Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Kalp çarpıntısı niçin olur? Yürek çarpıntısını tetikleyen 9 etken!

Kalp çarpıntısı niçin olur? Yürek çarpıntısını tetikleyen 9 etken!

KALBİNİZ ANIDEN HIZLANIYORSA UYARI: Yürek, dinç bir insanda 60-100 kere aralarında atmakta ve bu şart, kişinin efor durumuna kadar değişmektedir. Kalpte ani hızlanmalar ve yavaşlamalar oluyorsa, yürek yerinden çıkacakmış gibi hissediliyorsa ve birey bu süreçte kendini rahatsız hissediyorsa “kalp ritim bozukluğu” denilen “aritmi” üzerinde durulabilir. Kişi koşarken, heyecanlanırken, şehvetli travma yaşarken ya da gerginlik altındayken kalp atışları adi olarak hızlanır. Fakat hiçbir sebep yokken bir anda yürek atışının hızlandığı hissediliyorsa, mutlaka uzman görüşü alınmalıdır.

YÜREK ÇARPINTISININ NEDENİ ARAŞTIRILMALI: Çarpıntı şikayeti olan kişilere aritmi tanısı kurmak mümkündür. Bu yüzden aritmi şikayeti olan hastaların detaylı bir kalp muayenesinden geçmeleri önerilir. Ilk aşamada KALP GRAFIĞI (elektrokardiyografi) çekilerek ritim bozukluğuna ilişkin bir dikkat çekici olup olmadığı incelenir. Arkasında tiroit hastalıklarında da ritim bozukluğu görülebileceğinden hastaya kan tahlilleri uygulanır. EKO ile de kalbin ve kapaklarının yapısında bir rahatsızlık olup olmadığı kontrol edilir. Kesintisiz çarpıntısı olmayan ama ara ara şikayetleri olan hastalar, 24 saatlik KALP GRAFIĞI kaydını bölge holter cihazı ile takip edilebilir. Bununla günün herhangi bir saatinde olan ritim bozukluğu kaydedilerek ritim bozukluğu tanısı konulabilir.

KALP ÇARPINTISINA NEDEN OLAN FAKTÖRLERE UYARI

1.Fazla miktarda kahve, kolalı meşrubat veya çay tüketimi

2.Kansızlık

3.Yürek damarlarında tıkanıklıklar

4.yürek kapaklarında problemler

5.Tiroit problemleri

6.Düzensiz ve hekim kontrolünde olmayan hap kullanımları

7.Kadınlarda menopoz öncesi dönem

8.Vitamin eksiklikleri

9.Kan şekerinde bağdaşmazlık

GİRİŞİMSEL TEDAVİLER İLE SORUN ORTADAN KALDIRILABİLİYOR: Kalp çarpıntısını teftiş altına olmak için yaşam tarzı değişiklikleri önemlidir. Stresi idare etmek, çay ve kahve tüketimini sınırlamak ve ahenkli uyku bu önemler arasında sayılabilir. Çarpıntıya bayılma gibi şikayetlerin eşlik etmesi durumunda, yaşamı tehdit edici ritim bozukluklarının varlığı gündeme gelebilir. Bu durumda hap tedavilerinin yanı sıra EPS (elektrofizyolojik çalışma) ve ablasyon tedavileri uygulanır. EPS işlemi, kasık bölgesindeki damardan girilerek kalbin içine yerleştirilen kablolar aracılığı ile kalbin elektriksel aktivitesi hakkında veri olmak için yapılan girişimsel bir yöntemdir. Ablasyon ise EPS’nin ileri aşaması olarak öbür bir yöntemle radyofrekans (RF) dalgalarını kullanarak oluşan ısıyla yürek ritim bozukluğunun kaynaklandığı dokuları ortadan kaldırır. Öteki bir usul olan kriyoablasyon da kalpte ritim bozukluğuna neden olan odakları dondurarak, sorunun ortadan kaldırılması için uygulanan bir işlemdir.

Yaklaşık

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*