Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Kanser Belirtileri

Kanser Belirtileri

Kanser hastalığında ortaya çıkan belirtiler hastalığın ilk evrede fark edilmesini sağlar böylece kanser hastalığı ciddi bir boyuta ulaşmadan tedavi edilebilir. Kanser hastalığının ilk belirtilerini anlamak oldukça önemlidir. İşte kanserin belirtileri:

Günümüzün amansız hastalıkları başında yer alan kanser, ilk evrelerde ortaya çıkarttığı belirtiler ile hayat kurtarıcı olabiliyor. Eğer bu belirtiler zamanında fark edilirse söz konusu kanser hastalığına karşı alınacak önlemler hemen başlatılır ve tedaviden olumlu cevap alınma şansını da artar. Kanser belirtileri nelerdir ve hangi kanser hastalığı nasıl belirtiler gösterilir sizler için açıkladık.

Kanser Hastalığının Belirtileri

Nedensiz kilo kaybetme: Ekseri mide, pankreas, yemek kanseri ve akciğer kanseri gibi kanser türlerinde ilk belirti olarak nedeni açıklanamayan kilo kaybı görülmektedir.

Yüksek ateş: Kanser hastalarının büyük bir çoğunluğunda ateşlenme görülür. Ekseri kan kanseri (lösemi) ve lenf bezi tümöründe ilk kanser belirtisi olabilir.

Halsiz kalma: Lösemi, mide ve kalın bağırsak kanserinde sıklıkla rastlanan ilk belirtiler başında gelir.

Ağrılar: Genel olarak ileri evrelerde görülür ancak kemik ve testis kanserinin başlangıcında sıklıkla rastlanan ilk belirti olabilir.

Ciltte değişiklikler olması: Tahmin edebileceğiniz gibi deri kanserinde daha sıklıkla görülür. Ancak iç organ kanserlerinde de ciltte sarılık, koyuluk ve kızarıklık husule gelir.

Kanamalar: Erken evrelerde veya geç evrelerde görülebilir. Akciğer kanserinde balgamda kan görülür, dışkıda kan görülmesi de bağırsak kanserinin işareti olabilir. İdrarda görülen kanda mesane kanserini ve rahimden gelen kanlar ise rahim ve rahim ağzı kanserinin belirtisi olabiliyor.

Dışkılama veya idrar yapma alışkanlığında değişiklik: Kabızlık, ishal dışkı boyutunda farklılık görülmesi ekseri bağırsak kanserini işaret eden belirtiler olabilir. Prostat ve idrar torbası kanserinde ise idrar esnasında ağrı, kan ve sık sık idrara çıkma belirtileri vardır.

Öksürük ve horlama: Uzun süredir devam eden öksürükler gırtlak kanserinin belirtisi olabilir.

Ben ve siğillerdeki değişiklikler: Cilt kanserinin belirtileri olabilir.

Yaklaşık

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*