti

Kabızlık(konstipasyon) aşağı birden artı nedenin olduğu yaşam kalitesini bozan önemli bir sağlık durumu sorunudur. Burada kabızlık şikayeti ”olanlar” için diyet önerilerimi anlatacağım(kabızlık oluşumunu durdurmak için öneriler aşağıdakilerden birazcık daha ayrı olabilir).

SU TÜKETİMİ: Kabızlık sorunu yaşamış bir birey, günlük 2 litre suyu mutlaka içmelidir. Suyu tatmin edici içmeden kabızlığı çözmeye niyetlenmek amaçsız ve zararlıdır.

DÜZENLİ GIDA: Kabızlık sorunu yaşamış birisi, uyumlu 3 ana öğün(kahvaltı, öğle, akşam) tüketmelidir. Düzenli beslemek bağırsakların da uyumlu çalışmasını sağlar. Tesadüfen yemek yemek yenmemelidir.

LİFLİ (POSALI) GIDA (Bu bölümü itinalı okuyunuz): 

Öncelikle ‘’kepek ekmeği’’ kesinlikle önermiyorum. Kepek ekmeğinin kabızlığa iyi geldiğine şahit olmadım. Ben klinikte, kepek ekmeğinin kabızlığı çözmenin tersine çoğunlukla ‘’KABIZLIĞA NEDEN OLDUĞUNU’’ gördüm. Laksatif hap veya bitki çayı kullanıyorsanız ne ekmeği yerseniz yiyin zaten kabızlığınız olmaz. Sonradan ”ben kepek ekmeği yiyorum kabızlığım düzeldi” demeyin.

‘’Bütün buğday’’ ekmeğinin de kepek ekmeğinden mantıken böylece bir farkı yok oysa tam buğday ekmeğinde ‘’kepek’’ tanecikleri daha minik. Faydası var mı? derseniz ben yardımcı olduğunu pek göremedim. Fakat ‘’ben yiyorum iyi geliyor’’ diyorsanız yiyebilirsiniz. Kişiye kadar değiştirme gösterebilir.

Benim klinik tecrübelerim(asgari 10 bin kabızlık sorunu yaşayan hasta) neticesinde ‘’beyaz somun ekmeğinin’’ kabızlığa en iyi gelen ekmek olduğunu ayrım ettim. Hatalı okumadınız kabızlık sorununuz varsa bir zaman ”beyaz somun ekmeği” yiyin. Burada kabızlık şikayetiyle doktora başvuran hastalardan bahsediyorum. Senelerdir bütün buğday ya da kepek ekmeği yiyorsanız bağırsaklarınız alıştıysa buna bir şey demiyorum. Kabızlığı durdurmak ve kabız olduktan sonra tedavi etmek epeyce ayrı yaklaşımlar gerektirir. Keza kabızlık dendiğinde anında lif miktarını artırmaya amaçlamak yanlıştır. Mesela irritabl bağırsak sendromuna(fibromiyalji) bağlı bir kabızlığınız varsa burada kepekli gıdalar tüketmek fazla yanlıştır. Yani kabızlığın altında yatanın ne olduğu iyi sorgulanmalı ve ona yönelik kişiye özel perhiz önerilerinde bulunulmalıdır.

Kabızlık sorunu olan hastalara önerebileceğim diğer ekmek türü ise ‘’yulaflı ekmek’’ tir. Yulaf da kabızlığa iyi gelen ve çözünür posa taşıyan önemli bir tahıldır.

Lif(posa) deyince sadece kepekli ürünleri akla getirmek bilimsellik dışı bir ezberdir. Posa sadece kepek demek değildir. Posa sadece kabukta bulunmaz.

Posa(lif) deyince en ilk önce akla gelmesi gereken besinler sebzeler ve meyvelerdir. Oran olarak tümü fazla yüksek posa içermeseler bile, sindirim sistemine iyi gelen posa türlerini içerirler.

