Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Kan pıhtılaşması

Kan pıhtılaşması

 

KAN PIHTILAŞMASI

Yaralanma-kaza durumlarında kan damarlarında meydana gelen yırtılma ezilme çizilme  gibi durumlarda kanın oluşan hasarlı bölgeden dışarı sızıp ziyan olmasını engellemek için vücudun kendine has koruma sisteminin devreye girmesi ile hasar görülen noktaya Trombositlerin ( Kan Pulcukları) akın etmesi ve hasarlı bölgeyi kuşatması ile biten kanama durdurma işlemine pıhtılaşma-kan pıhtılaşması denir. Vücudumuzda yetişkin bir insan kanında mm küp başına 300 bin trombosit devriye olarak gezerler. Ömürleri en fazla 10 gün olan Trombositler vücudumuzda kanın pıhtılaşması için gerekli koruyucu hücrelerimizdir.

Bu olaya Tromboz adı da verilmektedir. Tromboz kan pıhtılaşması anlamına gelir. Kanın pıhtılaşması hayat kurtarmaktadır. Çoğu zaman çocuklar oyun parklarında oynarlarken bir yerden başka bir yere zıplarken yere düşebilmekte ve vücutlarına zarar verebilmekteler. Dizi kanayarak ağlayan çocuk sahnesi hiç birimize yabancı değildir. Kanamanın olması kan damarlarımızın zarar görmesi ile kanın dışarıya akması sonucu gerçekleşir. Neyse ki sağlıklı çocuklarda kan pıhtılaşması son derece hayat kurtarıcı özelliği ile akan kanı durdurmak için kan pulcuklarını hasarlı bölgeye sevk eder.

Esasında kanımız 3 tip kan hücresinden oluşan bir sıvıdır.

1-   Alyuvarlar

2-   Akyuvarlar

3-   Trombositler

Alyuvarların tek görevi vücut için gerekli oksijeni taşımaktır. Bu şekilde yaşam için ihtiyaç duyulan oksijeni sağlarlar.

Akyuvarlar dışarıdan gelecek etkilere karşı organizmamızı savunan biyolojik askerlerimizdir.

Trombositler ; yırtılan hasar gören ezilen damarlarımızdan sızan kanı durdurmak için hasarlı bölgeye doğru kümeleşerek pıhtı oluştururlar. Bu pıhtı sayesinde kanımız boş yere damarlarımızdan akıp gitmez.

Kanın Pıhtılaşması  işlemi Nasıl Gelişiyor?

 

Kan damarlarımızda meydan gelen bir hasarda endotel hücre devamlılığı bozulur. Tam da bu noktada Kallojen lifleri üzerinde biriken proteinler hasarlı bölgeyi kuşatırlar. Böylece kan akışı kesilmiş olur. Bazı durumlarda oluşan kan pıhtılaşması bazen parça kopması sonucu başka noktalara akarak orada tıkanmalara da neden olabilmektedir. Bu şekilde meydana gelen iç kan pıhtılaşması oldukça tehlikelidir ve ölümcül sonuçlara neden olabilir.

Kanın pıhtılaşması sağlandıktan ve kanın dış ortama akışı durdurulduktan sonra güvenlik tam anlamı ile sağlanmış olur. Bu sürecin sonunda karaciğerden üretilen bir enzim olan plazmin enzimi tarafından sindirilirler.

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*