Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Kalp Yetmezliği

Kalp Yetmezliği

kalp-yetmezligi11-528x300

Kalp, vücudun gereksinim duyduğu oksijen ve besinleri taşıyan kanın vücudun dokularına taşınmasını sağlar. Pompa görevi gören kalp fonksiyonlarındaki bozulma şekillerinden biri olan kalp yetmezliği durumunda yeterli miktarda kan dokulara taşınamaz ve bu önemli bir rahatsızlıktır. Kan akışında azalma oluşması kalbin kasılma yeteneğinde azalmaya neden olur bu da kanın pompalanmasını engeller. Kanın yeteri kadar pompalanamaması durumuna kalp yetmezliği denir. Bu hastalık beraberinde birçok hastalığa davetiye çıkarır. Akciğer, kol, bacak ve diğer organlarda sıvı birikmesi bu hastalıklardan birkaçıdır. Ayrıca kronik durumlarda da kalp krizi ortaya çıkmaktadır. ,

Kalp yetmezliği başka hastalıklar nedeniyle oluşabilir. Kalp kasındaki rahatsızlıklar, kalp damar rahatsızlıkları, yüksek tansiyon gibi durumlar kalp yetmezliği nedenleri olarak gösterilebilir. Damar esnekliğindeki bozulmalar damar sertliğine yok açarken bu durum kan pompalanmasını güçleştirmektedir. Kalbin yeteri kadar çalışamaması, kalp kası iltihabı, troid bezinin fazla hormon salgılaması da kalp yetmezliği hastalığına neden olmaktadır. Kalp krizi, damarların tıkanması sonucunda meydana gelir.

Kalp yetmezliği belirtileri arasında kesik kesik nefes alma, halsizlik, yorulma, nezle gibi basit hastalıklara direnç gösterememe, ayak bileklerinde şişme, iştahsızlık, kilo kaybı, sık idrara çıkma, hızlı kalp atışı, akciğerlerde kan birikmesi, kalp ritminde bozulmalardır. Belirtiler ani oluşabileceği gibi çok yorucu işler yapma sonucunda orya çıkabilmektedir. Kalp yetmezliği olan kişilerde merdiven çıkma gibi basit günlük işler de yorulma ve nefes almada zorluk görülür. Yorucu işler sonucunda ayak bileklerde ödem görülür. Ayrıca ellerde, ayaklarda ve yüzde morarma görülür. Gıcık gibi öksürme de diğer belirtilerden biridir. Kalp yetmezliği bazen hiçbir belirti göstermeden de var olabilecek bir rahatsızlıktır.

Kalp hastalıkları arasındaki kalp yetmezliği tedavisi en önemli yönü doğru beslenmedir. Ayrıca yemek miktarlarının azaltılması ve sulu gıdaların tüketilmesi önemlidir. Katı besinler sindirim sistemini yorar bu da kalbe yük bindirmektedir. Bu sebeple gıdalar iyi çiğnenmeli, yağ ve tuz tüketimi azaltılmalıdır.

Kalp yetmezliği bitkisel tedavi için siyah üzüm çekirdeği tozu kullanılabilir. Siyah üzüm çekirdeği tozu damar sertliği ve bozulmuş damar yapısın güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Kalp yetmezliği rahatsızlığında sigara kullanılmamalıdır. Sigara kalp kaslarına oksijen gitmesini önler. Bu nedenle kalp kasını güç kaybeder. Kalp yetmezliği tedavisinde uzman kontrolünde egzersiz yapılması faydalıdır.

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*