Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Kanser nedenleri

Kanser nedenleri

Kanser nedenleri

Günümüzdeki bilgiler ışığında kanser yaratıcı etkenler aşağıdaki asıl başlık aşağıda toplanabilir.

1-Kimyasal etkenler,

2-Viral etkenler,

3-Fiziki etkenler

4-Genetik akım

Kimyasal etkenler aralarında:

– Tütün ve tütün ürünleri,

– Alkol,

– Aflatoksin,

– Arsenik

– Benzen

– Vinil klorid sayılabilir.

TÜTÜN:

Tesir uygulama süresine tabi olarak artmaktadır. Başlıca kanser yapıcı tesir katrandan gelir. Sigara ve tütün kullanımını bırakan ağır içicilerde riskin hiç içmeyenler düzeyine inmesi için 15 sene geçmelidir.

ALKOL:

Alkollü alkol kullanımının özellikle baş-boyun kanserlerinde tütünün etkisini arttırdığı gösterilmiştir. Her iki maddeyi yüksek miktarlarda kullanan kişilerde tehlike hiç kullanmayanlara oranla 35 kat artmaktadır.

AFLATOKSİN:

Depolarda uygunsuz koşullarda saklanan besinler üstünde bazı mantarlar göre üretilen dinç bir zehirdir. Karaciğer kanseri oluşumundan sorumlu tutulmaktadır.

Viral etkenlerin başında:

– İnsan retrovirüsleri

– Hepatit B virüsü

– Papillom virüsleri

– Epstein-Barr virüsü gelmektedir.

VİRÜSLER:

Retrovirüslerin “Erişkin T hücreli lösemi, lenfomalar”, Kara Sarılık B virüsünün “Karaciğer kanseri”, Epstein-Barr virüsünün “Burkitt lenfoma, nazofarinks (geniz) kanseri” Papillom virüslerinin “Kadın üreme organı (bilhassa rahim ağzı) kanserleri, üstteki solunum yolu kanserleri oluşturduğu bilinmektedir.

 Maddesel etkenler:

– İyonizasyon oluşturan radyasyon

– Ultraviyole radyasyon

– Asbestoz

– Elektrik ve manyetik alan

Meslek riskleri:

Ağaç ve deri işçiliği, nikel rafinericiliği, asfalt işçiliği iyi aşina mesleki bağlantılardır. Asbestozis başta larinks kanserleri olmak üzere çeşitli solunum-sindirim kanserlerinin oluşumundan sorumluluk sahibi tutulmaktadır. Kimyasal etkenler arasında sayılmış olan ve çalışma ortamlarında kullanılan arsenik, benzen ve vinil klorid gibi maddelerin karaciğer, akciğer, cilt kanserlerini, bazı kemik tümörleri ile lösemileri oluşturdukları bilinmektedir.

Radyasyon:

Güneş ışınlarından gelen ultraviyole (morötesi) radyasyon uzun süre güneş aşağıda çalışanlarda deri kanserleri oluşturabilir. Radyasyon güvenliği standartları oluşturulmadan önceki dönemlerde radyasyonçalışanlarında deri kanserleri, asfalt işçileri ve uranyum madencilerinde akciğer kanseri, radyumlu saat kadranı boyası ile çalışanlarda bir takım kemik tümörleri, atom bombasından sağ kalanlarda lösemi öncelikle edinmek üzere tüm tümörler, çare amaçlı bazı ışınlamalarda lösemi, tiroid kanserı, meme kanseri görülebilmektedir.

Genetik akıntı:

Sigara dumanındaki esas kanser yapıcı madde olan polisiklik aromatik hidrokarbonları etkili ülkü getiren aril hidrokarbon hidroksilaz enzimi düzeyleri larinks kanserli hastalarda kontrol grubuna oranla daha yüksek bulunmaktadır. Kanserlerin büyük bir bölümünden olmasa da bir takım kanserlerin oluşumundan ur oluşturucu (onkojen) genlerin varlığı ya da ot gibi yaşama baskılayıcı (tümör supresörleri) mekanizmaların tatmin edici düzeyde olmaması sorumluluk sahibi tutulmaktadır.

Beslenme alışkanlığı:

makul veriler, vitamin A ve beta karotenin bir takım epitel kanserlerinin gelişimini önleyici rol oynadığını düşündürmektedir. Bu maddelerin eksikliği bazı kanser türlerinin oluşumu için risk faktörü gibi görünmektedir. Nebati liflerden yoksul, az taze meyve ve sebze taşıyan besin alışkalığı olanlarda kalın barsak, turşu ve aşırı baharatlı yiyecekleri fazla tüketenlerde mide kanserleri daha sık görülmektedir.

Yaklaşık

Dikkatinize çekebilir

Kadın kısırlığı ve tedavisi

Kadın kısırlığı ve tedavisi

1- TÜPLERLE – RAHİM KANALLARIYLA İLGİLİ PROBLEMLER Rahmin iki yanına yer alan tüpler yumurta ve ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*