Posa deyince akla gelmesi gereken en önemli besin gruplarından birisi ise kurubaklagillerdir. Kurubaklagillerin yalnızca kabuğu yok iç kısımlarında da çok kayda değer(yardımcı) lifler bulunur.

Kabızlığa iyi gelen posa türlerinden birini içeren fazla manâlı bir sebze ‘’YER ELMASI’’dır. Taze olarak ya da yemeğini yaparak yiyebilirsiniz.

Kabızlık sorunu yaşayan kişiler bir vakit ‘’ELMA’’ yemesin.

Kabızlık sorunu olan kişiler haftada en az 3 gün 40-50 dakika seri tempo yürüyüş yapmalıdır.

Buğday kepeği ; selüloz, hemiselüloz ve lignin dediğimiz suda çözünmeyen posa türlerini içerir. Literatürde bağırsakta ”süpürücü etki” yaptığı bahis edilir. adeta her sempozyumda, sunumda yaklaşık 70-100 takvim bilgiler(bütün tahıllı ekmekler, kepekli ürünler vs) tekrar tekrar anlatılır. Sonradan yetişen genç meslek mensupları da benzer şekilde hocalarından öğrendiklerini anında slaytlara geçirir, azıcık internetten veri toplar ve us vermeye başlar…. bir kere insanlara besin hakkında us verebilmek için asgari 3 yıl(ideal olan 5 yıl) yoğun olarak saha(poliklinik) tecrübesi olması gerekir. Yani bir beslenme uzmanı, diyetisyenlikten mezun olduktan hemen sonra yüksek lisans, doktora vs yapmakla deneyimli olmaz. Bunlar akademik kariyerdir. Mesleki tecrübeyle akademik diplomaları(master, doktora, doçent…) birbirine karıştırmamalı.

Bu açıdan önerilen bazı teorik bilgiler rahatlıkla sorgulanabilir. Suda eriyebilen(çözünen) lifler, buğday kepeğine tarafından daha fazla su çeker ve şişerler ve dağılırlar. Suda çözünen posa(inülin, yulaf beta glukanı, diğer dayanıklı nişastalar…) türleri de, çözünmez posa türleri gibi sindirime uğramaz ve sindirim sistemi her tarafında ‘’süpürücü tesir’’ yaparlar. Bir Takım çözünür posa türleri dışkı viskozitesini ve hacmini de ayarlayarak kabızlığa iyi kazanç. Her posa türü kabızlığa iyi gelmez. Bazı posa türleri kişiye tarafından değişmekle birlikte kabızlığı artırabilir(Örneğin pektin). Kabızlığı olan birine her posa türünü/kaynağını önermek bilimsel değildir. Kabızlığı olan birine ”lifli beslenmelisin” diye bir öneriyi içten bulmuyorum. Hangi liften? Hangi kaynaktan? Ne dek? Ne zaman? sorularına cevap verilmelidir.

Bir önerinin geçerliliğini kanıtlayan en manâlı durum ‘’klinik gözlemdir’’. Kabızlık sorunu olan bir hastaya laksatif hap ve bitki çayları kullandırarak ‘’kepek/tam buğday/çavdar ‘’ önerileriyle tedavi ettiğini farzetmek büyük bir hatadır. Laksatif ilaç ya da bitki çayı kullanan birisi ne yerse yesin zaten tuvalete çıkar, bu ise bir çare yok geçici rahatlamadır. Bilinçli doktorlar ve eczacılar da zaten ”zor durumda kalmadıkça laksatif kullanmayın” derler. Laksatif ilaç ve bitkileri alışkanlık haline getirmeyin.

Yaklaşık

Dikkatinize çekebilir

Kadın kısırlığı ve tedavisi

Kadın kısırlığı ve tedavisi

1- TÜPLERLE – RAHİM KANALLARIYLA İLGİLİ PROBLEMLER Rahmin iki yanına yer alan tüpler yumurta ve ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*