Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Sağlık Haberleri / Kadınlarda obezite sınırı kaçtır?

Kadınlarda obezite sınırı kaçtır?

Obezite yani aşırı şişmanlık hali son dönemlerde giderek artan problemlerimiz başında geliyor ve önüne geçilmesi çok zor bir durum olduğundan, herkes obez olmaktan korkuyor. Obezite olmaktan korkanlar için uzmanlar sağlıklı ve düzenli beslenmeye dikkat edilmesi, düzenli egzersiz yapıp hareket kabiliyetinin arttırılması, abur cuburdan kaçınılıp daha küçük porsiyonlarda yemek yenmesi ve sağlıksız içeceklerden vazgeçip bol su tüketimini tavsiye etmekteler.

Özellikle de obezite kadınları etkiliyor. Günümüzde obez olan insanlara göz atıldığında bunların arasında kadınların sayısının daha fazla olduğu dikkat çekmekte. Kadınlarda obezite sınırı da yine uzmanlarımız tarafından anlaşılır bir şekilde açıkladı. Kadınlar obezite oranı hakkında bilgi edinip, risk grubunda olanların obeziteye önleme yöntemlerine başvurması gerekir.

Kabaca şöyle bir hesaplamak gerekirse, kişinin boyundan 100 çıkarması, ideal kilosunu verir. Yani 170 cm boyundaki bir kişi için ideal kilo 70 kg’dır. Obezite sınırı saptamak için ise Vücut Kitle İndeksi (VKİ) hesaplanmalı. Ağırlığın metre cinsinden boyun karesine oranı şeklinde hesaplanan VKİ, 25-30’u geçmemelidir. 30’un üzeri çıktığı zaman obeziteye yatkınlık söz konusudur. 40 üzeri olanlar ise obezite hastası demektir. Boyu 1.70 cm, kilosu 70 kg olan bir kadının VKİ’sini hesaplayacak olursak;

Boy x Boy : Boyun karesi
Kilo : Boyun karesi: VKİ

1.70 x 1.70 = 2.89
70 : 2.89: 24,2 (Normal)

Bel çevresi de obezite hakkında bilgi verebiliyor. Kadınlarda bel çevresi 88 cm’yi geçmemelidir. Aynı zamanda bel çevresinin kalça çevresine oranı kadında 0.8den fazla olmamalıdır.

Yaklaşık

Dikkatinize çekebilir

Tüp bebek tedavisi öncesi vücudu nasıl hazırlamalıyız?

Tüp bebek tedavisi öncesi vücudu nasıl hazırlamalıyız?

Tüp bebekte her basamak hamilelik başarısını etkilemektedir. Embriyoloji laboratuvarında işlem görebilen yumurta ve spermin kalitesinin ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*