Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Kalp krizi ölümü kadınlarda daha fazla

Kalp krizi ölümü kadınlarda daha fazla

Türk Kardiyoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Lale Tokgözoğlu, kalp krizinin kadınlarda erkeklerden farklı belirtiler verebildiğini belirterek, dünyada kadınların yarısına yakınının kalp damar hastalıklarından hayatını kaybettiğini bildirdi.

Prof. Dr. Tokgözoğlu, yazılı açıklamasında, kalp hastalıklarının kadın hayatını tehdit ettiğini ve bunun kadın ölüm nedenleri arasında birinci sırada yer aldığını ifade etti.

“Kadınlarda kalp krizi erkeklerden farklı belirtiler gösterebiliyor”

Erişkin kadınların yarısının kalp-damar hastalıklarından dolayı hayatını kaybettiğini belirten Tokgözoğlu, buna rağmen Türk kadınının kalbinden şüphelenmediğini aktardı.Kadınları kalp krizinin belirtilerine karşı uyaran Tokgözoğlu, “Kadınlarda kalp krizi erkeklerden farklı belirtiler verebiliyor. Dünyada kadınların yarısına yakını kalp damar hastalıklarından hayatını kaybediyor” değerlendirmesinde bulundu.

Kadınların kalp krizinden ölüm oranının erkeklerden fazla olduğunu aktaran Tokgözoğlu, Avrupa’da kadınların yüzde 51’inin kalp damar hastalıklarından, yüzde 3’ünün ise meme kanserinden öldüğünü kaydetti.

Tokgözoğlu, şöyle devam etti:

“Östrojenin kadınları kalp hastalığından koruduğu sanılıyor, halbuki sadece hastalığın erkeklere göre 10 yıl daha geç ortaya çıkmasını sağlıyor. Şeker hastalığı, kalp hastalığı riskini erkeklerde iki kattan, kadınlarda ise 3 kattan fazla arttırıyor. Kadınlar genelde nikotini daha hızlı metabolize ettiğinden sigara kadınlarda daha fazla risk oluşturuyor. Kadın hormon veya doğum kontrol hapı alıyorsa sigaranın oluşturduğu risk daha fazla oluyor. Hiç kimse sigara içmemeli ama kadınlar asla içmemeli. Hareketsizlik kadınları daha fazla etkiliyor. Orta yaş üzeri kadında hareketsizlik adeta sigara içmek kadar riskli.”

Kadınlarda kalp krizinin erkeklere oranla farklı belirtiler verebildiğine dikkati çeken Tokgözoğlu, “Bir kısım kadında tipik göğüs ağrısı olsa da bazen sadece nefes darlığı, bulantı, kusma, çene veya mide ağrısı, çarpıntı gibi yakınmalar da olabiliyor.Tipik ağrı olsa da kadın hasta, kalp hastalığı olasılığını kendisine konduramıyor, hekimler de kadınların kalplerinden daha az şüpheleniyor. Göğüste baskı, ağrı, sıkışma hissi olduğunda özellikle orta yaş ve üzerinde aksi ispat edilene kadar kalp hastalığı olasılığını düşünmek gerekiyor. Şiddetli ağrı varsa bir an önce ambulans çağırmak, oyalanmamak, midedir geçer veya sabahı beklemeliyim dememek hayat kurtarıcı olabilir” ifadelerini kullandı.

Tokgözoğlu, kadınların kalp sağlıklarını korumaları için sigara içmemesi, özellikle orta yaşa girerken kilo almaması, hareketsiz kalmaması, sağlıklı beslenerek, işlenmiş gıdalar, tuz şeker ve aşırı yağlı yiyeceklerden uzak durması, ailede kalp hastalığı varsa hekim kontrolünü ihmal etmemeleri gerektiği uyarısında bulundu.

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*