Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Sağlık Haberleri / Kalp Büyümesi Tehlikeli Midir?

Kalp Büyümesi Tehlikeli Midir?

Kalp Büyümesi: Kardiyomegali yani kalp büyümesi tek başına bir hastalık değil, bazı hastalıkların bir belirtisi olarak görülmektedir. Sorunun adı kalp büyümesi olsa da, aslında kalbin çağında büyüme olmaz. Sadece, kalp boşluklarının hacmi artmış olur. Merak edilen ise kalp büyümesinin tehlikeli olup olmadığıdır.

Kalp Büyümesi

Kardiyomegali yani kalp büyümesi tek başına bir hastalık değil, bazı hastalıkların bir belirtisi olarak görülmektedir. Sorunun adı kalp büyümesi olsa da, aslında kalbin çağında büyüme olmaz. Sadece, kalp boşluklarının hacmi artmış olur. Merak edilen ise kalp büyümesinin tehlikeli olup olmadığıdır.

Kalp büyümesi (Kardiyomegali) tehlikeli mi?

Genellikle kalp büyümesi sorunu göğüs hastalıkları ile alakalı bir sorun için çektirilen röntgen filminde fark edilir. Çünkü çoğu zaman kalp büyümesi belirti göstermez. Kesin bir tanı için ise spesifik testler uygulanmalıdır. Erken dönemde fark edilen kalp büyümesinin tedavisi de kolay olur, tehlikeli de değildir.

Eğer kalbinizle ilgili bir sorun yaşıyorsanız, mutlaka bir uzmana muayene olmalısınız. Aksi durumda ihmal edilen her kalp sorunu, tehlikelidir. Çoğu zaman kalp büyümesi belirti göstermeyen bir sorun olsa da, bir takım belirtileri de yok değildir.

Kalp Büyümesi Belirtileri

  • Nefes darlığı
  • Baş dönmezi
  • Kalp ritim bozukluğu
  • Ödem
  • Öksürük
  • Göğüs ağrısı

Kalp Büyümesi Nedenleri

Yüksek tansiyon: Kalp büyümesine neden olan sorunların başında tansiyon yüksekliği gelmektedir. Tansiyon yükseldiği zaman kalp daha fazla çalışıp kan pompalar, bu da kalp kaslarının zarar görmesine neden olur.

Kalp kapak hastalığı: Kalpte bulunan 4 kapakçığın birinde veya birkaçında görülen sorunlar, kalp kaslarında serleşme ve kalınlaşmaya neden olur.

Kalp krizi: Kalp krizi her zaman kalpte küçük veya büyük sorunlara neden olmaktadır, bunlardan bir tanesi de Kardiyomegali sorunudur.

Doğumsal kusurlar: Doğuştan kalp hastalığının varlığı, kalbe giden kan akımında olumsuz etkilere yol açabilir ve bu durumda kalp kan ihtiyacını gidermek için yoğun bir çalışmaya girer ve büyüme sorunu ortaya çıkar.

Yaklaşık

Dikkatinize çekebilir

Tüp bebek tedavisi öncesi vücudu nasıl hazırlamalıyız?

Tüp bebek tedavisi öncesi vücudu nasıl hazırlamalıyız?

Tüp bebekte her basamak hamilelik başarısını etkilemektedir. Embriyoloji laboratuvarında işlem görebilen yumurta ve spermin kalitesinin ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*