Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Kalp Hastalarına Soğuk Yaramıyor

Kalp Hastalarına Soğuk Yaramıyor

kalp-hastalari-ruzgardan-korunmali-528x300

Kardiyoloji Uzmanı Muzaffer Yılmaz, kalp ve damar hastalığı olanların soğuk havalardan korunması konusunda uyarılarda bulundu.

Kronik akciğer ve kronik bronşit hastalığı olanların bu mevsimlerde risk altında olduğuna dikkat çeken Yılmaz, “Kronik akciğer ve bronşit hastalığı olanlar risk altındalar. Bu tür hastaların aşırı soğuklarda dışarı çıkmamalarını, çıkarlarsa da çok sıkı giyinmelerini ve göğüslerini iyi kapamalarını öneriyoruz” dedi.

Kış aylarında soğuk ve kirli havayla birlikte kalp hastalıklarının görülme riskinin arttığını belirten Yılmaz, “Kronik akciğer hastalığı olan hastalarda üst solunum yolu enfeksiyonları sık gelişir. Bu tür hastalarda kalp hastalıklarının görülme riski hava kirliliği ve soğuk hava birlikte had safhada olduğu zaman sorunlar daha da artmaktadır. Bu tür hastalarda kalbi besleyen damarlarda spazmlar, kalpte daralma ve tıkanmalar görülmüşse dışarı çıkmamalarını öneriyoruz.

Kalp damarlarında kasılmalar ve büzülmelerden dolayı kalbi besleyen damarlarda kan akışı azalmakta ve anjinal ağrı dediğimiz kalp ağrıları bu mevsimde daha sık görülmektedir. Bunlarda kalp krizi nedeni olabilir. Yaşlı hastalar daha çok risk altındadır. Daha önce kalp rahatsızlığı geçiren hastalarda kışın soğuk havalarda göğüs ağrıları artmaktadır bu da kalp krizine neden olabilmektedir. Bu tür hastaların en kısa sürede bir kardiyoloji uzmanına müracaat etmeleri gerekmektedir çünkü kalp krizi geçirdiği zaman anjiyo, balon, stent gibi operasyonlara kadar giden sıkıntılar meydana gelebilir” ifadelerini kullandı.

Yılmaz, “Kalp hastalığı olan hastalar ve bilhassa anjiyografik olarak kalp ve damar hastalığı tespit edilen hastaların aşırı soğuklarda sıkı giyinmeleri ve mümkün olduğunca dışarı çıkmamaları uygun olur” ifadelerini kullandı.

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*