Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Sağlık Haberleri / Kalp Çarpıntısı Neden Olur?

Kalp Çarpıntısı Neden Olur?

Kalbimizin sert sert ve hızlı hızlı artması, kimi zaman vuruş atlaması ya da ritim bozukluğu yaşaması kalp çarpıntısı olarak tabir edilen bir sorundur. Kalp çarpıntısı nedenleri, sebepleri hakkında sizleri bilgilendirdiğimiz makalemizde, merak edilen kalp çarpıntısı nasıl geçer sorusuna da yanıt verdik.

Kalp çarpıntısı sık yaşanan bir sorun değilse, korkmaya gerek yok. Ancak sürekli devam eden çarpıntılar mevzu bahis olduğunda mutlaka sorun ciddiye alınmalıdır. Yaşamsal organlarımız arasında en önemlisi olan kalp, kesinlikle ihmale gelmez.

İhmal edilen kalp öldürür!

Kalpte yaşanan sorunlar çok ciddi olabiliyor. Birçok kişi yaşadığı sorunları göz ardı edip, doktora gitmiyor, sağlık kontrolünden geçmiyor ve “bana bişey olmaz” deyip kendince iyi olmaya çalışıyor. Fakat kalp söz konusu olduğunda ihmalin sonucun ölümcül olabilir.

Kalp çarpıntısı nedenleri

Kalp çarpıntısı yazımızın başında da dediğimiz gibi, uzun süredir ve belirli aralıklarla devam ediyorsa ciddi bir kalp hastalığını işaret ediyor olabilir. Mutlaka bir doktora maueyen olmalı ve altta yatan sebebi araştırmalısınız. Ancak ara ara söz konusu olan çarpıntılar basit nedenlere dayanır.

  • Egzersiz
  • Çay, kahve, kola veya enerji içeceği aşırı tüketimi
  • Ateşlenme
  • Bir takım ilaçlar
  • Stres, üzüntü, aşırı heyecan gibi duygular
  • Tiroid bezi hastalıkları
  • Damar hastalıkları

İşte tüm bunlar kalp çarpıntısı nedenleri başına gelmektedir.

Dinlenme halinde kalp çarpıntısı

Eğer bir sorun yaşıyorsanız bunun nedeni ise büyük olasılıkla ektotip kalp atışıdır. Kalp bir vuruş atlamış gibi hissedilir çünkü vaktinden evvel gerçekleşen bir vuruşu telafi etmek için bir duraklama yaşanır. Ektopik atışlar genellikle sigara içtikten veya kafein ya da alkol kullandıktan sonra meydana gelir.

Yaklaşık

Dikkatinize çekebilir

Tüp bebek tedavisi öncesi vücudu nasıl hazırlamalıyız?

Tüp bebek tedavisi öncesi vücudu nasıl hazırlamalıyız?

Tüp bebekte her basamak hamilelik başarısını etkilemektedir. Embriyoloji laboratuvarında işlem görebilen yumurta ve spermin kalitesinin ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*